Leczenie pleśniawki.

4 odpowiedzi
Dzień dobry, mój synek ma pleśniawkę. Właśnie będzie kończył 3 miesiąc. Dostaliśmy 2 razy Nystatyne w zawiesinie do pędzlowania. Niestety zeszła tylko cześć pleśniawki. Trzeci raz już nic nie dostaliśmy. Pojechałam, więc do innego pediatry i przepisał mi mieszankę : tetracyklinie 0,5 ; Encostoni 0,05 ; Anestesini 1,0 i Glycerini od. 30,0. Proszę mi doradzić czy mam to stosować, ponieważ poczytałam troszeczkę o tych składnikach i jestem przerażona, bo raczej te leki nie są na drożdżaka, który powoduje pleśniawki. Ja wiem, że nie jestem lekarzem, ale już sama nie wiem co mam robić. Wiem co to jest candida, bo sama się z nią zmagam. Dodam jeszcze, że karmię piersią i ostatnio zastanawiałam się czy nie lepiej byłoby przestać karmić i leczyć siebie osobno i dzidziusia osobno.
Istotnie skaładniki miesanki nie potwierdzają takiej przyczyny pleśniawki. Osobiście nie stosowałem takiego leczenia. Pleśniawka jest bardzo częstą przypadłością u niemowlaków i nie zawsze jest konieczna drastyczna terapia. Wszystko zależy od jej nasilenia i objawów u dziecka. Proszę ponownie zgłosić się do lekarza zlecającego Nystatynę w celu kontroli lecenia i wykonania badań diagnostycznych . Zmiany w jamie ustnej mogą pojawić się w wielu jednostka chorobowych .

Rozumiem, że ta zmiana ma cechy charakterystyczne dla pleśniawki - jest biała, a po oddzieleniu od błony śluzowej widać przynajmniej zaczerwienienie. Podstawowe leczenie takich zmian polega na stosowaniu Nystatyny u dziecka, a w przypadku karmienia piersią odpowiedniej higieny brodawek. W przypadku nieskuteczności leczenia należy zastanowić się, czy leki były odpowiednio często i długo stosowane. Jeżeli, problem jest długotrwały i nawracający, a w szczególności, kiedy występują inne objawy -niechęć do jedzenia, spadek masy ciała, podwyższona temperatura - powinny być wykonane badania laboratoryjne.
Odpowiadając na nurtujące pytania : Nie mam doświadczenia w stosowaniu w/w mieszanki recepturowej, niektóre jej składniki nie są przewidziane w leczeniu małych dzieci, ale dotyczy to innych dawek i innej drogi podania - byłbym na nie, przynajmniej do czasu konsultacji innego lekarza pediatry (ale z badaniem Pani synka). Zaprzestanie karmienia piersią jest złym pomysłem i byłoby nieracjonalne - zakładam, że problem u Pani z infekcją grzybiczą nie jest bardzo poważny.
Dzień dobry,
proponuję zastosować Flumycon syrop do pędzlowania jamy ustnej (trochę syropu wlewa się do szklanki, palec owija Pani gazą i namacza w syropie. Następnie delikatnie pędzluje Pani u dziecka j.ustną, dziecko może possać palec z nasączoną gazą). Takie leczenie stosuje się 3xdz. przez 7 dni. Dodatkowo proponuję podać dziecku doustnie Dicoflor 1x5 kropli. Natomiast nie ma powodu do rezygnacji z karmienia piersią.Może Pani leczyć się jednoczasowo z dzieckiem.Dodam tylko, że Flumycon jest na receptę (ale może Pani ją otrzymać od swojego lekarza rodzinnego czy pediatry).
Pozdrawiam,
Ewa Kostka
Doradzałabym kontynuację karmienia piersią gdyż na pewno korzyści płynące z karmienia są przeważające. Jeśli chodzi o pleśniawkę proszę spróbować pędzlowania syropem przeciwgrzybiczym Flumycon 2xdz.(niestety na receptę) oraz proszę podawać probiotyk bezpośrednio na śluzówki jamy ustnej np.Dicoflor w kroplach-10 kropli.
Co do wymienionego przez Panią leku robionego nie mam doświadczeń.