Mam problem z wagą córki. Ma 5 lat (dokładnie 5 i 3 miesiące), 120 cm wzrostu i 26 kg wagi, stópkę t

2 odpowiedzi
Mam problem z wagą córki. Ma 5 lat (dokładnie 5 i 3 miesiące), 120 cm wzrostu i 26 kg wagi, stópkę też ma dużą bo rozm 30/31. Martwi mnie Jej waga. Zawsze była okrągłym dzieckiem ale nigdy aż tak. Problem jest z jedzeniem śniadań, pierwszy posiłek, który je to śniadanie w przedszkolu ok godz 9/9,30 (wstaje ok 7) jest to przeważnie kanapka z pieczywa typu graham, żytnie czasem zdarzy się, że pszenne plus szynka z kurczaka lub indyka. Staramy się codziennie dokładać owoc bądź warzywo. Pije głównie wodę, słodycze jada okazjonalnie, staramy się czytać etykiety, gotować lekko, lubi bardzo kasze, zupy. Kolacje mamy ok godz 18, a później jeśli głodnieje dostaje jogurty naturalne bądź warzywa. W ciągu ostatnich 8 msc przytyła 2 kg (urosła ok 13 cm). Pediatra zwrócił raz uwagę na Jej odstający brzuszek (w formie żartu) i to wszystko. Nie dało mi to spokoju i okazało się, że córka ma okrągłe plecy i pogłębioną lordozę plus przodopochylenie miednicy (wizyta u fizjoterapeuty) i stąd też ten wiecznie odstający brzuszek. Niestety nie dostaliśmy żadnych wskazówek odnośnie ćwiczeń. Czy są jakieś badania, na które mogłabym lub musiałabym zwrócić uwagę? Dodam, że mąż i teściowa chorują na niedoczynność tarczycy, po urodzeniu wyniki były w porządku ale zastanawiam się czy mogła ją nabyć (nie chce z drugiej strony wszystkiego zrzucać na chorą tarczycę). Nie wiem już co robić bo naprawdę staramy się pilnować tego co je i nawet zdarza się nam odmawiać córce jedzenie (co nie jest łatwe), nie chcę żeby miała utrudniony start z powodu wagi :(
Dzień dobry,
czy córka ma zapewnioną aktywność fizyczną poza wyjściem na dwór w przedszkolu? Np basen byłby jednocześnie fizjoterapią dla córki oraz poprawą metabolizmu. Myślę, że ważne byłoby dokładne przeanalizowanie diety dziecka pod kątem proporcji. Gdyby chciała Pani skorzystać z mojej pomocy w tym zakresie proszę o wiadomość.
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Byczkowska

Dzień dobry,

uważam, że powinna Pani powtórzyć badania tarczycowe córce, dodatkowo warto byłoby zbadać hormony nadnerczy oraz cukier i insulinę na czczo. Dziewczynka może być obciążona genetyczne, dodatkowo szybkie wzrastanie (13cm w 8 miesięcy, dające wynik powyżej 97 centyla) oraz nadwaga mogą sugerować problemy z hormonami. Z uzyskanymi wynikami proszę udać się lekarza pediatry i jeśli zajdzie taka potrzeba w dalszej kolejności do dietetyka. Zalecałabym odstawić słodycze, zastosować dietę o obniżonym indeksie glikemicznym, włączyć codzienną umiarkowaną aktywność fizyczną (minimum 40 minut dziennie). Dodatkowo jeśli w przedszkolu są organizowana zajęcia korekcyjne warto byłoby zapisać na nie dziewczynkę, a fizjoterapeutę poprosić o wskazanie ćwiczeń, które pod nadzorem rodzica córeczka mogłaby wykonywać codziennie w domu. Nawet jeśli wyniki będą poza zakresem norm to wczesna interwencja w zmianę stylu życia, czyli zastosowanie odpowiednio zbilansowanej diety i aktywności fizycznej (wytyczne zawarte w nowej piramidzie zdrowego żywienia), powinny przynieść bardzo dobre efekty.

Pozdrawiam serdecznie,
Marzena Wacław-Pazera