Mam problem z karmieniem córki. Córka ma 9 tygodni, od początku karmiona butelką i od paczątku probl

6 odpowiedzi
Mam problem z karmieniem córki. Córka ma 9 tygodni, od początku karmiona butelką i od paczątku problemy z połykanem powietrza podczas jedzenia. Zmieniałam butelki kilka razy, wypróbowałam już wszystkie znane, ale problem jest nadal, a nawet jeszcze większy od jakiegoś czasu. Zmiany pozycji karmienia też nic nie dawały. Teraz z powodu pandemii nie ma szans na wizyte u neurologopedy czy jakiegokolwiek innego lekarza, a my już nie wiemy co robić. Przez połykanie powietrza córka całymi dniami ma problemy z brzuszkiem, wzdęcia, pręży się, czasami również podczas jedzenia przez co je niespokojnie i dodatkowo połyka więcej powietrza. Co może być tego przyczyną, krótkie wędzidełko? (Niby na początku położna mówiła, że jest prawidłowe) coś z napięciem mięśniowym? Czy możemy jakoś tem zaradzić na razie na własną rękę, a po uspokojeniu się sytuacji z wirusem odwiedzić neurologopedę?
Dzień dobry, proszę umówić konsultację online. Przeprowadzę wywiad.Wcześniej proszę o zrobienie zdjęcia dziecka z otwartą buzią-płacz oraz w trakcie karmienia( jeśli jest to możliwe). Po ocenie ustalimy ćwiczenia i otrzyma Pani praktyczne porady jak wykonywać je z dzieckiem.Opis ćwiczeń prześlę Pani też na e-maila. Pozdrawiam.Beata Zachtej-neurologopeda, surdologopeda.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Ważna jest obserwacja dziecka. Proszę obserwować w jakiej pozycji dziecko jest najspokojniejsze. Nie wykluczone że dziecko ma problem z napięciem, ale nie widząc dziecka ciężko jest to ocenić. W jakiej pozycji karmi Pani dziecko? Czy dziecko ma smoczek? jak ssie? Powodów jest bardzo wiele. Proszę obserwować w jakiej pozycji dziecko czuje się najlepiej i w tej właśnie pozycji, oczywiście z odpowiednią pionizacją dziecka spróbować karmić.
Witam serdecznie.
Postaram się podać kilka wskazówek:
1. Ważne są informacje: czy mleczko wycieka w kącikach, czy dziecko się czasami krztusi, jak długo trwa sesja ssania porcji mleka, czy jest różnica w jakości ssania przez sen i gdy dziecko jest aktywne itp. Wszystkie te informacje są bardzo istotne.
2. Smoczek na butelce dla dziecka musi być zawsze dopasowany do preferencji dziecka. Mam na myśli twardość, przepływ , długość części roboczej smoczka.
2. Smoczek aktywny tzn. ten za pomocą, którego dziecko ssie mleko z buteleczki ( ssanie - oddychanie - połykanie) musi być zintegrowany ze smoczkiem usypiaczem (ssanie - oddychanie).
3. Dziecko wyraźnie prezentuje niedojrzały sposób ssania mleka ze smoczka aktywnego i zasadne jest włączyć codzienną stymulację jamy ustnej np.: za pomocą masaży jamy ustnej, za pomocą smoczka usypiacza w celu wygaszenia nadmiarowego, łapczywego ssania mleka i zasysania powietrza - technika stymulacji do omówienia i szczegółowego wyjaśnienia.
4. Przed karmieniem zasadne jest włączenie tzw.:"gry wstępnej" tzn. włączyć stymulację pkt. neuromotorycznych stopy oraz dłoni - technika stymulacji do omówienia i zaprezentowania.
5. Do czasu unormowania techniki ssania zasadne jest także stymulować brzuszek , aby pomóc dziecku w usunięciu nadmiernej ilości gazów poprzez np.: kontrolowane kładzenie dziecka na brzuch - automasaż oraz wykonywanie masaż brzuszka - technika stymulacji do omówienia i zademonstrowania.
6. Pozycja w jakiej dziecko jest trzymane oraz wędzidełko podjęzykowe to także są istotne elementy składowe prawidłowego ssania aktywnego małego dziecka.
Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo codziennej radości.
Małgorzata Byczyńska - neurologopeda
Przyczyn takich trudności może być naprawdę wiele. Może to być wzmożone napięcie mięśniowe, nadwrażliwość, nieprawidłowa kontrola głowy, asymetria, czy też zaburzenia
w funkcjonowaniu aparatu artykulacyjnego (obniżona żuchwa, osłabione ruchy warg, brak pozycji dopodniebiennej języka).
Aby udzielić wskazówek, najlepiej jest obejrzeć dziecko. Natomiast w obecnej sytuacji epidemiologicznej bardzo ważny jest szczegółowy wywiad.

Witam serdecznie,
Bardzo często spotykaną dolegliwością u noworodków są kolki. Najczęściej wynikają z niedojrzałości przewodu pokarmowego,zaburzeń flory bakteryjnej,nietolerancji laktozy, alergii na białko mleka krowiego oraz połykania przez dziecko w trakcie jedzenia za dużo powietrza. Proszę się tym nie zamartwiać ponieważ są to problemy, które najczęściej ustepują. Natomiast zdarza się,że kolki mogą potrwać do czwartego miesiąca życia.Lekarze zalecają stosowanie probiotyków, aby wzmocnić florę bakteryjną jelit. Gdy dzieci karmione są mlekiem modyfikowanym należałoby zmienić je, np. na modyfikowane mleko kozie.Mleko to ma bowiem najbardziej zbliżone właściwości do mleka mamy karmiącej.Wówczas może to znacznie zapobiec zapobiec opisanym przez Panią dolegliwościom córeczki. Gdyby i to nie przynosiło efektu najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja pediatryczna.Dzieci w związku z niesprawnym jeszcze układem trawiennym i nerwowym częściej połykają powietrze skąd się biorą dolegliwości.
Pozdrawiam i życzę powodzenia

Witam serdecznie. Miałam z synem ten sam problem. Okazało się, że problem był zupełnie gdzieś indziej. Alergia pokarmowa. Jeśli Pani potrzebowałaby pomocy, chętnie służę radą. Pozdrawiam