Mam 28 lat, a mój problem trwa już jakieś 15 lat. Otóż miewam dosyć często odruchy wymiotne podczas

5 odpowiedzi
Mam 28 lat, a mój problem trwa już jakieś 15 lat. Otóż miewam dosyć często odruchy wymiotne podczas sytuacji stresujących i nie tylko ( mam tu na myśli obecność innych osób, wyjścia, sport itp.) Czasami wystarczy, że pomyśle o jakimś przyszłym wydarzeniu i o tym, że mogę się źle czuć tam i automatycznie mam takie odruchy. Często zmuszam się do zwrócenia całej treści pokarmowej i wtedy przynosi mi to jakby komfort w mojej podświadomości. Miałem 5 razy robione gastroskopie, byłem u psychiatry ( krótka przygoda ) i nic nie pomagało. Czy z takim problemem wystarczy udać się na psychoterapie? czy połączyć ja z czymś jeszcze.
Dzień dobry. Jeśli nie stwierdzono przyczyn stricte medycznych, z pewnością warto odwiedzić psychologa, bądź psychoterapeutę. Tym bardziej, że łączy Pan to objawy ze napięciem emocjonalnym. Powodzenia!

Bardzo współczuję. Wyobrażam sobie jak trudno jest żyć z „wiszącą nad głową” groźbą wymiotów. Skoro pyta Pani o psychoterapię to rozumiem, że już o niej Pani myślała. W moim rozumieniu zajęcie się sobą i uzyskanie pomocy w tak ważnej dla Pani kwestii jest bardzo wskazane. Proszę zadbać o siebie i udać się po pomoc psychoterapeuty.
Dzień dobry. Z pytania wynika, iż podłoże medyczne problemów zostało wykluczone, zatem wymioty mogą pojawiać się na tle psychicznym. Jak sam Pan zauważył, już gdy zaczyna Pan myśleć o trudnej sytuacji, to odczuwa Pan stres, a wymioty są sposobem na rozładowanie go i obniżenie poziomu lęku. Zachęcam do podjęcia psychoterapii, w czasie której będzie Pan mógł nauczyć się regulować napięcie i lepiej radzić sobie z lękiem. Pozdrawiam Sandra Jargieło
Dzień dobry. To dobrze, że wykonał Pan badania, dzięki którym udało się ustalić, że przyczyna Pana objawów nie jest związana z chorobą somatyczną. W związku z tym zachęcam, by zwrócić się po pomoc do psychoterapeuty. Skuteczna może okazać się praca nad właściwym regulowaniem emocji oraz tolerowaniem przykrych stanów, takich jak lęk. Nauczenie się tych umiejętności może być pomocne nie tylko obecnie, ale również w przyszłości, gdy ponownie znajdzie się Pan w trudnej dla Pana sytuacji budzącej silne emocje. Pozdrawiam.
Zdarza się, że sygnalizowanie trudnych emocji, przybiera formy nietypowe, choćby dlatego, że zwyczajne komunikowane własnych granic w relacjach z innymi nie przynosiło właściwego odzewu.
Pan ma szanse na odczucie ulgi przez zmianę sposobu sygnalizowania własnych emocji do otoczenia. Jeśli podejmie Pan psychoterapię, to z pewnością ma Pan szansę zauważyć, jak skutecznie chronić swoje granice, i czuć się pewnie w relacjach.