Mam męża który wstydzi wychodzić się do ludzi. Nigdzie razem nie chodzimy bo on źle czuje się w towa

11 odpowiedzi
Mam męża który wstydzi wychodzić się do ludzi. Nigdzie razem nie chodzimy bo on źle czuje się w towarzystwie nawet rodzinnych spotkań stara się unikać. A w dodatku od dłuższego czasu cierpi na bezsenność. Po godzinie snu budzi się i do rana nie może zasnąć mimo tego że pracuje po 12 godzin i jest zmęczony. Czy to są objawy depresji? Jak mogę mu pomóc? Do jakiego specjalisty powinnam się udać? Proszę o pomoc.
Dzień dobry,
Depresja jest bardzo złożonym problemem. Zaburzenia snu mogą być jej częścią, ale w diagnostyce bierze się pod uwagę również inne objawy takie jak problemy z apetytem, brak satysfakcji z wykonywanych czynności, obniżony nastrój, obniżony napęd do działania etc. Wszystkie te objawy wpływają na codzienne funkcjonowanie człowieka obniżając jego jakość. Muszą też występować przez określony czas.
Jeśli chodzi o problem Pani męża z "wychodzeniem" do ludzi, może warto zacząć od rozmowy na ten temat?
Nie pisze Pani o tym czy tak było od przysłowiowego "zawsze", czy może podejście męża zmieniło się z biegiem czasu. Jeśli sami Państwo nie potraficie rozwiązać tego problemu i jest to dla Was obu niepokojące, warto zasięgnąć porady psychologa czy psychoterapeuty, który podda analizie Państwa problemy i będzie w stanie podsunąć rozwiązanie. Pozdrawiam Agnieszka B.-B.

Warto skonsultować się z psychologiem, który ewentualnie podpowie konsultacje psychiatryczna / zaproponuje psychoterapię. Pierwszy krok to postawienie właściwej diagnozy i na jej podstawie wdrożenie leczenia.pozdrawiam
Dzień dobry,
Do odpowiedzi poprzedniczek dodałabym, iż nie tylko problemy ze snem, ale także unikanie spotkań z innymi ludźmi mogą mieć wiele przyczyn. Niektórym z nas trudniej niż innym przychodzi budowanie relacji i choć chcieliby spędzać czas w towarzystwie, trudno im przełamać strach przed oceną, wstyd, obawy dotyczące umiejętności prowadzenia rozmowy itp. Dla tych osób rzeczywiście spotkanie z psychologiem, praca nad sobą i swoimi umiejętnościami, mogą być pomocne. Inni z kolei lepiej się czują wśród niewielkiej liczby najbliższych osób i wcale nie marzą o spędzaniu czasu na imprezach towarzyskich i rozbudowywaniu grona znajomych. Jest im dobrze tak jak jest. Jeśli Pani mąż należy do tego typu osób, to być może nie warto "szukać problemu" w nim, ale raczej zastanowić się i porozmawiać o tym, jak sprawić, byście razem jako para mogli wieść bardziej zadowalające życie (bo jak rozumiem niechęć męża do wyjść jest dla Pani trudny i być może ograniczający).
Pozdrawiam serdecznie,
Ewa Kaczorkiewicz
Dzień dobry. Nie sposób postawić diagnozy na podstawie niewielkiej liczby informacji oraz bez osobistego kontaktu z klientem. Zachęcam, by porozmawiać z mężem o swoich obserwacjach i obawach i zapytać, czego w tej sytuacji potrzebuje. Jeśli mąż wyrazi chęć poszukiwania pomocy u specjalisty, warto umówić spotkanie u psychoterapeuty. Jeśli jednak nie zdecyduje się na terapię (a ma do tego prawo), zachęcam, by Pani sama dla siebie skorzystała ze wsparcia psychologicznego, aby poradzić sobie z emocjami, jakie towarzyszą Pani w tej sytuacji. Pozdrawiam.
Wstyd, izolowanie się od ludzi, problemy ze snem mogą w istotny sposób pogorszyć jakość życia i to nie tylko u osoby, która ma takie trudności, ale także u jej najbliższych. Poprawę można uzyskać w efekcie systematycznej psychoterapii. Do tego jednak jest potrzebna motywacja i wytrwałość osoby zainteresowanej. I tu jest wyzwanie: jak udać się do Terapeuty, który przecież też jest człowiekiem, gdy doświadcza się wstydu i unika ludzi? Pierwszy krok może być trudny, ale warto go zrobić. Zyskiem jest lepsza jakość życia. Można też udać się do psychiatry i spróbować leczenia farmakologicznego. Pozdrawiam
Proszę udać się na konsultacje do psychoterapeuty. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Dzień dobry,
na pytanie czy są to objawy depresji powiem jak poprzedni Specjaliści- po diagnozę najlepiej udać się do profesjonalisty, a specyfika problemu sugeruje by był to lekarz psychiatra, psycholog lub psychoterapeuta. W dowolnej kolejności, każda z tych osób może po konsultacji zdiagnozować pani męża. Różnicą może być natomiast forma pomocy: psychiatra wystawi receptę na leki, psychoterapeuta natomiast zaproponuje terapię, psycholog może udzielić porady lub pokierować na terapie do psychoterapeuty. Chcąc ubiec dalsze pytanie napiszę, że do każdego ze specjalistów wybiera się klient- pacjent osobiście. Pani zatem może wspierać męża rozmową do tego by udał się o pomoc, kluczem jest bowiem motywacja własna, która wynika m.in. z indywidualnego odczuwania trudności, dolegliwości, przyznanie się do tego i udanie się po pomoc. Życzę szczerze powodzenia , wytrwałości w zaangażowaniu męża do podjęcia decyzji w wybraniu i udaniu się do specjalisty.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 75 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani! Na podstawie podanych informacji trudno zakładać od razu diagnozę depresji, choć może to być jedna z hipotez, którą należałoby poddać weryfikacji. W tym celu należałoby się udać do specjalisty: psychologa/psychoterapeuty lub psychiatry. Warto również zastanowić się jak mąż funkcjonował wcześniej, czy coś wydarzyło się w Jego/Państwa życiu co zmieniło dotychczasowe funkcjonowanie męża? O ile stosunek do kontaktów towarzyskich może być częścią indywidualnych uwarunkowań osoby to już problemy ze snem prawdopodobnie mają inną przyczynę. Jeśli wskazane problemy sprawiają mężowi trudność to warto, aby podjął kroki w kierunku ustalenia ich przyczyny, a następnie poradzenia sobie z nimi. Życzę Państwu powodzenia!
Twoje obawy są zrozumiałe, zwłaszcza że opisujesz wiele symptomów, które mogą wskazywać na problem zdrowia psychicznego, takiego jak depresja lub zaburzenia lękowe. Objawy, które opisałaś, takie jak unikanie towarzystwa i trudności ze snem, mogą być oznakami depresji, ale mogą też wskazywać na inne problemy zdrowia psychicznego, takie jak zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego czy inne.

