Mam 17 lat i od roku mam problem z odyżywianiem. Rok temu jedząc mniej niż 500 kalorii dziennie schu

2 odpowiedzi
Mam 17 lat i od roku mam problem z odyżywianiem. Rok temu jedząc mniej niż 500 kalorii dziennie schudłam 13 kg z 58 na 45 przy wzroście 166 cm. Później doszło do takiego stanu , że praktycznie nic nie jadłam . Byłam strasznie wychudzona. Po paru miesiącach zaczęłam miewać straszne napady głodu jadłam no 5 paczek ciastek dziennie. Następnego dnia miałam wyrzuty sumienia, że tyle zjadłam i zaczynałam głodówkę . Niestety tak odżywiam się do dzisiaj nie mogę sobie z tym poradzić . Jednego dnia jem strasznie dużo a następnego dnia Głodówka . Podejrzewam , że to chyba bulima. ? Do jakiego lekarza się udać ?
Dzień dobry. Bardzo dobrze, że szuka Pani dla siebie pomocy specjalisty. W pierwszym kroku zachęcam do odwiedzenia lekarza internisty/lekarz pierwszego kontaktu, w celu sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia i wykluczenia zaburzenia elektrolitów, niedoborów minerałów/witamin i sprawdzenia pracy serca. Po drugie, często zaburzenia odżywiania towarzyszą innym problemom psychologicznym i możliwe, że w leczeniu pomocne będzie włączenie leków - dlatego też zachęcam do skontaktowania się z psychiatrą. Jednocześnie warto umówić się na wizytę z psychoterapeutą i rozpocząć psychoterapię. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam, dr Katarzyna Czajkowska.

Dzień dobry,

Zaburzenia odżywiania, u podstaw których leżą nadmierna koncentracja na jedzeniu i masie ciała, wynikają z głębszych przyczyn psychologicznych, takich jak na przykład: niewystarczająca umiejętność regulacji emocji, obniżona samoocena, nadmierne wymagania względem siebie, potrzeba kontroli, autoagresja, zniekształcone postrzeganie siebie, dysfunkcjonalne przekonania na temat figury i atrakcyjności. Dlatego też zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą, czy psychodietetykiem, który dokona diagnozy, przeprowadzi przez proces zmiany relacji z jedzeniem i z samym sobą, ale jednocześnie będzie czuwał nad tym, czy potrzebna jest konsultacja medyczna.

Pozdrawiam,
Karolina Saternus