Mam 73 lata.6 lat temy stwierdzono u mnie wodniaka jądra.Z uwagi że w ostatnim roku znacznie się pow

2 odpowiedzi
Mam 73 lata.6 lat temy stwierdzono u mnie wodniaka jądra.Z uwagi że w ostatnim roku znacznie się powiększył stwarza to pewien dyskomfort w życiu. Rok temu stwierdzono u nie migotanie przedsionów jak i konieczność brania Xarelto 20mg. Mam pytanie czy jest możliwość usunięcia go i jeżeli to w jaki sposób.
Witam, w pana przypadku operacja wodniaka jest możliwa z dojścia przez mosznę ze znieczuleniem regionalnym, np. do kręgosłupa.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowny Panie, u dorosłych wodniak jądra usuwa się operacyjnie z dojścia przez mosznę. Leczeniem tej przypadłości zajmuje się urolog. Zabieg polega na ewakuacji zgromadzonego płynu oraz wycięciu lub wywinięciu osłonek jądra tak by zapobiec formowaniu się wodniaka w przyszłości. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Rodzaj znieczulenia ustali z Panem lekarz anestezjolog. Ponieważ przyjmuje Pan Xarelto, to przed zaplanowaniem operacji powinien Pan udać się na konsultację kardiologiczną celem zaplanowania możliwości czasowego odstawienia Xarelto bądź wdrożenia terapii pomostowej w związku z zabiegiem operacyjnym. Kardiolog (bądź lekarz internista prowadzący leczenie migotania przedsionków) powinien wydać Panu zaświadczenie z jasnymi zaleceniami- proponuję zgłosić się na konsultację urologiczną z zaświadczeniem kardiologa odnośnie zalecanego postępowania z związku z leczeniem przeciwkrzepliwym. Zabieg u pacjentów przyjmujących leki przeciwkrzepliwe wiąże się z nasileniem krwawienia, dlategoteż należy pod tym względem być przygotowanym przez kardiologa, a nie zawsze lek można odstawić/czasowo zastąpić innym. Po zabiegu zaleca się unikanie wysiłków fizycznych, leżenie, elewację i chłodzenie moszny. W przypadku dużych rozmiarów wodniaka może być wskazane założenie drenu, który przeważnie można usunąć następnego dnia. Alternatywnie, jeżeli istnieją przeciwwskazania do operacji czy znieczulenia można wykonać aspirację płynu z wodniaka pod kontrolą usg- wprowadza się igłę przez skórę moszny i strzykawką odciąga płyn. Niemniej takie rozwiązanie jest tylko czasowe, zwykle po kilku miesiącach wodniak nawraca i procedurę trzeba powtarzać. Stanowi to jednak doskonałą opcję terapeutyczną u Pacjentów których nie można poddać operacji bądź jej nie akceptują.

Eksperci

Michał Ogrodnik

Michał Ogrodnik

Urolog

Jelenia Góra

Łukasz Kozłowski

Łukasz Kozłowski

Urolog

Szczecin

Sandra Radecka

Sandra Radecka

Urolog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 23 pytań dotyczących usługi: wodniak jądra
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.