Mam taki problem i chciałam zapytać psychologa. Mam męża, który pije codziennie piwo. Potrafi przez

3 odpowiedzi
Mam taki problem i chciałam zapytać psychologa. Mam męża, który pije codziennie piwo. Potrafi przez cały dzień wypić np. 7 piw. Nie jest pijany po tym, zachowuje się normalnie, nie zawala pracy, nie jest agresywny. Po prostu boję się, że codziennie i ma taką tolerancję. Stresuję się, kiedy on wychodzi gdzieś do kolegi, bo boję się, że wróci i będzie pijany i będzie wymiotował (mam lęk przed wymiotami).Rok temu zdarzało się, że wracał pijany, ale zagroziłam, że odejdę i od tego czasu już ani razu, ale ja nie mogę o tym zapomnieć. Czy takie picie piwa jest alkoholizmem?
Dzień dobry,
to czy dana osoba jest uzależniona czy jest to np. jeszcze picie ryzykowne, ocenia terapeuta uzależnień po przeprowadzeniu diagnozy. Z pewnością niepokojące jest, że Pani mąż wypija codziennie tak dużą ilość alkoholu (chyba, że jest to piwo bezalkoholowe?), podobnie jak niepokój może budzić wysoka tolerancja. Wydaje się, że jakiegoś rodzaju problem istnieje, jeśli zachowanie męża wzbudza Pani niepokój. Sugeruję spokojną rozmowę z mężem na temat Pani obaw i zasugerowanie mu wizyty u specjalisty terapii uzależnień w celu diagnozy. Pani, dbając o siebie może również skorzystać z pomocy takiego specjalisty i z nim omówić to, co Panią niepokoi w zachowaniu męża. Poradnie Leczenia Uzależnień znajdzie Pani w każdym większym mieście, można także korzystać z pomocy w prywatnych gabinetach.
Pozdrawiam

Dzień dobry, żeby stwierdzić uzależnienie od alkoholu potrzeba więcej informacji. Na konsultację do psychiatry czy terapeuty uzależnień powinien zgłosić się Pani mąż. Z tego co Pani opisuje, być może u męża występuje jeden z objawów tak zwana „zmiana tolerancji” – na przykład na początku picia, parę lat czy miesięcy temu, ktoś by osiągnąć stan upojenia alkoholowego potrzebuje czterech piw a aktualnie dziesięciu. Również zachęcam Panią do skorzystania pomocy, by chociażby zająć się Pani niepokojami. Pozdrawiam ciepło, Anna Dominikowska.
Dzień dobry. Ciężko jest określić, czy Pani mąż jest już uzależniony, gdyż jest za mało danych, aby to określić. Może Pani udać się do specjalisty odnośnie swoich obaw i porozmawiać o nich. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk