Mam 4.5 letnią córke z Zespołem Downa i za wiele nie mówi chociarz chodzi do przedszkola i ma tam lo

5 odpowiedzi
Mam 4.5 letnią córke z Zespołem Downa i za wiele nie mówi chociarz chodzi do przedszkola i ma tam logopede czy jest jeszcze jakas metoda aby mowa poszla do przodu?
Dzień dobry, w przypadku dysmorfii twarzy zasadne jest prowadzenie terapii motorycznej której celem jest usprawnianie aparatu mownego:mięśni oddechowych, napięcia żuchwy, odpowiedniego ułożenia i ruchomości języka itp.Odpowiednio dobrać ćwiczenia można tylko w trakcie szczegółowej diagnozy.
Sugeruję wizytę: Diagnoza logopedyczna - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Niewątpliwie, wskazana jest intensywna stymulacja mowy. Proszę porozmawiać z logopedą, który prowadzi terapię: jakie są założenia terapeutyczne, czy widzi potrzebę dodatkowych zajęć, jakie są dotychczasowe osiągnięcia dziecka etc. Czy ćwiczy Pani z córką w domu według wytycznych terapeuty? - jest to warunek konieczny.
Nie ma uniwersalnej metody, którą można polecić. Przede wszystkim należy dokładnie określić patomechanizm zaburzeń i odpowiednio dobrać terapię, tylko wtedy jest szansa na jej skuteczność.
Zachęcam do stymulacji słuchowej za pomocą płyt "Słucham i uczę się mówić" - wyd. Arson. Może Pani zakupić płyty i słuchać w domu. Ważne jest, aby dziecko słuchało przez słuchawki przez minimum 20 min dziennie. Płyty należy dostosować do aktualnego rozwoju języka dziecka, aby uruchomić naśladownictwo.
W przypadku trisomii chromosomu (jak generalnie w wielu zaburzeniach) nie ma jednej metody pracy z dzieckiem. Na pewno bardzo intensywnie musi powinna Pani stymulować dziecko do mówienia w domu i pod okiem logopedy.Pozdrawiam.
Metodę należy wybrać indywidualnie dla dziecka. W pierwszej kolejności proszę porozmawiać z terapeutą w przedszkolu jakich metod używa, jaki ma plan terapii. Dostaje Pani zalecenia do pracy w domu? Zapraszam jeśli jest Pani z okolic Poznania. Pozdrawiam