Mam problem z partnerem. Ostatnio w rozmowie o fantazjach wyznał mi, że fantazjuje o seksie z byłymi

3 odpowiedzi
Mam problem z partnerem. Ostatnio w rozmowie o fantazjach wyznał mi, że fantazjuje o seksie z byłymi partnerkami, koleżankami z pracy, różnymi osobami, z którymi korespondował w przeszłości (nawet, gdy nie doszło do spotkania), myśli też o mnie i przypomina sobie jakieś sytuacje między nami. Nie mogę z niego za wiele wyciągnąć, mówi zdawkowo, że "wyobraża sobie seks z wieloma osobami". Jednocześnie twierdzi, że mnie kocha i nie jest zainteresowany romansem, ani nawet te osoby go nie fascynują w rzeczywistości. Zapytałam czy jest zauroczony kimś, odpowiedział, że nie, nawet go to nie interesuje. Myśli o tych osobach, bo albo go podnieca sytuacja z przeszłości, albo "o kimś trzeba myśleć", a że zna swoje koleżanki z pracy, to tak jest najłatwiej i przychodzi mu do głowy "tak po prostu".
Muszę w tym miejscu napisać, że osobiście niepokoi mnie to, że sfera seksu jest aż tak pochłaniająca dla mojego chłopaka. Ogląda filmy porno, gra w gry porno, lubi uprawiać seks, przez 10 lat podrywał kobiety w sieci, żeby z nimi świntuszyć, tak poznał też i mnie, ale nasza znajomość przerodziła się w związek. Ma też inne aktywności, ale poświęca tej tematyce i tak sporo czasu, wydaje mi się, że trochę nadprzeciętnie. Piszę tak, ponieważ wyróżnia się np. na tle moich poprzednich partnerów.
Zastanawiam się też (niepokoi mnie to), że on de facto gdziekolwiek się nie znajdzie, tam "czerpie inspirację" do fantazji. W nowej pracy jest zaledwie od miesiąca, a już pojawiła się kolejna tematyka jego fantazji, czyli koleżanki, wcześniej były partnerki, czy osoby, z którymi świntuszył wcześniej, przed poznaniem mnie - do tej pory mówi, że wyobraża sobie jak wyglądałby seks z nimi, choć w rzeczywistości im odmawiał, jeśli to proponowały, ponieważ były to mężatki. Podnieca go jednak sam fakt, że "był pożądany" i "ktoś miał na niego ochotę". Czy to normalne, będąc z kimś w związku, żeby myśleć o takich rzeczach?
Ja nigdy nie patrzyłam pod kątem seksualnym na moich kolegów z pracy, ze studiów. Tylko, gdy ktoś mi się podobał szczególnie, ale nigdy, gdy były to dla mnie osoby neutralne pod względem emocjonalnym. On twierdzi, że nie ma problemu, żeby sobie wyobrażać koleżanki z pracy, choć nic do nich nie czuje i nawet nie jest zainteresowany flirtem i podrywaniem ich. Czy to zależy od płci, libido, czy może właśnie uzależnienia od pornografii?
Treść fantazji seksualnych to bardzo indywidualna sprawa. Jeśli są one związane z relacją pomiędzy dorosłymi ludźmi to nie jest to niepokojący objaw i zazwyczaj nie ma to wpływu na relację emocjonalną. Uzależnienie od pornografii (i masturbacji) to kompensacja napięcia, którego osoba uzależniona nie potrafi rozładować w inny sposób. Rozpoznaje się ją min. wtedy, gdy osoba uzależniona: traci zainteresowanie innymi aktywnościami; sposób kompensacji powoduje chwilową ulge w trakcie, później następuje obniżenie nastroju; ukrywa czynności kompensacyjne. Jeśli Pani ma obawy w stosunku do partnera- radziłabym spróbować namówić go na wizytę do psychologa-seksuologa w celu głębszej diagnostyki.

Z opisu wynika, że libido partnera pozostaje na wysokim poziomie., czego wyrazem są min. fantazje seksualne, czy zainteresowanie pornografią. Proszę także pamiętać o różnicach między płciami. U kobiet najczęściej zaangażowanie emocjonalne i zainteresowanie seksualne występują łącznie (o czym Pani wspomina). U mężczyzny mogą występować również rozdzielnie.
Z tego, co czytam, rozumiem, że niepokoi Panią sytuacja w Pani związku. Wyobrażam sobie, że ta sytuacja jest dla Pani trudna. W dużej części tego opisu pisze Pani o swoim partnerze i jego seksualności. Jeśli zachowaniom seksualnym i fantazjom męża nie towarzyszy jego poczucie utraty kontroli nad własną seksualnością ani cierpienie, to mieści się to w normie zdrowia seksualnego. Ważne jest jak się Panie z tym czuje i czy ta sytuacja spełnia kryteria Pani normy partnerskiej: czy to przekracza Pani potrzeby wobec intymności w relacji oraz czy czuje się Pani zdradzana w tej sytuacji? Jakie są Pani potrzeby wobec tego związku? Jakie są Pani potrzeby seksualne? Może Pani skorzystać ze wsparcia psychologicznego i/lub seksuologicznego dla siebie. Mogą Państwo skorzystać też ze wsparcia psychologicznego lub/i seksuologicznego dla par.