Mam pytanie o wyniki krzywej cukrowej indulinowej :Glukoza na czczo : 100Glukoza 1h po ob
Mam pytanie o wyniki krzywej cukrowej indulinowej : Glukoza na czczo : 100 Glukoza 1h po obciążeniu: 102 Glukoza 2h po obciążeniu: 88 Insulina: 10,00 Insulina 1h po obciążeniu: 59,8 Insulina 2h po obciążeniu: 59,3 Czy to poprawny wyniki? Wychodzi ze na czczo Glukoza lekko podwyższona a potem w normie. Nie bardzo rozumiem?
2 odpowiedzi
Na podstawie glikemii i insulinemii na czczo można obliczyć, że wskaźnik HOMA w takim przypadku wynosi około 2,5 co wskazuje na insulinooporność. Ponadto wartości stężenia insuliny po 1 i 2 godzinach po obciążeniu 75g glukozy są podwyższone. Mówiąc obrazowo zbyt duży jest wyrzut insuliny w stosunku do "potrzeby". Teoretycznie w takich przypadkach może pojawiać się sytuacja, że w ciągu 3-4 godzin po posiłku pojawia się uczucie głodu, osłabienie, niepokój, drżenie rąk, jednym słowem hipoglikemia reaktywna. Całość opisanej sytuacji może wskazywać na błędy żywieniowe, małą aktywność fizyczną, a w przyszłości zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy.
Uzyskaj odpowiedź dzięki konsultacji online
Potrzebujesz porady specjalisty? Zarezerwuj konsultację online: otrzymasz odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.


