Kręgosłup lędźwiowy opis rezonansu.

5 odpowiedzi
Kręgosłup lędźwiowy opis rezonansu z dnia 26.10.2016
Fizjologiczna lordoza lędźwiowa.
Niewielkiego stopnia skolioza lewoboczna.
Cechy lumbalizacji kręgu S1.
Wysokość trzonów kręgów prawidłowa.
Cechy zwyrodnieniowej przebudowy struktury kostnej typu 1 wg Modica - wzmożona hydratacja.
Objęty badaniem odcinek rdzenia o regularnych zarysach i prawidłowym sygnale.

Poziom L1/L2/L3/L4- bez cech przepukliny tarczy międzykręgowej.
Poziom L4/L5- uwypuklenie typu bulging tarczy międzykręgowej uciskające worek oponowy i oba korzenie nerwowe.
Poziom L5/S1- obniżenie wysokości, dehydratacja i centralno-dwuboczna 7 mm protruzja tarczy międzykręgowej uciskająca worek oponowy i oba korzenie nerwowe; przerost więzadeł żółtych.
Mam 42 lata, 176 cm wzrostu, 80 kg wagi, pracuję fizycznie, dolegliwości związane z bólem w odcinku lędźwiowym nasilają się.

Dziękuje za odpowiedz
Badanie rezonansu opisuje nieprawidłowości które mogą być przyczyną opisywanych przez Pana dolegliwości. Nasilenie tych dolegliwości w czasie sugeruje, że może być potrzebna pomóc neurochirurga. Decyzja zapadnie po zbadaniu stanu neurologicznego i obejrzeniu wyników badań (MR, dobrze by mieć jeszcze RTG). Celem leczenia powinien być powrót do pracy zawodowej po zmniejszeniu dolegliwości. Możliwości leczenia powinny być przedstawionę na wizycie.

Bez oceny obrazów z badania MR i zbadania pacjenta wnioski są niepełnowartościowe. Opisane zmiany nie są dramatyczne, ale świadczą o przeciążeniu kręgosłupa, w pierwszej kolejności myślałbym o fizjoterapii
Opis wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe, bez jednoznacznej przyczyny dolegliwości.
Pozdrawiam
Nic groźnego w tym opisie nie ma.
Witam
operujemy tego typu schorzenia. Kwalifikacja odbywa sie po zbadaniu przez lekarza
pozdrawiam
Piotr Winkler