Kiedy wybrać się z małym dzieckiem do logopedy?

4 odpowiedzi
Witam, od jakiego wieku dziecka powinniśmy udac się do logopedy? Mój syn ma 20 miesiecy i mówi tylko mama, tata, baba... i oczywiście nie. Dodam, że bardzo się denerwuje i reaguje krzykiem kiedy nie potrafimy odgadnąć czego chce (czasem nawet ze złością uderzy we mnie pięścią). Czy to normalne? czy powinnam udać się po pomoc do specjalisty?
Prosze sie skontaktowac. Mozna temu zaradzic. Są masaże twarzyi usprawnianie. Dziecko dwuletnie powinno mówic zdaniem prostym . Mama daj itd.
Pozdrawiam Teresa Morcinek

Szanowna Pani, powinna Pani udać się na diagnozę logopedyczną lub neurologopedyczną. Synek powinien mówić już więcej niż te kilka wyrazów, na dodatek występuje u niego agresja związana z brakiem możliwości porozumiewania się. Koniecznie powinien zobaczyć go specjalista. Pierwsza wizyta u logopedy nie jest zależna od wieku dziecka, ale od tego czy prawidłowo się rozwija, czy rodzice lub wychowawcy nie są zaniepokojeni jakimiś objawami. Mój najmłodszy pacjent (a właściwie pacjentka) miała 3 miesiące:) Powodzenia!
Szanowna Pani,
dwulatek (czyli Państwa synek za 4 miesiące) powinien mówić około 270 słów i łączyć dwa wyrazy np. mama je, tata bum bum, mogą pojawiać się wyrażenia dźwiękonaśladowcze. W przypadku opóźnień w rozwoju mowy należy pamiętać, że dziecko z każdym dniem powinno rozwijać swoje słownictwo, powtarzać nowe słowa, nazywać otaczająca go rzeczywistość.
Dziecko denerwuje się i złości ponieważ chce Państwu przekazać informację, a niestety nie wie jak to zrobić, stąd jego agresja, krzyk i złość (nie są to zachowania prawidłowe, ale zrozumiałe w sytuacji braku zrozumienia, każde dziecko reaguje inaczej, nie wolno jednak usprawiedliwiać zachowania negatywnego, ponieważ w niedługiej przyszłości może być ono skierowane w stosunku do rówieśników np. w żłobku lub przedszkolu). Proszę nie czekać, ale już teraz umówić się na konsultację, im wcześniej zaczniecie Państwo prawidłowo stymulować syna, tym szybciej zaczną pojawiać się nowe słowa a negatywne zachowania zaczną się wycofywać.
Proszę pamiętać, że każdy dzień w przypadku małych dzieci jest ważny, ponieważ wcześnie postawiona diagnoza i szybko rozpoczęta terapia daje ogromne szanse na szybkie wyrównanie deficytów (opóźnień). Jeśli ktoś Państwu mówił: "proszę poczekać jak będzie miał dwa lata, to wtedy zacznie" to niestety nie jest to prawda. Dziecko nie zaczyna mówić od razu zdaniami (jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki), najpierw powtarza samogłoski, potem sylaby, słowa (najczęściej z sylab otwartych) potem ze słów tworzy zdania (wymaga to prawidłowej syntezy słuchowej i umiejętności kategoryzacji).
Pozdrawiam,
Maria Kmiecik- Matrejek
Witam, jeśli dziecko wolno rozwija mowę to zawsze należy skonsultować się z neurologopedą zajmującym się małymi dziećmi. W ramach diagnozy zostanie określone czy występuje opóźnienie mowy w takim zakresie,że należy rozpocząć stymulację. Jeśli nie będzie to wymagało terapii powie jak właściwie wspierać rozwój mowy co robić a czego unikać.Takie porady pozwalają lepiej zrozumieć możliwości własnego dziecka i jego trudności w rozwoju mowy.pozdrawiam.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.