Luszczycowe zapalenie stawow

2 odpowiedzi
Witam. Moj problem dotyczy LZS. Od dluzszego czasu borykam sie z problemem luszczycy paznokci. Dermatolog zalecila leczenie lakierem Onypso. Bralem nawet udzial w leczeniu doswiadczalnym w Katowicach . Dermatolog pytala takze , czy w rodzinie ktos mial problem z luszczyca , gdyz jest to choroba genetyczna . Moja odpowiedz brzmi -nie. Po jakims czasie pojawily sie u mnie bole stawow, a w szczegolnosci zesztywnienie kregoslupa. Po wykonaniu rtg stopy, RMI kregoslupa neurolog stwierdzil, ze mam zmiany dyskopatyczne , lecz nie powinny byc przyczyna takiego bolu. W nocy nie umiem sie obroc, a rano wstac z lozka oraz normalnie funkcjonowac. Neurolog odeslal mnie do reumatologa, ktory po obejrzeniu dokumentacji oraz wykonaniu badan krwi stwierdzil, ze mam LZS. Bralem Sulfosalazyne przez okolo 4 miesiace. Po wykonaniu badan krwi sulfosalazyna zostala wylaczona z leczenie, gdyz reumatolog stwierdza, ze badania wyszly wzorowo. Problem jest nadal i bole wystepuja. W szczegolnosci odcinek szyjny i piersiowy. Sztywnosc kregoslupa po przebudzeniu. Codziennie biore diclac 75mg , zeby normalnie funkcjonowac. Na pytanie skierowane do lekarza , czy sa badania genetyczne na LZS uslyszalem odpowiedz , ze nie ma. Natomiast ja znalazlem takie badania w laboratorium i zastanawiam sie nad zrobieniem ich. Bede miala pewnosc , ze na pewno mam luszczyce oraz LZS lub wyklucze to schorzenie. Co robic? Fizjoterapeuta ? Zmienic lekarza prowadzacego? Zrobic badania genetyczne?
Z opisu Pana należy sądzić, że choruje Pan na spondyloartropatię łuszczycową , która w pewnym sensie jest odmianą łzs i żadne badania genetyczne są niepotrzebne, nic Panu nie dadzą i nie będą miały w pływu na leczenie.. Moim zdanie należało się cieszyć z dobrych wyników po leczeniu ale Sulfosalazyny nie odstawiać Chyba fizjoterapeuta ma rację za wyjątkiem robienia badań genetycznych z poważaniem Czesław Drozd.

Badanie genetyczne jest wskazane gdy chcemy potwierdzić predyspozycję do choroby kiedy chorują krewni,gdy podejrzewany łzs bez towarzyszących zmian skórnych, kiedy charakter zmian skórnych nie pozwala dermatologowi na jednoznaczne rozpoznanie łuszczycy,ew. przed kwalifikacją do terapii biologicznej.
Pan/i ma rozpoznanie pewne. Nie widzę zatem potrzeby badania genetycznego.
Brakuje informacji co do charakteru zmian paznokciowych (nawarstwienia podpaznokciowe ?
zagłębienia ? ubytek lub całkowity brak płytek? ) . Łuszczycowe zapalenie stawów z pewnością wymaga leczenia. Odbudowa płytek paznokciowych może być procesem
wymagającym wielomiesięcznej terapii i taką próbę należy podjąć. Ustalenie postępowania jest możliwe po badaniu fizykalnym i ocenie badań podstawowych.