Mam pytanie raczej z etyki lekarskie, a mianowicie czy to w porządku wymagać od pacjenta, poddającem
Mam pytanie raczej z etyki lekarskie, a mianowicie czy to w porządku wymagać od pacjenta, poddającemu się zabiegowi dentystycznemu, podpisywania oświadczenia, mówiącemu o tym, że wszystkie ewentualne komplikacje związane z zabiegiem powstałe w wyniku błędu lekarza są "problemem" pacjenta i będą leczone na jego (pacjenta) koszt? Czy jest to jakoś unormowane prawnie?
1 odpowiedź
Pacjenci często myślą, że powikłania po leczeniu występują gdy lekarz popełni błąd. Tymczasem występują one nawet przy perfekcyjnie wykonanych zabiegach. Jest to kwestia przypadku. Lekarz wie, że u niewielkiej części pacjentów pojawią się powikłania, mimo że zabiegi były wykonane prawidłowo. Zanim pacjent zgodzi się na zabieg powinien być świadomy jakie mogą wystąpić powikłania. Pacjenta prosi się o wyrażenie zgody na piśmie na dany zabieg (najczęściej na gotowym formularzu), aby lekarz miał dowód, że poinformował pacjenta jakie mogą wystąpić powikłania po zabiegu. Ponieważ powikłania te nie wynikają z winy lekarza, toteż koszty ich leczenia pokrywa pacjent. Zupełnie inną kwestią są powikłania powstałe na skutek błędu lekarza.
Uzyskaj odpowiedź dzięki konsultacji online
Potrzebujesz porady specjalisty? Zarezerwuj konsultację online: otrzymasz odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.
