Mam 23 lata, jestem kobietą i od jakiegoś czasu miewam coraz częstsze napady płaczu. Zwykle pojawiał

2 odpowiedzi
Mam 23 lata, jestem kobietą i od jakiegoś czasu miewam coraz częstsze napady płaczu. Zwykle pojawiały się w stresujących sytuacjach, bądź niepowodzeniach, raz na kilka miesięcy. Jednak od półtora miesiąca miałam ich już kilkanaście. Czuję ogarniającą mnie niemoc. Nie mam siły nawet na obejrzenie filmu. Potrafię przeleżeć cały dzień w łóżku i bezmyślnie patrzeć się w ekran telefonu. Muszę chodzić do pracy i pisać pracę magisterską, a jedyne na co mnie stać to niechętne zjedzenie śniadania. Doszły do tego nowe nałogi. Piwo co prawie każdy wieczór towarzyszy mi od dawna, jednak zaczęłam też palić. Właśnie wróciłam z wyjazdu ze znajomymi, który powinien być chyba czymś pozytywnym, jednak ja nie czuję i nie czułam żadnych pozytywnych emocji. Mam wrażenie, że udawałam cały wyjazd, że się świetnie bawię. Miałam podobne problemy w liceum, ale udało mi się je przezwyciężyć. Obecnie chyba nie mam już siły. Czy powinnam się udać do specjalisty, czy jest to mały problem, z którym muszę sobie poradzić sama? I do jakiego specjalisty powinnam się udać?
Witam. Wizyta u specjalisty jest jak najbardziej wskazana. Warto pomyśleć o psychoterapii. Angelika Urban, pozdrawiam

Witam, to co Pani opisuje to objawy epizodu depresyjnego. Obniżenie, nastroju, napędu życiowego, motywacji do zainicjowania i kontynuowania działań, w szczególności w sytuacjach wymagających zaangażowania i wysiłku psychicznego, oraz anhedonia - czyli utrata zdolności przeżywania przyjemności. Proponuję w pierwszej kolejności skontaktować się z psychiatrą.
Pozdrawiam,
Piotr Umiński, psycholog.