Kiepskie wyniki Alat, GGTP

6 odpowiedzi
W badaniu krwi na początku września przekroczone miałem wskaźniki Alat (48,6) i GGTP (158,2). Badania były robione kilka dni po zakrapianej imprezie, poza tym wcześniej lubiłem wypić sobie jedno (czasami dwa) piwo przed snem. Zgodnie z zaleceniami lekarza rodzinnego porzuciłem zwyczaj wieczornego piwka, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wypiłem w sumie kilka piw (nigdy więcej niż jedno na kilka dni). Poza tym regularnie zażywałem Essentiale Forte (2 kaps. 2x dziennie) oraz wyciąg z ostropestu. Niestety, 30.10 wyniki badania to Alat 71,6, GGTP 179,3. Lekarz rodzinny skierował mnie do por. chorób wątroby i (po mojej sugestii) na USG jamy brzusznej. Jako, że terminy są odległe, wdzięczny byłbym za jakieś wstępne wskazówki.
Wyniki wskazują na umiarkowanego stopnia uszkodzenie wątroby. Bez dokładnych badań z krwi w tym na obecność wirusów oraz badania USG jamy brzusznej nic nie mozna powiedzieć. Przyczyna alkoholowego uszkodzenia wątroby jest bardzo prawdopodobna, proponuje całkiem odstawić piwo , przynajmniej na jakiś czas

Trzeba w pierwszej kolejności wykluczyć wirusowe zapalenie wątroby B lub C - odpowiednimi badaniami lab. Dalej dieta i zero alkoholu. I postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza POZ.
Witam z wyników ma Pan uszkodzenie wątroby (trzeba poszukać przyczyny: oczywiscie moze byc to tez po alkoholu), GGTP moze tez świadczyć o zastoju żółci w drogach żółciowych. Trzeba Pana dalej zdiagnozowac: Usg jamy brzusznej, badania wirusowe wątroby, biilrubina, fosfataza alkaliczna. Pozdrawiam serdecznie
Witam Pana,
Musimy też wziąć pod uwagę Pana nawyki żywieniowe to co codziennie Pan zjada. Nie wiem ile Pan waży -czy występuje nadwaga ? Ile posiłków dziennie Pan je ? Po powtórzonych wynikach widać,że wątroba jest chora. Alkohol należy odstawić zwłaszcza piwo.
Witam, aby zregenerować wątrobę (a jest to proces długotrwały) należy bezwzględnie wykluczyć z diety alkohol, produkty ciężkostrawne, tłuste (tłuszcze zwierzęce, również konserwy, pasztety) i smażone. Nie wskazane są potrawy wzdymające, ciężkostrawne (rośliny strączkowe). Z diety należy wyłączyć wyroby cukiernicze, ostre przyprawy, mocne napoje kawa, herbata oraz gazowane. Posiłki powinny być spożywane często w małych ilościach. Do diety należy włączyć tłuszcze roślinne (zamiast zwierzęcych) używane na surowo. Ważna jest odpowiednia podaż produktów bogatych w białko (drób, chude sery). Polecane są przyprawy ziołowe: kurkuma, majeranek, kminek, jałowiec. Wskazane jest gotowanie i duszenie potraw. Z warzyw i owoców najbardziej zalecane są: karczochy, awokado, cykoria. Bardzo pomocny w regeneracji wątroby jest ostropest. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na wysoki poziom GGTP "najchętniej" wpływa alkohol, ale podobnie jak w wypadku ALAT przede wszystkim dieta, czyli co i ile, bo każdy pokarm "przechodzi" przez wątrobę. Pożądane byłoby się przyjrzeć Pańskiej diecie. Wyniki są podwyższone, ale nie dramatycznie, nie powinno się dziać nic strasznego.