Leczenie kanałowe - delikatny ból po zabiegu

12 odpowiedzi
Dzień dobry, około 8 tygodni temu miałam zakończone leczenie kanałowe szóstki. Niestety wciąż odczuwałam dosyć dotkliwy ból, więc dostałam skierowanie na tomografię, z której wynikało, że wszystko jest w porządku. Po delikatnym skorygowaniu wysokości wypełnienia, ból znacznie się zmniejszył, jednak czuję reakcję na ciepłe napoje. Nie jest to absolutnie przeszywający ból, jaki towarzyszył mi przed leczeniem, ale jednak jest on odczuwalny, ząb delikatnie ćmi mnie też samoistnie. Zastanawiam się, czy można to zrzucić na nadwrażliwość pozabiegową, czy też, pomimo braku wskazań na tomografii, należy przeleczyć zęba powtórnie? Czy ból może być spowodowany problemami z dziąsłami, a nie stricte z zębem? Proszę o porady. Dziękuję :)
Dobry wieczór !
Jesli na tomografii komputerowej wszystko wyglada dobrze to nie ma wskazania do ponownego leczenia kanałowego .Nie wiem z jakiego powodu ząb był leczony kanałowo ,jesli miała Pani duży stan zapalny przed leczeniem to objawy mogą towarzyszyć Pani długi czas.Mozliwa tez jest reakcja ozebnej na wypełnienie kanalow gorącym uszczelniaczem,lub tez objaw dotyczy zeba obok ..Prosze skonsultować sie z lekarzem prowadzącym .Pozdrawiam

Dzień dobry, 8 tygodni to długi okres na wyciszenie zęba - za długi, poza tym ząb po leczeniu kanałowym nie powinien reagować na ciepło, czy samoistnie ćmić. Tomografia, czy zdjęcie RVG jest w tym przypadku bardzo wskazane, bo być może ma Pan/i kanał dodatkowy , który nie został wypełniony i daje te wszystkie dolegliwości bólowe. Nie wiem też ,czy przed leczeniem kanałowym były zmiany okołowierzchołkowe, czy nie ? Jedno jest pewne, jeżeli ząb jest prawidłowo przeleczony kanałowo, a w dalszym ciągu daje dolegliwości bólowe ,może być to związanie z rozbudowaną deltą korzeniową (drobne kanaliki boczne odchodzące od kanału głównego który jest wypełniony, są na tyle małe ,że nie ma możliwości ich wypełnienia, a zgromadzone w nich bakterie utrzymują stan zapalny). W takim wypadku wykonuje się resekcję wierzchołków korzeni.Opisany przez Pana/ą przypadek, w mojej ocenie, nie ma związku z dziąsłami. Pozdrawiam dr Kręcisz
Materia jest trudna i skomplikowana i ciężko tak jednoznacznie coś doradzić ,każdy wariant jest możliwy i prawdopodobny ,proponuje jeszcze raz od dokładnej analizy tomografii komputerowej
Pozdrawiamy zespół rojekdental.pl
Witam!
Anatomia kanałów zębowych jest bardzo różnorodna. Tak długo utrzymujący się ból może być spowodowany kilkoma czynnikami. Dodatkowa reakcja na ciepło komplikuje diagnozę.Skoro w diagnostyce obrazowej nie ma zmian to w pierwszej kolejności sprawdziłbym zęby sąsiadujące. Stan zapalny dziąseł także może powodować opisane dolegliwości. Spróbowałbym także ponownie skorygować wypełnienie i zastosowałbym leki doustne np. Metronidazol. Jeśli te działania nie przyniosą skutku ,lub gdy po początkowym uspokojeniu objawy powrócą zalecałbym jednak ponowne leczenie kanałowe.
Pozdrawiam
Grzegorz Szumilas
Dzien dobry,
myślę, ze jeżeli w tomografie nie wyszło nic i korekta wysokości wypełnienia przyniosła poprawę, to jeszcze należy obserwować (niekiedy nawet do 6 miesięcy). Nie podejmowac decyzji o ponownym leczeniu kanałowym bez wyraźnej potrzeby, bo może być gorzej a nie lepiej.
Dolegliwości mogą być też spowodowane np. tzw. kieszenią przyzębną. Prosze też sprawdzic okoliczne zęby, bo czasami ból może się nakładać.
Pozdrawiam serdecznie
dr n.med. Katarzyna Jankowska
Dzień dobry

