Mam 23 lata. Jestem kobietą. Chciałabym zapytać czy możliwie jest w moim przypadku wyleczenie utrwal

2 odpowiedzi
Mam 23 lata. Jestem kobietą. Chciałabym zapytać czy możliwie jest w moim przypadku wyleczenie utrwalanych zaburzeń mowy przypominających mutyzm wybiórczy.
Na początku myślałam że mam fobie społeczną ale teraz zauważyłam że gdy przebywam z ludźmi nie mam problemu żeby np. korzystać publicznie z toalety, jeść w miejscu publicznym, wejść do pomieszczenia gdy już inni są itp. Największe problemy mam z mówieniem w większej grupie osób szczególnie gdy oni sami się do mnie nie odzywają. Czuje jakąś blokadę a nawet lęk. Zdecydowanie mniejszy problem mam z odpowiedzią na zadane pytanie a najlepiej mi mówić w grupie do 3 osób im jest ich więcej tym mi trudniej.Mam tak od lat szkolnych. Chodziłam do psychiatry ale szybko zostało to przerwane i nie pomogło. Nie mam problemów ze słuchem ani wady wymowy. Nie umiem sama się przełamać żeby zacząć się odzywać.
Dzień dobry, dziękuje za podzielenie się swoim doświadczeniem.
Sądzę, że warto skorzystać z konsultacji psychologicznej, podczas której miałaby Pani możliwość przedstawienia szerszego kontekstu i większej ilości informacji.
Na podstawie przedstawionego przez Panią opisu, sądzę, że warto przyjrzeć się myślom, które pojawiają się w danych sytuacjach i tego jak mogą one wpływać na emocje oraz zachowanie.
Życzę wszystkiego dobrego :)
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dziękuję za szczegółowy opis sytuacji. To, co Pani opisuje, faktycznie może przypominać mutyzm wybiórczy, który charakteryzuje się trudnościami w mówieniu w określonych sytuacjach społecznych, mimo że w innych kontekstach osoba może mówić bez problemów. Jest to zaburzenie, które często zaczyna się w dzieciństwie i może trwać do dorosłości, jeśli nie zostanie odpowiednio zaadresowane.

Leczenie mutyzmu wybiórczego, podobnie jak innych zaburzeń mowy i lękowych, jest możliwe i może obejmować różne metody terapeutyczne, w zależności od indywidualnych potrzeb osoby. Poniżej znajduje się kilka podejść, które mogą być pomocne w Pani przypadku:

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest to forma terapii skoncentrowana na zmianie wzorców myślenia i zachowań, które przyczyniają się do problemów psychicznych. CBT jest często skuteczna w leczeniu zaburzeń lękowych, w tym mutyzmu wybiórczego, pomagając osobom stopniowo stawiać czoła trudnym sytuacjom i zmieniać swoje reakcje na nie. Jeśli Pani trudności z mówieniem mają wpływ na komunikację, praca z logopedą może być pomocna, nawet jeśli nie ma Pani problemów ze słuchem czy wadą wymowy. Logopeda może pomóc w technikach radzenia sobie z lękiem związanym z mówieniem.

Grupowe sesje terapeutyczne lub warsztaty mogą pomóc w nauce i praktyce umiejętności komunikacyjnych w bezpiecznym środowisku, co może z czasem ułatwić interakcje w większych grupach. Dołączenie do grupy wsparcia dla osób z podobnymi problemami może pomóc Pani poczuć się mniej osamotnioną w swoich doświadczeniach i uzyskać praktyczne wskazówki od osób, które rozumieją Pani sytuację.

W niektórych przypadkach leczenie farmakologiczne może być zalecane w celu złagodzenia objawów lęku. Leki przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe mogą być przepisywane, ale zawsze powinny być stosowane pod nadzorem lekarza.

Reasumując, choć Pani trudności mogą wydawać się przytłaczające, są różne formy wsparcia i terapii, które mogą pomóc Pani pokonać te przeszkody. Zachęcam do znalezienia terapeuty, który specjalizuje się w zaburzeniach lękowych i ma doświadczenie w pracy z osobami dorosłymi. Odpowiednia terapia i wsparcie mogą prowadzić do znaczącej poprawy w funkcjonowaniu społecznym i jakości życia.