Oto kilka sugestii, co możesz zrobić, aby mu pomóc:

Porozmawiaj z nim: Najpierw spróbuj porozmawiać z nim o tym, co zauważyłaś i wyraź swoje obawy. Pamiętaj, że rozmowa ta powinna być pełna empatii i zrozumienia, a nie krytyki.

Zachęć do szukania pomocy: Proponując skorzystanie z pomocy specjalisty, pokażesz mu, że jest to normalne i zdrowe rozwiązanie. Możesz zasugerować skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym, psychologiem lub psychiatrą. Wszystkie te osoby są w stanie ocenić stan zdrowia psychicznego i zaproponować odpowiednie ścieżki leczenia.

Wsparcie: Bądź dla niego wsparciem, ale również pamiętaj o swoim zdrowiu emocjonalnym. Możliwe, że również Ty potrzebujesz wsparcia, dlatego warto pomyśleć o konsultacji z psychologiem lub doradcą.

Niektóre z oznak depresji, które warto mieć na uwadze, to utrata zainteresowania lub radości z codziennych aktywności, ciągłe zmęczenie, trudności ze snem, zmiany apetytu, problemy z koncentracją, uczucia bezwartościowości lub winy, a także myśli samobójcze. Jeżeli Twojemu mężowi towarzyszą te symptomy, jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą. Pamiętaj, że samobójstwo jest poważnym zagrożeniem wśród osób cierpiących na depresję. Jeżeli zauważysz, że mąż ma myśli samobójcze, niezbędne jest natychmiastowe zasięgnięcie pomocy medycznej.

Przede wszystkim, pamiętaj, że pomimo trudności, z jakimi się mierzysz, istnieje wiele form pomocy, a ludzie doświadczający podobnych problemów często doświadczają poprawy dzięki leczeniu. Wspieraj męża, ale pamiętaj też o swoim własnym zdrowiu i dobrobycie.
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Problemy związane z bezsennością mogą mieć różnorodne podłoże. Warto byłoby przeanalizować sytuację gruntownie, biorąc pod uwagę szerszy kontekst, gdyż na podstawie podanych informacji trudno zakładać diagnozę depresji. Zachęcam do wizyty u psychologa bądź psychoterapeuty, który wesprze we właściwej diagnozie. Pozdrawiam serdecznie! Ewa Wojtowicz, Psycholog
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
unikanie kontaktu z ludźmi, problemy z bezsennością mogą być objawem depresji natomiast na pewno warto zebrać szczegółowy wywiad z Pani mężem u psychologa/psychoterapeuty. Pozdrawiam