Mam ponad 30 lat, jestem bardzo małomówna, co zrobić by poszerzyć zasób słów języka mówionego( słown

11 odpowiedzi
Mam ponad 30 lat, jestem bardzo małomówna, co zrobić by poszerzyć zasób słów języka mówionego( słownik czynny), znam słowa ale nie umiem się wysłowić, mam pustkę w głowie przez swoją nieśmiałość, czytanie nie poprawia mojego zasobu słów
Moim zdaniem problem Pani dotyczy nadmiernego napięcia emocjonalnego w sytuacjach społecznych. Pracę nad Pani trudnością rozpoczęłabym od konsultacji z psychologiem aby ocenił nasilenie problemu i zaproponował ewentualną dalszą drogę wsparcia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zalecam zapisac się na zajęcia pomagąjące przezwyciężyć trudności w interakcjach społecznych tzw. trening umiejętności interpersonalnych.
Dzień dobry, nie każdy jest tak elokwentny jakby sobie tego życzył. Można, temu zaradzić poprzez ćwiczenia, szczególnie stumylujące mechanizmy lewopółkulowe. Polecam wszelkie ćwiczenia logiczne, sudoku, krzyżówki, gru słowne typu Scrabble. Oprócz tego czytanie, ale czytanie ze skupieniem. Szczególnie polecam wiersze, nad którymi trzeba się zastanowić. Potrzeba więcej uwagi skierowanej na słowa, oraz ich znaczenie. Dlatego niezwykle istotne jest poznanie znaczenia nowych słów i ich zapamiętywanie.
Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam!
Dzień dobry Pani! Jeżeli małomówność i nieśmiałość przeszkadzają Pani w życiu, to trzeba to koniecznie zmienić! Człowiek jest istotą społeczną. Powinna Pani zacząć od spotkania z psychologiem, który popracuje nad trudnościami w kontaktach interpersonalnych. Nie ma na co czekać. Zasób słów , sam się zwiększy! Trening jest najlepszym mistrzem, jak to mawiają! Pozdrawiam !
Dzień dobry. Problem małomówności i nieśmiałości proponuję omówić dodatkowo z psychologiem. Proszę dużo czytać z powtarzaniem tekstu na głos, rozwiązywać krzyżówki.
Witam. Nie znam Pani i trudno ocenić jaka jest przyczyna Pani problemu. Natomiast jeśli popracuje Pani ze specjalistą w tej dziedzinie ( psychoterapeutą lub innym terapeutą, trenerem personalnym ) i zwiększy Pani swoją pewność siebie, samoocenę będzie łatwiej wyartykułować to co chce Pani powiedzieć. Myślę ,że czytanie z pewnością wzbogaca nasz słownik. Natomiast użycie i zastosowanie słów w mowie spontanicznej, w rozmowie wymaga pewnych umiejętności komunikacyjnych, których możemy się nauczyć jeśli tylko mamy wysoką motywację do osiągania celu. To już zadanie dla Pani i Pani terapeuty. Trzymam kciuki i życzę powodzenia.
Dzień dobry. Jak wynika z Pani wypowiedzi, nie potrafi Pani wykorzystać w bezpośredniej komunikacji swojego zasobu słownictwa. Podobnie jak moi przedmówcy sądzę, że pierwsze kroki trzeba skierować do psychoterapeuty. Emocje są w stanie skutecznie paraliżować czynny słownik mówcy. Nie mniej jednak z doświadczenia wiem ,że jednym z etapów pokonywania nieśmiałości są wystąpienia publiczne. Oczywiście należy zacząć od nazwania emocji towarzyszących Pani wypowiedziom a dopiero w dalszej kolejności przejść do prób eksponowania swoich wypowiedzi najpierw w małym gronie, stopniowo je poszerzając. Proszę spróbować ze wsparciem odpowiedniego terapeuty. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Dzień dobry. Pani problem należy omówić z psychologiem. Jak sama Pani pisze posiada Pani duży zasób słów ale problem tkwi w kontaktach z drugim człowiekiem, czyli na podłożu emocjonalnym - interpersonalnym. Życzę powodzenia
Witam, z przedstawionego przez Panią opisu wynika, że najlepiej byłoby rozpocząć od kontaktu z psychologiem i pracy nad własnym stanem emocjonalnym i kontaktami interpersonalnymi. Nie można przy tym jednoznacznie wykluczyć ewentualnych trudności wymagających wsparcia logopedy. Jednak aby możliwe było określenie takiej potrzeby zasadne byłoby zrealizowanie chociażby wstępnej konsultacji logopedycznej. Pozdrawiam
Witam. Myślę, że dobrze by było gdyby Pani porozmawiała ze swoim wnętrzem. To co sprawia Pani trudnośc leży u podłoża, głęboko w sercu. Proszę czytac na głos książkę, która sprawi Pani radośc, iśc do teatru, później opowiedziec swoje doznania samej sobie na głos. Kontakt z logopedą celem budowania zasobu leksykalnego.
Witam. Uważam, że w Pani przypadku powinno działać się dwutorowo: psycholog+logopeda. Można wykorzystać również masaże oraz treningi relaksacyjne, które pozwolą zrelaksować się oraz obniżyć napięcie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.