Mam problem z 2.5 letnia córka, nie chce przelykac pokarmów. Najchętniej jadlaby tylko papki. Nie ma

9 odpowiedzi
Mam problem z 2.5 letnia córka, nie chce przelykac pokarmów. Najchętniej jadlaby tylko papki. Nie mam pojęcia co zrobić żeby nie trzymala ciągle jedzenia w buzi tylko je przelykala i chciała jeść normalne jedzenie.. jak byłam u lekarza powiedział żeby uczyć i na pewno będzie dobrze.. Już tyle to trwa A ja nie widzę rezultatów. Proszę o poradę.
Dzień dobry, powodów może być kilka lub jeden.W tym celu trzeba zadać wiele szczegółowych pytań w celu pełnej oceny problemu.Może Pani umówić się na konsultację on-line.Zajmuję się zaburzeniami żywienia.Zapraszam.Beata Zachtej neurologopeda,surdologopeda.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam.
Można wprowadzić masaże, można zakupić np w Rossmanie szczoteczki dla niemowlaków i dawać córce by je gryzła, myła nimi język i policzki. Można masować całe ciało w celu zmniejszenia wrażliwości, można ćwiczyć nagryzanie, trzymanie przedmiotów zębami, żeby wzmocnić nacisk, można udawać krówkę i "żuć trawkę". Tak naprawdę jest bardzo dużo ćwiczeń, które można wykonywać z dzieckiem. Warto jednak sprawdzić, czy dziecko nie ma zbyt słabego napięcia mięśniowego w obrębie aparatu artykulacyjnego - wtedy wskazane będą masaże, podobnie w przypadku nadwrażliwości dotykowej. Zalecam oczywiście konsultację z logopedą lub neurologopedą - specjalistą od jedzenia (w obecnej sytuacji w grę wchodzi konsultacja telefoniczna lub on-line) a z innej strony - proszę zaufać dziecku, ono nigdy specjalnie samo sobie nie zrobi krzywdy - może po prostu nie być jeszcze z jakiegoś powodu gotowe do jedzenia, a może dzięki temu, że ma taki sposób jedzenia ma Pani uwagę w 100%. Życzę spokoju i radości z patrzenia na dorastanie córeczki.
Witam serdecznie . Zaburzenie procesu połykania związana jest z kilkoma dysfunkcjami pracy w obrębie jamy ustnej. Do prawidłowej diagnozy niezbędne jest bezpośrednie spotkanie. Zdecydowanie polecam terapie miofunkcjonalną ukierunkowana na terapie połykania. Bardzo często powiązane z zaburzeniem sensorycznym w obrębie jamy ustnej.
Dzień dobry, zgadzam się z moimi "przedpisarzami", jednak warto się też przyjrzeć wędzidełku językowemu, które jeśli jest skrócone może dawać objawy, o których Pani pisze. Jest to związane z brakiem optymalnej ruchomości, która pośrednio pozwala przygotować pokarm do połknięcia, ale także ma wpływ na sam akt połknięcia.
Serdecznie pozdrawiam - MÓW-MOVE Gabinet logopedyczny - Krzysztof Bieniek
Dzień dobry,
aby postawić prawidłową diagnozę zachęcam Panią do konsultacji ze specjalistą, może do być :logopeda, neurologopeda, spec. wczesnej interwencji logopedycznej.
Powodów niechęci może być wiele, bolący ząb, nadwrażliwości w obrębie jamy ustnej, obniżenie napięcia mięśniowego.
Obecny stan jest niepokojący, dobrze, że szuka Pani pomocy. Problemy z przyjmowaniem stałych pokarmów, mogą wpłynąć na pojawienie się wad wymowy i wad zgryzu.

Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, problem u Pani dziecka może być związany z zaburzeniami integracji sensorycznej, jak również ze złą motoryką narządów mowy. Aby postawić dobrą diagnozę, konieczna jest konsultacja u logopedy, który sprawdzi, czy są to zaburzenia po stronie motoryki narządów mowy, z których mogą wynikać między innymi trudności z przechowywaniem pokarmu w polikach i połykaniem. Logopeda może też skierować dziecko na konsultację do specjalisty od integracji sensorycznej.
Dzień dobry Pani!
Bardzo dobrze, ze Pani reaguje i szuka pomocy. Taki stan jest patogenny i trzeba dziecku pomóc. Po pierwsze trzeba spotkać się na żywo w gabinecie u neurologopedy, ktory zajmuje się problemem pokarmowym u małych dzieci. Należy zbadać ruchomość aparatu żucia i gryzienia, akt połykania, wędzidelko. Przede wszystkim należy przeprowadzić wnikliwą diagnozę rozwoju dziecka. Ocenić kwestie napięcia mięśniowego, ewentualne wykluczyć zaburzenia integracji sensorycznej. Często mam takich małych pacjentów i muszę powiedzieć, że prawidłowa integracja odruchowych funkcji oralnych, rozwój umiejętności karmienia, żucia i gryzienia najczęściej reguluje się u nich po zastosowaniu terapii odruchów ustno twarzowych, według Masgutowej lub Terapii Neurotaktylnej według Masgutowej. Pomocne są też bardzo techniki manualne według dr Anny Regner. Pozdrawiam serdecznie Tomasz Bobrowski neurologopeda Czeladź
Zaburzenia integracji sensorycznej. Zachęcam do wizyty u terapeuty SI. Nie kombinować z gryzakami samemu i masazami bez żadnej konsultacji choćby podstawowej bo można osiągnąć odwrotny efekt. Mówię z doświadczenia własnego. Zwłaszcza, że córka ma tak dużą wrażliwość na strukturę pokarmu. Warto byłoby też skonsultować sprawę z kwestia problemów połykania, dowiedzieć się co jest powodem niechęci?
Zasięgnęłabym rady specjalisty- neurologopeda ,logopeda, terapeuta karmienia. Przyczyn może być wiele. Tak jak wyżej zostało napisane- może to być skrócone wędzidełko podjęzykowe, problemy sensoryczne ( np. nadwrażliwość ), problemy motoryczne lub/i dysfagia. Należałoby również ocenić napięcie mięśniowe.Trudno doradzać nie widząc dziecka i mając tak szczątkowe informacje. Na pewno dobrze, że Pani reaguje i szuka pomocy. Problem nie zniknie sam. Warto zasięgnąć konsultacji. Czasem wystarczy kilka wskazówek (po dobrze przeprowadzonym wywiadzie i obserwacji dziecka podczas posiłków ) by szybko zaobserwować zmiany. Jest wiele czynników wpływających na tego typu problemy.
Pozdrawiam i zapraszam (zwłaszcza teraz, gdy jest możliwość skonsultowania się online) Monika Pawelska-Smak neurologopeda z Bydgoszczy