Mam problem, od jakiegoś miesiąca zaczęłam podejrzewać ze mam nerwice lekowa z atakami paniki. Z teg

3 odpowiedzi
Mam problem, od jakiegoś miesiąca zaczęłam podejrzewać ze mam nerwice lekowa z atakami paniki. Z tego co pamietam ataki zdarzały mi się w przeszłości ale były raczej delikatne. Odkąd zaczęłam o tym czytać, non stop o tym myśle, cały czas dochodzą nowe dolegliwości typu ucisk i kłucie w klatce piersiowej, bóle głowy, trudność z zasypianiem przez co jeszcze bardziej się nakręcam i boje się o swoje życie. Z każdym ukłuciem mam wrażenie ze zaraz będę mieć zawał. Zapomniałam dodać jeszcze o wrażeniu zawrotów głowy za każdym razem jak wyjdę z domu. Zapisałam się do psychologa i czekam, mam nadzieje ze pomoże
Droga Autorko,
opisane przez Panią objawy powodujące ten ogromny dyskomfort to prawdopodobnie objawy zaburzenia lękowego z napadami paniki. Związane są zazwyczaj z lękiem przed chorobą, zagrożeniem zdrowia czy życia. Objawy pojawiają się głównie w ciele. Zazwyczaj są bardzo intensywne (uczucie duszenia się, bóle w klatce piersiowej, nudności, zawroty głowy czy uczucie zaniku czucia). Myśli jakie wówczas się pojawiają w głowie to np.: mam zawał, zemdleję, umrę, przestanę oddychać czy lęk mnie zabije. Bardzo trudno nad tym zapanować. W związku z tym, że te odczucia i myśli podczas ataku są tak intensywne i zagrażające to po pewnym czasie zaczynamy odczuwać wtórny lęk przed nieprzewidywalnymi napadami lęku, taki lek przed lekiem. Uruchamia się taka nakręcająca się spirala lęku. Dobra wiadomość jest taka, że można nad tym pracować w ramach psychoterapii. Wizyta u psychologa to bardzo dobra decyzja. Specjalista po dogłębnej rozmowie z Panią z pewnością odpowiednio pokieruje procesem, tak aby powróciła Pani do równowagi psychicznej.
Pozdrawiam Panią serdecznie
Ewelina Prigan

Dzień dobry! To o czym Pani napisała rzeczywiście wskazuje na nerwicę lękową z napadami paniki. Bardzo dobrą decyzją jest, że zdecydowała się Pani skorzystać z pomocy specjalisty. Zasadniczo tego typu dolegliwości nie stanowią zagrożenia dla życia i mają raczej podłoże psychiczne. Warto jednak skonsultować się również z lekarzem psychiatrą, który mógłby zbadać Panią i wykluczyć inne podłoże problemów. Oprócz pracy z psychologiem, mogą być dla Pani przydatne również książki samopomocowe, dotyczące tego typu dolegliwości. Gratuluję Pani decyzji o zatroszczeniu się o swoje zdrowie i życzę powodzenia. Z pozdrowieniami, Wojciech Ilski.
Dzień dobry. Opisane objawy warto skonsultować również z psychiatrą, gdyż ich natężenie jest dość duże i znacznie wpływa na funkcjonowanie w życiu codziennym. Pozdrawiam serdecznie.