Komplikacje w postaci uczucia skręcenia stawu po rekonstruckcji ACL.

3 odpowiedzi
Dzień dobryPonad dwa lata temu przeszedłem rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego. Kilka dni po wyjściu ze szpitala rozpocząłem rehabilitację i wszystko przebiegało bardzo dobrze. Nawet powróciłem do rekreacyjnego uprawiania sportu – pływanie, bieganie, nawet piłka nożna.
Jednak od tamtego czasu zdarzały się incydentalnie sytuacje, w prozaicznych momentach, np. przy wchodzeniu po schodach, że staw jakby przeskakiwał. Od chwili wyjścia ze szpitala dotąd zdarzyło się to ok. 10 razy, może nieco więcej, ale przy za każdym razem odczuwałem chwilowy, duży dyskomfort przypominający skręcenie stawu i ból o średnim nasileniu. Po wszystkim kolano było słabsze i lekko bolesne przy pełnym zgięciu. Bałem się je w pełni używać. Taka sytuacja zwykle przechodziła następnego dnia. Kolano wracało do zdrowia. Ale czy po prawidłowo przebytej rekonstrukcji czy rehabilitacji mogły mieć miejsce takie rzeczy?
Ale do sedna
8 dni temu, robiąc porządki w domu, stojąc, usiłowałem przepchnąć nogą dość ciężką rzecz z podłogi w inne miejsce. Zrobiłem to wewnętrzną stroną stopy, tak jak w lekkim podaniu w piłce nożnej.
Gdy zacząłem pchać, poczułem znów ten przeskok, lecz przy tym jakby coś dość boleśnie strzeliło w środku, aż podskoczyłem z podwiniętą nogą. Nie był to tak silny ból, jak przy moim pierwszym urazie (pierwszym skręceniu) kolana. Od tego incydentu, czyli od 8 dni, odczuwam następujące dolegliwości:
– gdy chcę wyprostować staw po uprzednim zgięciu, pod kolanem czuję dość silne kłucie przy próbie przeprostu przez parę minut, czy paręnaście kroków. Potem jakby się „”rozchodzi„”.
– Zmniejszył mi się zakres zgięcia stawu, o kilka stopni. Przy próbie dogięcia do końca odczuwam ból w przyśrodkowym kłykciu kolana, raczej z przodu oraz uczucie ciągnięcia miejsca, w którym wykonany był zaczep przeszczepu (nad kolanem po zewnętrznej stronie uda).
– W początkowym okresie odczuwałem bolesność łydki oraz podudzia umiejscowiony blisko stawu.
– Co jakiś czas, w czasie siedzenia, odczuwam fale bólu w okolicach blizny pooperacyjnej i kłykcia przyśrodkowego
– Przy chodzeniu nacisk na staw powoduje dyskomfort i niezbyt silny ból w miejscu tego nieszczęsnego przyśrodkowego kłykcia.

Nie wiem, czy to wszystkie dolegliwości, ale zauważyłem, że bóle mięśni minęły, za to nasiliły się bóle pod kolanem przy wyproście po zgięciu oraz problemy przy chodzeniu. Mam też wrażenie, że gdy leżę na boku, przy wyproście tej nogi i próbie podniesienia jej nożycowo częścią wewnętrzną w górę, odczuwam ciągnięcie czegoś w środku kolana, coś jak niestabilność. Kolano jest ciężkie, chyba cieplejsze, zblokowane i ruchy w nietypowych położeniach nogi dają wrażenie ciągnięcia się czegoś w środku.
Co to może być? Czyżby znowu czeka mnie artroskopia? Dlaczego tak długo utrzymuje się tym razem ból i dyskomfort? Zapewniano mnie, że przeszczep jest o wiele mocniejszy niż naturalne więzadło. Jestem już umówiony na wizytę lekarską, ale nie zaszkodzi zasięgnąć dodatkowej porady.
Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
Krzysztof
Witam!
Opisane objawy odpowiadają wewnętrznym uszkodzeniom stawu kolanowego. Najbardziej podejrzane jest uszkodzenie przeszczepu lub łąkotki.
Wymaga diagnostyki, badania lekarskiego i obawiam sie że również leczenia operacyjnego
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz

Podane objawy sugerują możliwość uszkodzenia łękotki. Warto zrobić MRI przed ewentualną artroskopią. Pozdrawiam. T. Sorysz ortopedasorysz.pl
Szanowny Panie,
Objawy o których Pan wspomina sugerują niestabilność stawu kolanowego co doprowadziło do ponownego skręcenia stawu. Aktualnie, najprawdopodobniej ma Pan zwiększoną ilość płynu w kolanie oraz cechy uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej. Sugeruję pilną konsultację u specjalisty ortopedy.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu