Mam podejrzenie, że mam nerwicę, zdarza mi się bez powodu zestresować, ostatnio jak musiałem coś zał

4 odpowiedzi
Mam podejrzenie, że mam nerwicę, zdarza mi się bez powodu zestresować, ostatnio jak musiałem coś załatwić w urzędzie i dostałem formularz do wypełnienia to zaczęła mi się ręka telepać i ze stresu zapomniałem peselu, musiałem do dowodu zajrzeć i przepisać. Zdarza mi się też wstać rano bardzo zestresowany bez powodu, nie wiem czy to nerwica, czy nie radzenie sobie ze stresem, może jakieś lęki mam? może fobie społeczne? pracuję zdalnie w domu, może tak zdziczałem? mówiłem o tym rodzinie, że mam z tym problem i chyba pójdę do psychiatry, to mi powiedzieli "że zrobią ze mnie czubka" nic ci nie jest. Może ktoś mi doradzi co mam zrobić? czy lekarz rodzinny może przepisać mi leki na nerwicę? a może są jakieś leki bez recepty?
Szanowny Panie,

Odpowiadając na Pana pytanie, zachęcam do wizyty u lekarza - psychiatry w celu zdiagnozowania przyczyny problemu. Lekarz - psychiatra może wskazać, czy niezbędne są inne formy wsparcia/działania, takie, jak trening czy psychoterapia. Aby zgłosić się do lekarza - psychiatry w poradni zdrowia psychicznego lub w gabinecie prywatnym nie trzeba mieć skierowania. Niezależnie od tego czy dana instytucja ma kontrakt z NFZ.

Bardzo proszę nie brać do siebie opinii rodziny dot. psychiatry, gdyż nie jest prawdą, że do lekarza - psychiatry chodzą tylko osoby z chorobą psychiczną. W każdym momencie życia możemy odczuć objawy, które nam przeszkadzają w pełnieniu roli społecznej czy zawodowej, które utrudniają nam w codziennym funkcjonowaniu, wtedy warto skorzystać z pomocy. Gdyby był Pan przeziębiony, udałby się Pan do lekarza. W przypadku urazu/złamania udałby się Pan do chirurga. Gdy czujemy się źle psychicznie, udajemy się do lekarza - psychiatry.
W diagnozie problemu może Panu pomóc także psycholog. Jak Pani widzi, możliwości działania jest wiele, łączenie z lekarzem rodzinnym, który może przepisać leki, jednakże podejrzewam, że zaleci konsultację psychiatryczną. W opisanej sytuacji zażywania leków bez recepty itp. nie sugeruję, bo do końca nie wiadomo, jaka jest dokładnie przyczyna Pana problemów. Dlatego serdecznie zachęcam do skorzystania z pomocy specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Wieczorkowska
eKonsultacje - Polskie Centrum Konsultacji Specjalistycznych Online

Skoro czuje Pan, że reakcja nie jest w zgodzie z Panem proszę skorzystać ze wsparcia psychoterapeuty. Otrzyma Pan kompleksową pomoc i wsparcie a co ważne odpowiedzi na nurtujące pytania. Zachęcam do skorzystania w pierwszej kolejności ze wsparcia terapeuty czy psychoterapeuty. Dopiero później z wizyty u psychiatry. Opinia czy reakcja bliskich bardzo często jest daleka od takiej jak byśmy chcieli. Dlatego proszę kierować się swoim dobrem i wewnętrznym spokojem.
Dzień dobry, trudno jednoznacznie ocenic przyczyny Pana problemów, może to byc faktycznie nerwica ale może tez byc długotrwały stres. Warto w tej sytuacji zasięgnąc porady psychologa (aby zdiagnozowac przyczyny Pana stanu zdrowia oraz wskazać możliwe ewentualne objawy) oraz lekarza psychiatry, który zaproponuje wspomagające leczenie farmakologiczne. Co do lekarza rodzinnego to konsultacja nie zaszkodzi, lekarz ten równiez może wypisać łagodne leki uspokajające lub skieruje Pana do innego lekarza.
Dzień dobry, problemy natury psychologicznej często są złożone. Jeżeli objawy, które Pan opisuje są dla Pana uciążliwe ( bo prawdopodobnie dla rodziny nie są problemem i oni nie muszą zmagać się z tym, co Pan przeżywa) to dobrze byłoby udać się na wizytę do psychiatry. Lekarz rodzinny może nie posiadać specjalistycznej wiedzy w zakresie zdrowia psychicznego i dlatego prawdopodobnie nawet gdyby Pan się do niego udał to zaleci konsultacje psychiatryczną. Psychiatra Pana zdiagnozuje, jeżeli będzie konieczność to wypisze odpowiednie leki i/lub doradzi w jaki sposób, gdzie może Pan przepracować swoje problemy terapeutycznie. W dzisiejszych czasach na prawdę wiele osób korzysta z konsultacji psychiatry, czasem są one nawet jednorazowe. Pytanie czy problem jest na tyle uciążliwy, że zmobilizuje do wizyty lekarskiej, czy uprzedzenia społeczne będą na tyle silne, że jednak nie zdecyduje się Pan na pomoc specjalisty. Życzę wytrwałości i właściwych decyzji Angelika Chiliczkowska