Kriolezja a efekty działania zabiegu.

2 odpowiedzi
Mam centralną szerokopasmową przepuklinę nawrotowa (12 lat temu miałem zabieg endoskopowy). L4-L5 wielkości 4mm w wymiarze A-P oraz pogrubiałe więzadła żółte powodują ucisk worka opony twardej i obustronnie korzeni nerwowych L-5 w zwężeniach bocznych. Centralna pod więzadłowa przepuklina L-5 S-1, wielkość 3mm. Modeluje worek opony twardej ból pośladkowy prawostronny do stopy. Trwa to 5 m-c. czy można sastosowac kriolizie i z jakim skutkiem?
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe.

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
Może ono również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji PRF, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .

Zabiegi należy dostosować do pacjenta i jego schorzenia, wtedy przynoszą najlepszy efekt. Należy ocenić, które zmiany powodują dolegliwości.

Kriolezja jest mało inwazyjną metodą leczenia przewlekłych bólów opornych na leczenie zachowawcze związanych z dyskopatią czy zmianami zapalnymi bądź zwyrodnieniowymi stawów.
W przypadku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa do zabiegu kwalifikuje neurochirurg lub ortopeda zajmujący się leczeniem kręgosłupa. Zabiegi wykonywane są w kilku ośrodkach w Polsce i nie są refundowane przez NFZ. Według mojego rozeznania są bezpieczne i dość skuteczne. Pacjent nadal jednak wymaga rehabilitacji po zabiegu. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz