Lecze sie na otyłość pod okiem dietetyka. Ostatnio mialam zlecone badanie na insuline po obciążeniu

4 odpowiedzi
Lecze sie na otyłość pod okiem dietetyka. Ostatnio mialam zlecone badanie na insuline po obciążeniu 75g glukozy. Wyniki mialam następujące
Insulina przed obciążeniem 20,7 μIU/ml
Insulina po obciążeniu ( pkt 1) 117,0 μIU/ml
Insulina po obciazeniu ( pkt 2) 154,0 μIU/ml
Co oznaczaja moje wyniki ?
Stężenie insuliny jest wysokie i przemawia za insulinoopornością. Ten wynik należałoby interpretować w zestawieniu z krzywą glukozową. Jeśli glukoza nie została oznaczona w tym samym czasie co insulina, wskazane byłoby powtórzenie testu obciążenia glukozą 75g z oznaczeniem glukozy i insuliny na czczo oraz w 60. min. i 120. min. po wypiciu roztworu glukozy. Ze względów oszczędnościowych można ewentualnie wykonać to badanie z oznaczeniem samej glukozy. Krzywa glukozowa jest bowiem niezbędna do wykluczenia cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego. Skierowanie na to badanie powinno być jednak wystawione przez lekarza, w zależności od stężenia glukozy na czczo. Pozdrawiam serdecznie.

Witam serdecznie, wyniki wg. tego co Pani napisała wyglądają na dość wysokie w porównaniu z normą. Podwyższona insulina może świadczyć o insulinooporności.
Dzień dobry,
wyniki wskazują na hiperinsulinemię (podwyższony poziom insuliny) oraz możliwą towarzyszącą temu insulinooporność. Proszę skonsultować się z endokrynologiem, a następnie udać się na wizytę do dobrego dietetyka. Żywienie ma ogromne znaczenie w kontekście gospodarki glukozowo-insulinowej.
Szanowna Pani - wyniki wskazują na insulino oporność czyli stan przedcukrzycowy oraz w konsekwencji rozwinięcie cukrzycy typu 2. Należałoby podjąć natychmiastową interwencję dietetyczną aby nie doprowadzić do pogorszenia tego stanu. Pozdrawiam i łącze wyrazy szacunku