Mam 15lat i ważyłam jeszcze w grudniu 55kg (156cm wzrostu) zaczelam chodzic na siłownię (juz od pona

7 odpowiedzi
Mam 15lat i ważyłam jeszcze w grudniu 55kg (156cm wzrostu) zaczelam chodzic na siłownię (juz od ponad miesiąca 6razy w tygodniu po 2/3h)(bierznia,rowerek oraz cwiczenia zwykle abs), i myśląc że dobrze robie organiczylam kcal do tak szacując max 1000 . Przytyłam 5kg . Co mam zrobic by wrócić do swojej wagi? Ile powinnam normalnie jeść kcal?
W Twoim wieku właściwa dieta ma kluczowe znaczenie i absolutnie żadne restrykcje nie wchodzą w grę. Wszelkie ograniczenia mogą prowadzić do niewłaściwego funkcjonowania organizmu przez całe życie. W celu określenia dziennego zapotrzebowania energetycznego niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu.

Witam, przyczyną Twoich nadprogramowych kilogramów prawdopodobnie jest zbyt restrykcyjna dieta. 1000 kcal nie zaspokaja Twojej podstawowej przemiany materii, a odkąd zaczęłaś ćwiczyć, jest to dla Ciebie dieta wręcz wyniszczająca. Twój organizm prawdopodobnie włączył mechanizm obronny i kumuluje tkankę tłuszczową. Myślę, że powinnaś skorzystać z dobrej poradni dietetycznej. Analizator medyczny policzy zawartość tłuszczu, białka, wody i innych substancji w Twoim organizmie a dietetyk dokładnie ustawi Twoje zapotrzebowanie energetyczne. Pozdrawiam
Sama ilość kcal to nie wszystko. Liczy się też ich rozkład w ciągu dnia oraz proporcje głównych makroskładników.
Masz bardzo intensywny plan treningowy. Bardzo możliwe, że Twój organizm korzysta jeszcze z wcześniejszych zapasów tkanki tłuszczowej (spalasz tłuszcz) a buduje masę mięśniową. Mięśnie zawierają około 75% wody, co może skutkować przybraniem na wadze w stosunku do wagi wyjściowej.
Dostarczanie energii na poziomie 1000 kcal nie jest dobrym rozwiązaniem - jeśli będziesz ją kontynuować wyczerpiesz wszelkie zapasy organizmu co szybko odbije się na Twoim zdrowiu.
Myślę, że powinnaś porozmawiać z dietetykiem, najlepiej sportowym, który w oparciu o Twój plan treningowy przygotuję dietę specjalnie dla Ciebie. Pozdrawiam
Witaj, w wieku dojrzewania diety restrykcyjne są wykluczone. To nieprawda, że im mniej zjesz, tym szybciej schudniesz. Dieta 1000kcal, to zdecydowanie zbyt niska podaż energetyczna, która zamiast oczekiwanego skutku- utraty kilogramów, powoduje w organizmie szereg negatywnych zmian. Jedną z nich może być przybieranie na wadze. Aby dokładnie poznać swoje zapotrzebowanie energetyczne, biorąc pod uwagę również aktywność fizyczną oraz tryb życia, polecam udać się do dietetyka. Pamiętaj, restrykcyjne diety nikomu na dłuższą metę nie przyniosą oczekiwanych korzyści, wręcz przeciwnie w znacznym stopniu szkodzą naszemu zdrowiu. Kluczem jest racjonalnie zaplanowany jadłospis oraz regularne posiłki. Pozdrawiam
Polecam użyć aplikacji Fitatu lub innego kalkulatora kalorii i sprawdzić ile rzeczywiście spożywasz energii. Poza tym ważyć należy się zawsze rano na czczo i wtedy porównywać wyniki. Przed i podczas miesiączki masa ciała kobiety może się mocno wahać.
Jedyne co przychodzi mi do głowy na podstawie Twojego krótkiego opisu to fakt zaistnienia zjawiska nabierania wody przez mięśnie w początkowej fazie ich obciążania - to normalne kiedy zaczynamy treningi. Co do pozostałej części wpisu- nie obniżaj ilości kalorii kiedy jesteś w okresie wzrostu i dojrzewania. A propost ćwiczeń, przydałaby się konsultacja że specjalistą, który pomoże określić ich rodzaj i intensywność bo to kluczowe dla optymalizacji efektów.
Witaj, w tym wieku szczególnie ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, co przy tak skrajnie niskiej kaloryczności jest właściwie niemożliwe. Dobrze by było gdybyś skontaktowała się z dietetykiem, który przeprowadzi porządny wywiad i ustali odpowiedni dla Ciebie plan działania. Twoje ciało dało Ci wyraźnie znać, że robiłaś dla niego źle, i dalsze postępowanie może na prawdę poważnie Ci zaszkodzić. Warto dbać o siebie ale z głową. Poszukaj jakiegoś fajnego specjalisty.