Jestem w 9 tyg. ciąży . Toxoplazmoza gondii: IgG - 15.10 IU/ml IgM - 15.20 AU/ml Serdecznie dzi

Jestem w 9 tyg. ciąży . Toxoplazmoza gondii: IgG - 15.10 IU/ml IgM - 15.20 AU/ml Serdecznie dziękuję za zinterpretowane wyniku.

1 odpowiedź


Dzień dobry, Wyniki badań na toksoplazmozę wskazują na obecność przeciwciał IgG oraz IgM przeciwko Toxoplasma gondii, co może wymagać dokładniejszej interpretacji w kontekście ciąży. Przeciwciała klasy IgG (15.10 IU/ml) wskazują na wcześniejszy kontakt z patogenem, co zwykle świadczy o pewnej odporności. Przeciwciała klasy IgM (15.20 AU/ml) są zazwyczaj wskazaniem na niedawną infekcję. Jednakże, obecność IgM może być czasami myląca, ponieważ mogą one utrzymywać się przez dłuższy czas po infekcji, a także mogą być wynikiem niespecyficznej reakcji immunologicznej. W kontekście ciąży, obecność obu typów przeciwciał może wymagać dodatkowej diagnostyki, aby określić, czy doszło do infekcji w trakcie ciąży, co mogłoby stanowić ryzyko dla płodu. Zalecane może być przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak test awidności IgG, który może pomóc określić, kiedy mniej więcej doszło do infekcji. Wysoka awidność przeciwciał IgG zazwyczaj wskazuje na starszą infekcję, podczas gdy niska może sugerować niedawną ekspozycję na patogen. Diagnostyka infekcji toksoplazmozą w ciąży powinna być dokładnie monitorowana przez lekarza prowadzącego, który może zalecić odpowiednie postępowanie, w tym ewentualne leczenie i środki zapobiegawcze, aby zminimalizować ryzyko dla dziecka. Proszę skonsultować te wyniki z lekarzem prowadzącym Pani ciążę lub specjalistą chorób zakaźnych, który może zapewnić dokładną interpretację wyników i zalecić odpowiednie kroki postępowania. Jeśli ma Pani dodatkowe pytania lub obawy, jestem do dyspozycji, aby pomóc. Pozdrawiam serdecznie, dr n. med. Łukasz Blukacz

Uzyskaj odpowiedź dzięki konsultacji online

Potrzebujesz porady specjalisty? Zarezerwuj konsultację online: otrzymasz odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.