Mam bardzo pilną sprawę, otóż moje oba kolana kwalifikują się do wszczepienia endoprotezy. Ortopeda

3 odpowiedzi
Mam bardzo pilną sprawę, otóż moje oba kolana kwalifikują się do wszczepienia endoprotezy. Ortopeda jednak nie decyduje się obecnie na operację do momentu wyciszenia, remisji choroby. CRP wynosi 39, mam wysięki w kolanach, znaczne problemy z ich zginaniem i wyprostem, często dochodzi do zablokowania się i nie mam możliwości wówczas ruszenia nogą ( dodam, że mam zdiagnozowane w 2006 r RZS. obecnie leczona methotrexatem 10mg i w celu zniwelowania bólu przyjmuję dicloberl łącząc go z panadolem extra. We wrześniu 2017r okazało się, że Aspat mam podwyższone sporo, bo wynosiło 93, a Alat 61. Teraz po przyjmowaniu Ostropestu plamistego w styczniu te parametry dotyczące wątroby były w normie. Dodatkowym koszmarem jest przykurcz mięśni w barku, przedramieniu, w okolicy łokci i od łokcia do nadgarstka. Ten stan ostry powodujący, że wybudzam się z bólu i śpię ok 3-4 godzin w nocy utrzymuje się od ponad miesiąca, a średnio ostry od czerwca 2017r. Mam za sobą bardzo duży stres związany z chorobą taty i jego śmiercią na początku stycznia br. Mam problem z wstaniem z łóżka i dojściem 20 m do toalety. Ostatnio miałam zapalenie oskrzeli i przyjmowałam Zinnat 500mg. Na wiele leków bardzo źle reaguję, mam na koncie znaczne osłabienie słuchu po Arechinie, duży wzrost temperatury ciała po Sulfasalazynie, zapalenie błony jamy ustnej i duszności po Arawie, szereg skutków ubocznych po środkach sterydowych jak Metypred, Solu-Medrol czy depo medrol. leczenie biologiczne nie wchodzi w grę. I co dalej? Jak można mi pomóc? Niestety dotychczas lecząca mnie reumatolog zlekceważyła problem.
Dolegliwości ze strony układu ruchu można zmniejszyć, odpowiednim postępowaniem rehabilitacyjnym, dlatego niezbędna będzie wizyta u fizjoterapeuty, który oceni stan aparatu ruchu i dobierze odpowiednią terapię i ćwiczenia.
Proszę rozważyć zasięgnięcie opinii u innego reumatologa, być może znajdzie inne rozwiązanie dla nietolerancji leków i inną formę leczenia.
Pozdrawiam.

Leki p/bólowe nie rozwiązują problemu-one tłumią objawy. Dlatego nie widać zatrzymania procesu nie wspominając nawet o poprawie.
Stan zdrowia w dużej mierze zależy od możliwości adaptacyjnych wielu układów ciała (mięśniowo-szkieletowego, trzewne go, nerwowego czy hormonalnego) wzajemnie się komunikujących wspierających i regulujących. Problemy które wymieniłaś mogą wynikać ze zmienionego sposobu funkcjonowania ( zaburzenia czynnościowe) poszczególnych układów. Tak zmienione funkcjonowanie organizmu przy wyczerpaniu mechanizmów dostosowawczych może skutkować zmianami strukturalnym w tkankach. Funkcja i struktura ciała wzajemnie się dopełniają.Tak to jest że zaburzona funkcja ostatecznie uszkadza strukturę co pogłębia dysfunkcję. W przerwaniu tego błędnego koła pomocne bywa zasięgnięcie opinii fizjoterapeuty ewentualnie osteopaty. W moich pozostałych od
Rozumiem, że nie toleruje Pani wyższych dawek metotreksatu (10 mg to najczęściej dawka zbyt niska). Jeśli można usunąć przyczyny wzrostu poziomu AspAT i AlAT (n.p.wysoki poziom cholesterolu, spożywanie alkoholu) to warto spróbować wyższej dawki metotreksatu (20-25 mg), jeśli to niemożliwe, można spróbować Plaquenilu (jest podobna do arechiny, ale znacznie rzadziej powoduje skutki uboczne. Może wreszcie spróbować nowej grupy leków: inhibitorów kinaz janusowych (np.tofacitinib), który jest w Polsce dostępny w badaniach klinicznych (na pewno znajdzie Pani ośrodek, który prowadzi takie badanie. Życzę powodzenia.