konchoplastyka

5 odpowiedzi
Witam. Mam pytanie jak często można wykonywać zabieg konchoplastyki ? Pytam bo pomimo że jestem 2 lata po konchoplastyce to i tak mam zatkany nos i znowu w jeden dziurce mam powiększone małżowiny nosowe - idąc typ tropem musiałabym chyba mieć operacje co rok i tak dożywotnio.
Owszem mam jeszcze mega krzywą przegrodę nosową i będę miała operacje. Ale nadal nie rozumiem tych małżowin nosowych dlaczego pomimo zabiegu znowu urosły :(
Witam
Osobiście jestem zwolennikiem stosowania konchoplastyki metodą krio (czyli mrożenia) - można ten zabieg powtarzać bez ryzyka powstania tzw zespołu otwartego nosa
Pozdr
Stanisław Nitek

Witam serdecznie!
Wszystko jest uzależnione od stanu klinicznego małżowin nosowych?
Zmniejszenie małżowin nosowych (konchoplastyka) - celem mniejszej destrukcji proponowałbym działanie kilkuetapowe, gdyż przy dużej destrukcji może pojawić się tzw. Syndrom pustego nosa - może wystąpić przy bardzo szerokich jam nosa i zazwyczaj wiąże się z całkowitym usunięciem małżowin nosowych dolnych.
Małżowiny to struktury anatomiczne wychodzące z dolno-bocznej części jamy nosa i zbudowane ze szkieletu kostnego obudowanego błoną śluzową. Zabieg polega na chirurgicznym zmniejszeniu masy przerośniętych małżowin nosowych dolnych. Zabieg ma na celu poprawę drożności nosa. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
Każdy zabieg chirurgiczny (operacja) może wiązać się:
- z następstwami, które są wynikiem choroby lub leczenia ( mogą wystąpić na każdym etapie diagnostyki i leczenia)
- z powikłaniami, które choć nie są wynikiem błędu to są zdarzeniami niepożądanymi (występują z różną częstością).
Po zabiegu konchoplastyki mogą wystąpić następujące następstwa lub powikłania
Częste lecz niegroźne
- Krwawienie wczesne (do 24h), może wymagać tamponady
- Krwawienie późne (najczęściej do 7 doby, rzadko-późniejsze), może wymagać tamponady
- Ból nosa
- Formowanie się strupów, skrzepów, ewakuacja fragmentów małżowiny, nieprzyjemny zapach
- Konieczność oczyszczania nosa i nakładania maści,
- Ponowny przerost małżowin
- Niedrożność otwarta (zespół pustego nosa), suchość w nosie
Wymieniono większość następstw i powikłań, które mogą wystąpić ale w medycynie zawsze może dojść do sytuacji jeszcze nieopisywanych w literaturze fachowej, związanych z nietypową anatomią lub nietypową reakcją organizmu pacjenta.
Pozdrawiam!
Przepraszam, ale nie badając Pani trudno mi rozwiązać problem.Pozdrawiam
To kwestia rodzaju techniki i narzędzia jakim się konchoplastykę wykonuje oraz znieczulenia ( miejscowe nie pozwala na pełne przeprowadzenie optymalnego zabiegu w mojej ocenie) . Dziwi mnie fakt że nie zdecydowała się Pani na jednoczasowe zmieniszenie małzwin noswych oraz septoplastykę . Ja wykonuję i proponuję pacjentom jednoczasową operację w znieczuleniu ogólnym . Wówczas efekt jest dużo lepszy i trwały . Pytanie czy nie jest Pani alergikiem . Zapraszam na konsultację z badaniem endoskopowym nosa z dotychczasową dokumentacja medyczną. Pozdrawiam A.Kasztelan
Ponowne powiększenie małżowin może być niekoniecznie kwestią przerostu, lecz obrzęku spowodowanego stanem zapalnym. Obrzęku nie leczy się zabiegowo, przerost owszem wymaga konchoplastyki.