Mam 19 lat i od dziecka nie wymawiam literki 'r'. Czy w takim wieku jest jeszcze wogóle możliwość na

23 odpowiedzi
Mam 19 lat i od dziecka nie wymawiam literki 'r'. Czy w takim wieku jest jeszcze wogóle możliwość nauczyć się poprawnie wymawiać właśnie tę literkę?
Oczywiście. Wiek nie ma tu nic do rzeczy :) Proszę się tylko wybrać do logopedy, który przygotuje ćwiczenia. Pozdrawiam

Oczywiście, jeśli nie ma przeciwskazan anatomicznychobwodowe zaburzenia mowy można skorygować w każdym wieku. Należy udać się do logopedy, który wykona diagnozę oraz zaleci dalszy tok postępowania np. Badania uzupełniające bądź konkretne ćwiczenia w ramach terapii.Z pozdrowieniami Monika Knychalska-Zbierańska
Proszę sprecyzować czy głoskę r zamienia Pan na l lub j czy w ogóle jej nie wymawia?
Witam
Korekta zaburzonych głosek możliwa jest w każdym wieku, o ile nie ma anatomicznych przeszkód, które są przyczyną wadliwie realizowanej głoski.
Pozdrawiam
Mój najstarszy pacjent , któremu korygowałem głoskę r miał 58 lat. Daliśmy radę, więc głowa do góry! Liczą się chęci i zapał do ćwiczeń. Pozdrawiam!
Oczywiście że jest możliwość nawet u pacjentów starszych natomiast trzeba zdiagnozować przyczynę z jakiego powodu nie ma realizacji Głoski . Czy jest to Niska sprawność mięśni języka czy może skrócone wędzidło podjęzykowe
. Zapraszam na diagnostykę .
Dzień dobry. Oczywiście jest to możliwe, ale zależne od budowy i sprawności aparatu artykulacyjnego, dobrze prowadzonej terapii, a przede wszystkim motywacji Pacjenta i systematycznych ćwiczeń. Pozdrawiam i życzę powodzenia :)
Dzień dobry!
Oczywiście, można również w tym wieku zniwelować wadę wymowy. Należy udać się do logopedy na diagnozę/konsultacje i ocenić ewentualne przyczyny i sposób deformowania głoski, aby rozpocząć terapię.
Życzę powodzenia! Pozdrawiam.
Witam, korekcja wad wymowy jest możliwa w każdym wieku. Także osoby dorosłe mogą z powodzeniem poprawiać swoją dotychczasową wymowę.
Dzień dobry. Jest już późno ale zawsze można spróbować. Wytrwałość i niepoddawanie się, dużo pracy musi sama Pani wykonać - lepiej spróbować niż później żałować. Ważny jest także logopeda jaki bedzie z Panią pracował. Pozdrawiam
Szansa jest zawsze i w każdym wieku warto dbać o poprawność wymowy. Choć im później tym terapia jest dłuższa i wymaga więcej zaangażowania. Zapraszam do indywidualnego kontaktu w celu diagnozy, ustalenia przyczyn i planu terapii.
Dzień dobry, w każdym wieku można skorygować swoje zaburzenia. Odpowiednio prowadzona terapia, ale też praca pacjenta w domu spowoduje, że głoska r wskoczy do naszego słownika. Pomagają też odpowiednie sprzęty typu wibratory logopedyczne. Proszę jak najszybciej zgłosić się do logopedy. Pozdrawiam.
Oczywiście, że możliwość jest - wszystko zależy od motywacji i determinacji pacjenta. pozdrawiam
dzień dobry, myślę, że warto spróbować, najlepiej zacząć od konsultacji i ustalenia dlaczego jest ona wadliwie realizowana, w "tym" wieku nadal można wyćwiczyć poprawną realizację głoski R.
Będzie to znacznie trudniejsze niż w wieku, kiedy mowa rozwija się....ale jeśli nie ma przeciwwskazań anatomicznych (np.zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe), to jest to możliwe. Z pewnością jednak długa praca przed Tobą. Proszę też pamiętać, że wymawiamy i słyszymy głoski,a litery zapisujemy i widzimy ;) Pozdrawiam
Oczywiście. W każdym wieku jest możliwość korekty i pracy nad wadliwą wymową. Wszystko zależy od determinacji pacjenta oraz systematyczności ćwiczeń w domu według wskazań terapeuty. Pozdrawiam Maria Kmiecik- Matrejek
Witam. Oczywiście jest możliwośc nauczenia się poprawnej wymowy głoski /r/. Pozdrawiam
W większości przypadków jest to oczywiście możliwe, choć wymaga ogromnego samozaparcia i gotowości do pracy. Warto zgłosić się do logopedy, który oceni budowę i funkcjonowanie narządów artykulacyjnych, zleci ewentualne badania, czy usunięcie przyczyny. Dopasuje również odpowiedni plan terapii.
Dzień dobry, litery piszemy, wymawiamy głoski :-) Wymowa uzależniona jest m.in od budowy języka w tym od wędzidła podjęzykowego. Spodziewam się, że zdeterminowana osoba jest w stanie nauczyć się prawidłowo wymawiać głoskę r, ale bez pomocy logopedy się nie obejdzie. Życzę sukcesów :-)
Jak najbardziej tak :)
Taka terapia jest trudniejsza ze względu na zakończony rozwoj mowy, ale nadal można nauczyć się wypowiadać poprawnie głoskę R :)
Oczywiście, że tak!
Pozdrawiam
Oczywiście, wymowę można korygować w każdym wieku. Proszę udać się do logopedy, który zdiagnozuje przyczynę wady wymowy i zaprogramuje terapię. Trzeba jednak być przygotowanym na systematyczne ćwiczenia w domu.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Sylwia Filipczak