Mam 18 lat 167cm około 63kg. Od 1,5 miesiąca odchudzam się, jem 1600kcal, cwiczę około 30-40min dzie

4 odpowiedzi
Mam 18 lat 167cm około 63kg. Od 1,5 miesiąca odchudzam się, jem 1600kcal, cwiczę około 30-40min dziennie w domu + 2 razy w tygodniu rower przez około 1,5 godz, całkiem zrezygnowałam z niezdrowych rzeczy (może z 3 razy zjadłam coś niezdrowego ale starałam się wliczyć to w bilans), piję 2-3 litry wody dziennie. Mimo to, w ciągu tego czasu schudłam tylko 2 kg, obwody ciała się się prawie nie zmieniły (tylko około 1cm z okolic brzucha) i mam wrażenie ze waga stanęła w miejscu. Rok temu udało mi się schudnąć około 6-7kg tylko poprzez rezygnację ze słodyczy i fastfoodów (nie liczyłam kcal) i utrzymać wagę, lecz zależy mi jeszcze na zrzuceniu tłuszczu z brzucha i talii do wakacji. Mam te okolice bardzo otłuszczone i do tego dość szczupłe nogi co wygląda nieproporcjonalnie. Wiem, że tłuszcz stamtąd spada jako ostatni ale chyba wynik 1cm na prawie 2miesiące to trochę mało. Czy jest możliwe pozbycie się go chociaż w połowie do wakacji? Czy jest coś, co robię źle? Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.
Dzień dobry,
przede wszystkim przy takim natężeniu ćwiczeń je Pani za mało. Proszę skorzystać z wzorów lub z gotowych programów w Internecie i obliczyć sobie BMR (Pani najlepiej określi intensywność Pani treningów, co jest niezbędne przy obliczaniu zapotrzebowania energetycznego). Ponadto, jak Pani wspomina, ćwiczy Pani codziennie. Organizm nie ma możliwości zregenerowania się, a rola odpoczynku w treningu jest bardzo ważna i nie należy jej pomijać. Proszę też nie zapominać, że zdrowe chudnięcie to zrzucanie ok. 0,5 - 1,0 kg tygodniowo, więc nie są to jakieś spektakularne efekty, jednak są to zdrowe efekty. Każdy organizm jest inny, inaczej reaguje na zmiany, warto pamiętać o tym, żeby cały proces odchudzania przebiegał "z głową" - nie można się przetrenować lub nagle przejść na bardzo drastyczną dietę, ponieważ po powrocie do starych nawyków nieuniknionym będzie efekt jojo. Warto też pamiętać, aby produkty, które spożywamy były, mówiąc najogólniej, zdrowe - polecam zapoznać się z Piramidą Zdrowego Żywienia 2016 . Jakość produktów ma znaczenie. Warto również zrobić badania krwi, aby sprawdzić czy nie mamy niedoborów i czy nasze hormony są w normie. Jeżeli ma Pani taką możliwość polecam skonsultować się z dietetykiem, który przeprowadzi z Panią szczegółowy wywiad i dobierze dla Pani odpowiednią dietę, będzie miała Pani pewność, że jest ona idealnie dopasowana do Pani i korzystnie wpłynie na Pani zdrowie.

Pozdrawiam,
Anna Łabuz-Błaszczak

Dzień dobry. Przede wszystkim uważam że 1600kcal to jest za mało. Racjonalna redukcja polega na wyliczeniu CPM czyli całkowita przemiana materii i od tego odjąć ok 300kcal. Poza tym proponuję wykonać odpowiednią diagnostyka glukoza i insulina na czczo, panel tarczycy TSH, FT3 i FT4 oraz przeciwciała Anty TPO i anty TG. Pozdrawiam serdecznie Monika Nocuń
Do tego proces odchudzania trzeba połączyć z procesem oczyszczania. Hormony tarczycowe w większości aktywowane są w wątrobie. Przy jej znacznym otłuszczeniu lub innej dysfunkcji nie dochodzi do aktywacji fT3. Kolejną rzeczą w odchudzaniu jest poziom insuliny. Kiedy krąży jej za dużo w organizmie nie dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej. Diagnostyka bez wyników jest wróżeniem z fusów. 1600 kcal to zdecydowanie za mało.
Redukcję masy trzeba połączyć z oczyszczaniem.
Pozdrawiam
Dobre tempo chudnięcia to około pół kg/ tydzień, więc 2 kg w ciągu 1,5 miesiąca to naprawdę nie jest źle.Jeśli Pani nie ćwiczyła wcześniej lub zwiększyła teraz znacznie aktywność fizyczną to trzeba pamiętać, że spalamy tkankę tłuszczową lecz przybywa tkanki mięśniowej, która jest cięższa od tłuszczowej i dlatego nie widzi Pani spadku wagi. Z czasem w mięśniach będzie spalana coraz większa ilość energii, przez co tłuszczowa zacznie maleć. Pani zapotrzebowanie energetyczne przy takiej, dosyć dużej aktywności fizycznej to 2300 kcal (założyłam, że te codzienne, 30 minutowe ćwiczenia to umiarkowany wysiłek, jeśli to ćwiczenia wydolnościowe albo siłowe, wówczas zapotrzebowania będzie większe). Jeśli chce pani chudnąć w bezpiecznym dla zdrowia tempie to kierunek 1600 kcal to trochę za mało. 1900 / 2000 kcal może Pani spożywać pamiętając o wykluczeniu produktów wysoko przetworzonych i węglowodanów prostych (najczęściej odkładane w postaci tk. tłuszczowej w okolicach brzucha) Cierpliwości życzę i trzymam kciuki za systematykę