Mam córeczkę w wieku 2 lat i trzech miesięcy. Do tej pory wyróżniała się wymową na tle swoich rówieś

7 odpowiedzi
Mam córeczkę w wieku 2 lat i trzech miesięcy. Do tej pory wyróżniała się wymową na tle swoich rówieśników, mówiła składnie i wyraźnie. Jednak od jakiegoś czasu zauważyłem, że czasami się zacina chcąc coś powiedzieć, powtarza sylaby, a czasem nawet odpuszcza wypowiedź. Mam wrażenie, że dzieje się to coraz częściej, proces nasila się. Czy to może oznaczać problem z wymową? Dodam, że mam 35 lat i gdzieś w wieku 15 lat pojawił się u mnie problem, że zacinam się kiedy jestem zdenerwowany.
Witam serdecznie
Do 5 roku życia może wystąpić niepłynność mowy rozwojowa, która samoczynnie ustępuje, natomiast jeśli ma pan wrażenie pogłębiania się problemu należy skonsultować temat z logopedą. Stany podwyższonego napięcia emocjonalnego wiążą się z produkcja dopaminy która może wpływać na dezorientacje powodując tym samym efekt zacinania, braku zasobu słownika czynnego, tu jak najbardziej wskazana praca terapeutyczna z logopedą, neurologopedą.

Jest prawdopodobne, że to rozwojowa niepłynność mowy. Zachęcam do konsultacji logopedycznej.
Do czasu wizyty, zachęcam do nie zwracania uwagi na tę niepłynność, nie poprawianie, nie proszenie o płynną mowę.....
Pozdrawiam
Dzień dobry, zachęcam Pana do konsultacji z logopedą, który postawi prawidłową diagnozę.
Nie wszystkie dzieci komunikują się w sposób płynny. Niektórym zdarzają się „zająknięcia” podczas odpowiedzi na zadany temat, czy podczas swobodnej rozmowy. Nieznaczne „zająknięcia”, które nie zakłócają wypowiedzi są normą, natomiast te, które znacznie utrudniają wypowiadanie się należy zdiagnozować. Rozwojowa niepłynność mówienia (normalna) może przerodzić się w jąkanie wczesnodziecięce (patologiczne), a ono w trwałe jąkanie. Niepłynność mówienia najczęściej ujawnia się i zanika między 3 i 5 rokiem życia. Tzw. rozwojowa niepłynność mowy występuje do 5 roku życia.
Pozdrawiam serdecznie
Rozwój mowy w tym okresie jest b.intensywny. Często mówi się o tzw. jąkaniu/zacinaniu fizjologicznym - dziecko chce b.dużo powiedzieć, zachwyca się światem, ale jego aparat artykulacyjny nie jest dojrzały jeszcze. Nie mniej jednak, warto udać się kontrolnie do logopedy i uważnie obserwować rozwój mowy Córki. Nie wskazane jest zwracanie uwagi na zacinanie się.
Zapraszam na konsultację online. Zajmuję się niepłynnością, jąkaniem. W razie wątpliwości proszę o kontakt telefoniczny.
Potrzebny będzie przede wszystkim wywiad z rodzicami by określić wszystkie czynniki wpływające na tego rodzaju problemy z mową. W przypadku małych dzieci najprawdopodobniej może to być niepłynność tak zwana "fizjologiczna". Ważne jest w takich przypadkach uświadomienie rodziców, kiedy rozwojowa niepłynność mówienia może przerodzić się w jąkanie wczesnodziecięce oraz przekazanie najbliższym istotnych wskazówek dotyczących postępowania w przypadku niepłynności. Pozdrawiam
Witam serdecznie, w rozwoju dziecka, w okresie kształtowania się mowy można zauważyć niepłynność w mówieniu, którą charakteryzuje: powtarzanie sylab i wyrazów, przeciąganie głosek, pauzy itp.Rodzice obawiają się, że niepłynność w mowie dziecka utrwali się .Z pewnością nie powinien Pan wymuszać na córeczce żeby mówiła poprawnie ponieważ zniechęci ja to do mówienia.Proszę nie zwracać uwagi na niepłynność, wtedy będzie ustępować w sposób naturalny.Objawy niepłynnego mówienia mogą być spastyczne lub niespastyczne . Skurcze spastyczne występują wtedy, kiedy niepłynności mówienia towarzyszy nadmierne napięcie mięśniowe. Skurcze niespastyczne występują bez oznak nadmiernego napięcia emocjonalnego i mięśniowego.Podczas zaobserwowanej sytuacji proszę przytulić córeczkę i zapytać spokojnie co chciała powiedzieć.Najlepszym doradca w takich sytuacjach jest zwyczajna czułość i cierpliwość. Pozdrawiam Pana ciepło i życzę duuużo cierpliwości.Jest Pan wspaniałym tatą !
Dzień dobry, diagnozę niepłynności mowy każdej należy zrobić jak najszybciej bo jej konsekwencje związane ze złymi nawykami mogą pozostać na stałe.Specjalista określi czy to rozwojowa niepłynności i sprawdzi funkcje oddechowego-fonacyjne.
Powodzenia.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.