Mam 6 letnie dziecko,byłam u 3 gastrologów i żaden nie umie pomóc,tylko zalecają wlewki i czopki,w s

2 odpowiedzi
Mam 6 letnie dziecko,byłam u 3 gastrologów i żaden nie umie pomóc,tylko zalecają wlewki i czopki,w szpitalu miał robione wszystkie badania wyszły zaparcia czynnościowe , poszerzona bańka odbytnicy, wydłużona esica , lekarz zaleca dużo owoców,dużo pić i dicopeg do picia, jak jest poprawa to tylko na chwile i zaparcia z powrotem nawracają i żadne środki mu nie pomagają a stolec wychodzi nie twardy tylko papkowaty.Jak nie robi 3-4 dni to spada z wagi bo jak co 2 dzień to waga się utrzymuje.Proszę pomóżcie mi bo nie wiem gdzie mam się udać.Byłam u gastrologa w Sosnowcu,Zabrzu,Częstochowie a jestem z Radomska
Być może błędy tkwią po pierwsze w diecie, bo jest w niej wiele produktów, które mogą potęgować zaparcia (a tego nie wiem, bo nic Pani o tym nie pisze), po drugie zaparcia mogę mieć też podłoże psychiczne, po tak długim czasie, kiedy dziecko się z nimi zmaga, są przyczyną nerwów i bólu, to niestety dziecko może mieć obawy przed każdą wizytą w toalecie. Proponuję wizytę u wykształconego kierunkowo dietetyka, być może jednak żywienie wymaga pewnych zmian.
Pozdrawiam.

Opisywane przez Panią objawy u dziecka oraz diagnoza zaparć czynnościowych, to dość częsty problem u dzieci. Długotrwałe zaburzenie rytmu wypróżnień prowadzi do zalegania mas kałowych w jelicie grubym, czego konsekwencją może być jego rozciągnięcie, czyli opisywana przez Panią deformacja esicy. Po konsultacji z lekarzem dostała Pani czopki/ zalecenie lewatywy i włączenie preparatów typu lactuloza- w Państwa przypadku Dicopeg. Ma to na celu usunięcie zalegających mas kałowych. Ten etap jest dość długi i może trwać nawet kilka tygodni. Kolejnym etapem jest dietoterapia, czyli zastosowanie diety dostosowanej do schorzenia. Dieta powinna być bogata w błonnik, czyli zawierać dużo warzyw, owoców, ciemne pieczywo, suszone owoce, kasze gruboziarniste. Powinna być dostosowana do wieku i preferencji żywieniowych dziecka. Jednak niezbędne są cykliczne kontrole u lekarza.