Mam 22 lata, moj problem jest następujący. W wieku nastoletnim często przechodziłem anginy (kilka ra

2 odpowiedzi
Mam 22 lata, moj problem jest następujący. W wieku nastoletnim często przechodziłem anginy (kilka razy w roku). Po którejś z nich został powiększony prawy migdałek i tak jest do tej pory Chociaz na anginę nie chorowałem od 2-3 lat. Ostatnio dopadło mnie zapalenie gardła w związku z tym zacząłem martwić sie stanem migdała. Wyczytałem ze moze to oznaczać nowotwór.
Odbyłem wizytę u laryngologa ktory po obejrzeniu migdałka stwierdził ze nie wyglada on zle pomimo przerostu, jest lekko wybielony i zlecił picie immunotrofiny przez 3-4 miesiące.
Czytałem jednak ze immunotrofina niewiele pomaga na obkurczenie i nie wiem czy konsultować to z innym lekarzem czy czekać. Dodatkowo zaznaczę ze mam martwa pozostałość po zębie w dziasle która mnie pobolewa, czy moze miec to związek? Czy powiększony migdał zawsze oznacza nowotwór?
Jak sądzę laryngolog oglądając dokładnie migdałki i gardło żadnuch zmian wskazujących na nowotwor nie odkrył, zatwm raka nie ma co sie bać. Natomiast na pewno należy usunąć pozostaly korzeń po zębie bo może on być źrodłem nawracających stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Nie mam zdania na temat immunotrofiny. .. Natomiast aktualnie staramy sie utrzymac i nie usuwać nawet przeroścniętych migdałków podniebiennych, bo są one barierą chroniącą przed zapaleniami dróg oddechowych.

Witam. Na pewno powiększony migdałek w większości przypadków nie ma związku
z nowotworem, natomiast sądzę, że warto byłoby sprawdzić czy nie ma pan podwyższonych parametrów zapalnych w surowicy krwi, więc proponuję zrobić badania: morfologia, białko CRP, ASO i po wynikach tych badań jeszcze raz zasięgnąć konsultacji laryngologicznej. Pozdrawiam.