Mam męża który wstydzi wychodzić się do ludzi. Nigdzie razem nie chodzimy bo on źle czuje się w towa

8 odpowiedzi
Mam męża który wstydzi wychodzić się do ludzi. Nigdzie razem nie chodzimy bo on źle czuje się w towarzystwie nawet rodzinnych spotkań stara się unikać. A w dodatku od dłuższego czasu cierpi na bezsenność. Po godzinie snu budzi się i do rana nie może zasnąć mimo tego że pracuje po 12 godzin i jest zmęczony. Czy to są objawy depresji? Jak mogę mu pomóc? Do jakiego specjalisty powinnam się udać? Proszę o pomoc.
Dzień dobry,
Depresja jest bardzo złożonym problemem. Zaburzenia snu mogą być jej częścią, ale w diagnostyce bierze się pod uwagę również inne objawy takie jak problemy z apetytem, brak satysfakcji z wykonywanych czynności, obniżony nastrój, obniżony napęd do działania etc. Wszystkie te objawy wpływają na codzienne funkcjonowanie człowieka obniżając jego jakość. Muszą też występować przez określony czas.
Jeśli chodzi o problem Pani męża z "wychodzeniem" do ludzi, może warto zacząć od rozmowy na ten temat?
Nie pisze Pani o tym czy tak było od przysłowiowego "zawsze", czy może podejście męża zmieniło się z biegiem czasu. Jeśli sami Państwo nie potraficie rozwiązać tego problemu i jest to dla Was obu niepokojące, warto zasięgnąć porady psychologa czy psychoterapeuty, który podda analizie Państwa problemy i będzie w stanie podsunąć rozwiązanie. Pozdrawiam Agnieszka B.-B.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Warto skonsultować się z psychologiem, który ewentualnie podpowie konsultacje psychiatryczna / zaproponuje psychoterapię. Pierwszy krok to postawienie właściwej diagnozy i na jej podstawie wdrożenie leczenia.pozdrawiam
Dzień dobry,
Do odpowiedzi poprzedniczek dodałabym, iż nie tylko problemy ze snem, ale także unikanie spotkań z innymi ludźmi mogą mieć wiele przyczyn. Niektórym z nas trudniej niż innym przychodzi budowanie relacji i choć chcieliby spędzać czas w towarzystwie, trudno im przełamać strach przed oceną, wstyd, obawy dotyczące umiejętności prowadzenia rozmowy itp. Dla tych osób rzeczywiście spotkanie z psychologiem, praca nad sobą i swoimi umiejętnościami, mogą być pomocne. Inni z kolei lepiej się czują wśród niewielkiej liczby najbliższych osób i wcale nie marzą o spędzaniu czasu na imprezach towarzyskich i rozbudowywaniu grona znajomych. Jest im dobrze tak jak jest. Jeśli Pani mąż należy do tego typu osób, to być może nie warto "szukać problemu" w nim, ale raczej zastanowić się i porozmawiać o tym, jak sprawić, byście razem jako para mogli wieść bardziej zadowalające życie (bo jak rozumiem niechęć męża do wyjść jest dla Pani trudny i być może ograniczający).
Pozdrawiam serdecznie,
Ewa Kaczorkiewicz
Dzień dobry. Nie sposób postawić diagnozy na podstawie niewielkiej liczby informacji oraz bez osobistego kontaktu z klientem. Zachęcam, by porozmawiać z mężem o swoich obserwacjach i obawach i zapytać, czego w tej sytuacji potrzebuje. Jeśli mąż wyrazi chęć poszukiwania pomocy u specjalisty, warto umówić spotkanie u psychoterapeuty. Jeśli jednak nie zdecyduje się na terapię (a ma do tego prawo), zachęcam, by Pani sama dla siebie skorzystała ze wsparcia psychologicznego, aby poradzić sobie z emocjami, jakie towarzyszą Pani w tej sytuacji. Pozdrawiam.
Wstyd, izolowanie się od ludzi, problemy ze snem mogą w istotny sposób pogorszyć jakość życia i to nie tylko u osoby, która ma takie trudności, ale także u jej najbliższych. Poprawę można uzyskać w efekcie systematycznej psychoterapii. Do tego jednak jest potrzebna motywacja i wytrwałość osoby zainteresowanej. I tu jest wyzwanie: jak udać się do Terapeuty, który przecież też jest człowiekiem, gdy doświadcza się wstydu i unika ludzi? Pierwszy krok może być trudny, ale warto go zrobić. Zyskiem jest lepsza jakość życia. Można też udać się do psychiatry i spróbować leczenia farmakologicznego. Pozdrawiam
Proszę udać się na konsultacje do psychoterapeuty. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Dzień dobry,
na pytanie czy są to objawy depresji powiem jak poprzedni Specjaliści- po diagnozę najlepiej udać się do profesjonalisty, a specyfika problemu sugeruje by był to lekarz psychiatra, psycholog lub psychoterapeuta. W dowolnej kolejności, każda z tych osób może po konsultacji zdiagnozować pani męża. Różnicą może być natomiast forma pomocy: psychiatra wystawi receptę na leki, psychoterapeuta natomiast zaproponuje terapię, psycholog może udzielić porady lub pokierować na terapie do psychoterapeuty. Chcąc ubiec dalsze pytanie napiszę, że do każdego ze specjalistów wybiera się klient- pacjent osobiście. Pani zatem może wspierać męża rozmową do tego by udał się o pomoc, kluczem jest bowiem motywacja własna, która wynika m.in. z indywidualnego odczuwania trudności, dolegliwości, przyznanie się do tego i udanie się po pomoc. Życzę szczerze powodzenia , wytrwałości w zaangażowaniu męża do podjęcia decyzji w wybraniu i udaniu się do specjalisty.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 75 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani! Na podstawie podanych informacji trudno zakładać od razu diagnozę depresji, choć może to być jedna z hipotez, którą należałoby poddać weryfikacji. W tym celu należałoby się udać do specjalisty: psychologa/psychoterapeuty lub psychiatry. Warto również zastanowić się jak mąż funkcjonował wcześniej, czy coś wydarzyło się w Jego/Państwa życiu co zmieniło dotychczasowe funkcjonowanie męża? O ile stosunek do kontaktów towarzyskich może być częścią indywidualnych uwarunkowań osoby to już problemy ze snem prawdopodobnie mają inną przyczynę. Jeśli wskazane problemy sprawiają mężowi trudność to warto, aby podjął kroki w kierunku ustalenia ich przyczyny, a następnie poradzenia sobie z nimi. Życzę Państwu powodzenia!

Eksperci

Katarzyna Kostek

Katarzyna Kostek

Psycholog

Kraków

Ewa Brzóska

Ewa Brzóska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Marta Możdżeń-Kłos

Marta Możdżeń-Kłos

Psycholog, Psychoterapeuta

Żmigród

Dariusz Bronowski

Dariusz Bronowski

Psychoterapeuta, Psycholog

Poznań

Monika Florczyk

Monika Florczyk

Psycholog, Psychoterapeuta

Komorów

Miriam Masyk-Gola

Miriam Masyk-Gola

Psycholog, Seksuolog, Psychoterapeuta

Żory

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 25 pytań dotyczących usługi: fobia społeczna
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.