Mam pytanie w jakim przypadku mozna rozważać operację kręgosłupa szyjnego, gdy doszło do niestabilno

11 odpowiedzi
Mam pytanie w jakim przypadku mozna rozważać operację kręgosłupa szyjnego, gdy doszło do niestabilności w jego obrębie (przeciążenia, spondyloza, zwyrodnienie, zniesienie lordozy)? Jak dlugo jest sens prowadzenia leczenia zachowawczego? Czy w państwa praktyce zdarzało się, że odsylaliscie pacjenta do neurochirurga w takiej sytuacji?
Dzień dobry, zajmuję się tylko rehabilitacją uroginekologiczną. Proszę skonsultować się ze specjalistą rehabilitacji neurologicznej.

Witam
Wyżej opisane zmiany patologiczne w strukturze części szyjnej kręgosłupa nie kwalifikują jednoznacznie do zabiegu. Wszystko zależy od aktualnych objawów somatycznych. Bezwzględnym wskazaniem do zabiegu jest silny ból spowodowany uciskiem korzenia nerwowego; nie ustępujący mimo leczenia zachowawczego przez dłuższy okres czasu. Bezpośrednie zagrożenie ciągłości rdzenia kręgowego w wyniku dużego kręgozmyku lub nagłego urazu. Dodatkowe zmiany chorobowe np: guzy, duże zwyrodnienia. Decyzje o zabiegu powinien podjąć lekarz mając na uwadze przebieg dotychczasowego leczenia, ogólny stan zdrowia, badania obrazowe oraz aktualne objawy czy urazy. Pytanie jakie było dotychczasowe leczenie ? Dzisiejsza fizjoterapia posiada wiele możliwości skutecznego leczenia w/w zmian. Terapia manualna z doświadczoną osoba plus trening leczniczy jest w stanie ustabilizować wiele zmian w strukturze i biomechanice ciała ludzkiego.
Pozdrawiam
Witam.
Wszystko zależne jest od objawów i od tego czy objawy się wycofują a mechanika poprawia podczas leczenia.
Ważne jest też to czym niestabilność jest wywołana i czy się pogłębia.
Jeżeli objawy są symetryczne (obydwie kończyny górne lub dodatkowo dolne) szczególnie objaw mrowienia postępujący od palców w górę (tzw. rękawiczki i skarpetki) to należy zbadać neurologię w kończynach tutaj jeżeli wystąpią ubytki z wielu segmentów lub pojawią się objawy uszkodzenia górnego neuronu to o dalszym losie zdecyduje neurolog, jeżeli nie ma przeciwwskazań neurologicznych to można leczyć i tutaj czas 6 miesięcy bez efektów też jest wskazaniem do operacji.
Polecam metodę MDT McKenziego jest bardzo bezpieczna i skuteczna a przy badaniu można podjąć decyzję czy można leczyć zachowawczo czy też nie.
Odpowiedź uzyskana zostanie podczas wizyty diagnostycznej. By było to badanie skuteczne musi to być terapeuta certyfikowany lub dyplomowany.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Witam! Nie wspomniała Pani o najważniejszym czyli o objawach. Proces leczniczy, jakikolwiek, zależy od jego skuteczności. W mojej praktyce nie spotkałem się z operowaniem przez chirurgów z powodu niestabilności, tylko z powodu pogłębiających się problemów, deficytów itp. Polecam konsultację ze sprawdzonym, polecanym terapeutą manualnym w Pani mieście. Pozdrawiam
Rozważając decyzję, co do dalszego postępowania warto upewnić się, co do faktu występowania niestabilności. Badaniami potwierdzającymi niestabilność są np. czynnościowe badania obrazowe kręgosłupa. Bywa, że niestabilność zdiagnozowana bez badań obrazowych, w obrazowym badaniu czynnościowym nie jest stwierdzana. W przypadku występowania niestabilności dla najlepszego doboru dalszego postępowania i określenia skuteczności leczenia zachowawczego ważne jest określenie przyczyny niestabilności. W mojej praktyce zdarzały się różne sytuacje począwszy od zakwestionowania diagnozy niestabilności w oparciu o przeprowadzoną przeze mnie diagnostykę mechaniczną (z przyczyną braku sukcesu uprzedniego leczenia w braku właściwie dobranych ćwiczeń/leczenia albo nieprzestrzegania przez pacjenta zaleceń i rygoru ćwiczeń), jak też skierowanie pacjenta do konsultacji neurochirurga bądź ortopedy bądź reumatologa już na pierwszej wizycie. Niestety odpowiedź na pytanie "jak długo jest sens prowadzenia leczenia zachowawczego" jest uzależniona od wielu czynników i nie sposób opisać tu wszystkie scenariusze. Generalnie już pierwsza wizyta pozwala na wstępną, z dużą dozą trafności, ocenę możliwej skuteczności terapii i w przypadku braku przeciwwskazań do podjęcia leczenia. Do ok. 3 wizyt można potwierdzić skuteczność prowadzonego leczenia zachowawczego. Zapraszam na wizytę diagnostyzczno-terapeutyczną.
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam
Do tej pory nie miałem przypadku niestabilności, która nie ustępowała po terapii, napewno nie można jednoznacznie określić kiedy wymagana jest operacja ponieważ każdy przypadek jest inny.

Pozdrawiam i zapraszam
Zabieg chirurgiczny jest uzasadniony w sytuacji gdy problem kliniczny nie poddający się leczeniu zachowawczemu w znacznym stopniu utrudnia lub uniemożliwia normalne życie z powodu: bólu, zaburzeń neurologicznych, niedowładów mięśniowych.
Wszystko zależy od testów w gabinecie. Po operacjach w obrębie szyi wracało do mnie więcej pacjentów niż po lędźwiach. Generalnie operacja "naprawia" struktury lokalnie, nie ma wpływu na czynniki, które doprowadziły do niestabilności, zniesienia lordozy i zwyrodnień - czyli proces patologii będzie trwał i uszkadzał sąsiednie segmenty kręgosłupa. Jak nie ma wskazań bezwzględnych do operacji to warto popracować nad całą postawą (od stóp do głowy)
Szanowna/y Pani/e,
Operacja jest bezwzględnie wskazana jedynie w przypadku:
- zaburzeń zwieraczy, tj nietrzymanie moczu itd
- niedowładów, np. opadanie stopy
- bólu nie do wytrzymania nie reagującego na leki przeciwbólowe
- braku powodzenia rehabilitacji (przynajmniej kilka dobrych tygodni)

Każdy najlepiej sam odpowie sobie na pytanie czy spełnia któryś z poniższych warunków.

Jeśli kompleksowa rehabilitacja nie poprawi sytuacji dopiero wtedy rozważałbym zabieg operacyjny, pamiętając jednocześnie że to ostateczność a nie droga na skróty.

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Gdy objawy nie pozwalają w sposób zadowalający pacjentowi funkcjonować na co dzień oraz gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów.
Oczywiście, że zdarzały się takie przypadki. Albo po ciężkich urazach, albo przez lata zaniedbań przez pacjenta, czy też źle prowadzonego leczenia.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Dzień Dobry,
należy ocenić poziom niestabilności w odcinku szyjnym poprzez odpowiednie badanie obrazowe np: RTG w zgięciu oraz wyproście. Na podstawie tego badania można rozważać leczenie operacyjne. Wszystko zależy od poziomu tej dysfunkcji. Potrzebne byłoby więcej informacji.
Łączę pozdrowienia
Dr Jakub Pawłowski