Mam wyniki rezonansu a ortopedę mam dopiero w listopadzie, stąd moje pytanie. Jestem po artroskopii

3 odpowiedzi
Mam wyniki rezonansu a ortopedę mam dopiero w listopadzie, stąd moje pytanie. Jestem po artroskopii kolana lewego. Usunięto część MM i ML. Po operacji gdy wróciłam do pracy nastąpiło przeciążenie kolana i ból. Nie mogę wyprostować nogi ani za bardzo ją zgiąć. Wynik rezonansu: znaczna redukcja objętości i ekstruzja pozostałości ML, dyskretne zmiany zwyrodnieniowo-przeciazeniowe przedziału bocznego i chondromalacja rzepki III stopnia.
Czy grozi mi ponowna artroskopia?
Prawdopodobnie dokucza Pani brak odpowiedniej amortyzacji kolana wynikający z częściowego usunięcia łąkotek. Jest to niestety często spotykany problem i jego nasilenie jest tym większe im więcej usunięto łąkotki. Czasami może być konieczne uzupełnienie brakujących fragmentów łąkotek. Wykonuje się wtedy zabieg operacyjny przeszczepu implantów łàkotkowych (kolagenowe lub poliuretanowe) lub przeszczep całej łąkotki od dawcy narządów.

Dzień Dobry!
Uszkodzenie łąkotki bocznej i uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej z towarzyszącą ekstruzją (ekstruzja łąkotki) świadczy o uszkodzeniu aparatu stabilizującego łąkotkę. Najczęściej jest to uszkodzenie więzadła wieńcowego lub łąkotkowo- piszczelowego.
Uszkodzenie tych więzadłeł może prowadzić do wysuwania się łąkotki ze szczeliny stawowej, niestabilności łąkotki, a w konsekwencji uszkodzenie, ból i zwyrodnienie stawu. Usuwanie uszkodzonych fragmentów łąkotki może przejściowo zmniejszać dolegliwości, ale jedynie ustabililowanie więzadeł (aparatu stabilizującego) powstrzyma dolegliwości i może zapobiec postępowi choroby. Zabieg nazywa się rekonstrukcją/reinsercjąć więzadła łąkotkowo- piszczelowego i daje dobre efekty zarówno dla łąkotki bocznej, jak i przyśrodkowej.
Łączę wyrazy szacunku
Dr Paweł Sokołowicz
Jest jeszcze jeden aspekt - oś kończyny. Jeśli dochodzi do przeciążenia przedziału bocznego stawu kolanowego to trzeba ocenić jaka jest oś kończyny. Do przeciążeń bocznego przedziału dochodzi przy tzw osi koślawej - potocznych iksach - kolana ocierają o siebie a stopy nie łączą się. Przy takiej deformacji, żadna rekonstrukcyjna forma leczenia w samym stawie nie pomoże. I tak wszystko się uszkodzi tak jak uszkodziło się oryginalne. W takiej sytuacji należy "wyprostować" nogę. Wykonuje się odpowiednią osteotomię, tak aby patrząc na nogę od przodu, była ona prosta. Pozdrawiam, Michał Drwięga