Ta sytuacja wymaga normalnej konsultacji a nie wirtualnej, ponieważ ten dyskomfort może być spowodowany różnymi czynnikami. Wśród których mogą być: zmiany okołowierzchołkowe/bądż przetoka czy kieszeń u leczonego zęba, niewłaściwe wypełnienie (które sugeruję zamienić na korone/onlay), przepchnięty materiał poza wierzchołek korzenia zęba, pominięty kanał boczny, uszkodzenie tkanek okołowierzchołkowych itd.
Dziąsła mogą powodować dolegliwości, ale objawy będą inne.
Udanego leczenia
Dzień dobry. Jeżeli tomografia wykazała, że ząb przeleczony jest prawidłowo, przyczyna może być związana z zębem sąsiednim. Jeżeli posiada Pani zdjęcie RTG, bądź tomografię po leczeniu ,prosimy o ich przesłanie, ponieważ opisane objawy wskazują, że ząb może posiadać kanał dodatkowy , który nie został przeleczony. Pozdrawiamy, HappySmile:-)
Witam.Czy leczona byla 6 górna?Proponowałbym sprawdzić zęby sąsiednie,ich reakcje na bodźce zimna,ciepła,perkusje.
Często w 6 górnych są kanały dodatkowe,które niestety są pomijane podczas leczenia i pozostają nietknięte.Dlatego po leczeniu mogą pojawić się wówczas dolegliwości.Ale skoro wykonano CT ,to oceniając ją,lekarz powinien zdiagnozować obecność kanału dodatkowego.Jeżeli z zęba została usunięta miazga i zostały oprącowane i i wypełnione Wszystkie kanały,ząb nie powinien dawać dolegliwości,szczególnie na ciepło.Pozdrawiam.I.Sikorska-Lankiewicz
Dzień dobry, po leczeniu kanałowym ząb jest pozbawiony "nerwu", więc nie powinien reagować na bodźce termiczne (np. ciepłe lub zimne napoje). Czasami jednak występuje jakiś dodatkowy kanał w korzeniu zęba, w którym mogą pozostać resztki żywej tkanki, które powodują dolegliwości - ale to wykazałaby tomografia. Być może przyczyną jest jakiś sąsiedni ząb. Proponuję skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym, a on na pewno dołoży wszelkich starań, aby znaleźć przyczynę Pani dyskomfortu.
Pozdrawiam
Witam, prawidłowo przeleczony kanałowo ząb nie powinien reagować na bodźce termiczne, a jeśli tak jest, to możemy podejrzewać, że jest gdzieś pęknięcie zęba, które powstało w związku z jego bardzo dużym osłabieniem, ponieważ jest go bardzo mało-był mocno zniszczony, a do leczenia kanałowego trzeba jeszcze go bardziej rozwiercić. Sugeruje to też spadek dolegliwości bólowych po korekcie wypełnienia i co za tym idzie zmniejszeniu się nacisku na niego podczas gryzienia. Trzeba się też zastanowić i sprawdzić, czy na ciepłe nie reaguje czasem któryś sąsiedni ząb imitując ból tego po leczeniu kanałowym...
Dobry wieczór. Po leczeniu kanałowym całkowicie normalnym stanem jest lekki ból samoistny bądź na nagryzanie przez około dwa tygodnie. Wrażliwość na ciepło sugeruje,że w zębie pozostała żywa miazga. Jeżeli tomografia komputerowa nie wykazuje dodatkowych niewypełnionych kanałów,być może anatomia zęba jest bardzo skomplikowana i miazga pozostała w kanałach łączących bądź w delcie przywierzchołkowej. Takie struktury anatomiczne jest bardzo ciężko odpowiednio opracować i wypełnić,dlatego zawsze powinno się przeprowadzać leczenie kanałowe w asyście mikroskopu oraz w izolacji,dzięki czemu można należycie płukać system korzeniowy wysoko stężonym roztworem podchlorynu sodu,co niweluje ryzyko pozostawienia miazgi w takich właśnie strukturach jak delta czy kanały łączące. Na koniec- ciężko jest postawić odpowiednią diagnozę przez internet/telefon, dlatego też serdecznie zapraszam na konsultację do mojej placówki. Dopiero na wizycie,po odpowiedniej diagnostyce, będzie można określić przyczynę dolegliwości.
Witam!
W poprzednim poście już ustosunkowałam się do Pani pytania. Proszę przeczytać. Sytuacja jest trudna i wymaga dalszej obserwacji przez specjalistę stomatologa endodontę, który może Panią zbadać podmiotowo, przedmiotowo, powtórzyć badania, zdjęcia rtg, obserwować dalszy przebieg.
Mam nadzieje, iż moja poprzednia odpowiedź będzie nakierowująca, satysfakcjonująca.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska