Jestem po stopniowym odstawieniu Sertagenu po 2,5 roku stosowania w związku z nerwicą i somatyzacją

8 odpowiedzi
Jestem po stopniowym odstawieniu Sertagenu po 2,5 roku stosowania w związku z nerwicą i somatyzacją objawów. Mniej więcej po ok. Tygodniu od zaprzestania zażywania miałam kilka nerwowych sytuacji codziennych po których powróciły mi drżenia i zachwiania równowagi. Proszę o poradę czy powinnam powrócić do zażywania tego leku, czy odstawienie nastąpiło zbyt wcześnie. Uczestniczyłam krótki okres czasu w psychoterapii ale te spotkania nie poprawiały mojego samopoczucia w żadnym stopniu więc pozostałam przy zażywania leku plus dbałość o odpoczynek, relaksację i delikatne ćwiczenia + edukacja w zakresie tej choroby.
Dzień dobry.
Zawsze warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Zachęcam do wizyty.
Widzę, że poczyniła Pani sporo kroków celem poprawy stanu zdrowia. Myślę, że przekonała się Pani, że same leki czasami nie wystarczają. Psychoedukacja, praca z ciałem to również sprawdzone metody. Niemniej jednak ważne jest by móc radzić sobie z lękiem w sytuacjach trudnych, on będzie się pojawiał, ale lęk można oswoić i nauczyć się na niego odpowiednio reagować. Myślę, że jest Pani w dobrym momencie aby podjąć takie kroki.
Może warto pomyśleć o wizycie u psychologa, terapeuty, psychoterapeuty, który w takich sprawach się specjalizuje
Taka terapia nie musi trwać długo a pozwoli uważniej reagować na trudne sytuacje.
Pozdrawiam
Urszula Łopuszańska

Dzień dobry. Powrót do brania leków powinien być skonsultowany z psychiatrą. Natomiast psychoterapia to dość długotrwały proces i zwykle po kilku wizytach nie obserwujemy znaczącej poprawy. Zachęcam do podjęcia wizyt u terapeuty, po 3 - 4 miesiącach zauważy Pani pozytywne zmiany. Pozdrawiam,
Barbara Kaczkowska
Szanowna Pani,
leki lekami. Proszę zadać sobie trud poszukania odpowiedzi skąd ta nerwica?
Dobre rezultaty dają ćwiczenia TRE, których może się Pani nauczyć, jednocześnie ucząc swój układ nerwowy tzw. regulacji. (konieczność zapoznania się z przeciwwskazaniami). Drżenie ciała może być też po to, aby uwolnić nadmiar napięcia, który jest w Pani ciele. Polecam również odpowiednią pracę z ciałem i oddechem. Pani zachwiania równowagi może wskazywać na niedotlenienie organizmu.
Pozdrawiam Krzysztof Wadelski

Leki służą zmniejszeniu lu likwidacji objawów, nie wpływają na przyczynę. Sama psychoedukacja daje zrozumienie, ale również nie wpływa na przyczyny. Dobrą metodą terapii, która pomaga przy somatyzacji i lęku, jest jeszcze mało znany w Polsce, EMDR (synchronizacja półkul, obniżenie napięcia) . Poprawa powinna być stosunkowo szybko widoczna, choć pierwsze wizyty to wywiad i rozpoznanie więc mimo wszystko nie od razu. Warto spróbować, życie w stresie i z nieustającym lękiem to trudne życie. Pozdrawiam serdecznie
Witam. W zakresie jakikolwiek chorób psychicznych bardzo ważną rolę gra psychoterapia. Leki same nie wystarczają do poprawy zdrowia psychofizycznego. Jeśli już, to dają one tylko częściową poprawę. Bardzo fajnie, że stara się Pani uzupełnić wiedzę na temat choroby i co ważniejsze dbać o konstruktywne sposoby radzenia sobie z napięciem. Jednak terapia u odpowiedniej osoby pozwoli Pani inaczej spojrzeć na problem i z czasem być może pozwoli na odłożenie leków. W chwili obecnej, jeśli leki nie działają, warto byłoby skonsultować się z psychiatrą i je zmienić lub zmodyfikować dawkę, ale przede wszystkim zapisać się na terapię do innego terapeuty, najlepiej poznawczo-behawioralnego. Jeśli relacja z terapeutą nie będzie efektywna, to warto poszukać innego terapeutę. Relacja w terapii także gra ogromną rolę. Życzę powodzenia.
Witam Panią. W leczeniu nerwicy z objawami somatycznymi leki zmniejszają nasilenie tych objawów oraz pomagają wyrównać nastrój, ale nie zmieniają sposobu myślenia. Psychoterapia (np. poznawczo-behawioralna choć inne nurty również) wpływa na zmianę myślenia. Leki działają w ograniczonym czasie a nowy, wyuczony sposób myślenia zostaje na zawsze.
W opisanej przez Panią sytuacji radziłabym rozpoczęcie terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym - krótkoterminowej i nastawionej na rozpoznanie zniekształceń poznawczych, które być może powodują u Pani nawroty objawów. Leki przyjmowała Pani 2,5 roku i jest to dość długi czas biorąc pod uwagę, że już 5-6 m-cy farmakoterapii
może być wystarczającym czasem leczenia. Może być tak, że po odstawieniu leków zaczęła Pani być bardzo czujna na występowanie wszelkich objawów i dlatego niepokoją one Panią bardziej niż dotychczas.
Psychoterapia nie powodowała poprawy, bo być może sposób pracy terapeuty nie był odpowiedni dla Pani, a może nie była Pani przekonana do terapii w ogóle. Może nie był to odpowiedni moment dla Pani na terapię. To wszystko ma znaczenie. Moim zdaniem dobrze byłoby spokojnie to przemyśleć i poczekać z lekami (zawsze można do nich wrócić, oczywiście pod kontrolą lekarza), ale wesprzeć się terapią pozn-beh. Pozdrawiam
Szanowna pani odstawienie leków zawsze powinno byc poprzedzone konsultacja z lekarzem prowadzącym i tak jak lekarz ordynuje leki w zależności od stanu pacjenta tak tez podejmuje decyzje kiedy i w jaki sposob następuje odstawienie leków. Zazwyczaj jest to proces polegający na zmniejszaniu dawki i częstotliwości zażywania.
W przypadku takich zaburzeń pomocna jest psychoterapia najlepiej poznawczo- behawioralna, która powinna byc terapia długoterminowa.
Witam Panią. Sertralina stosowana w leczeniu zaburzeń lękowych jest skutecznym i stosunkowo bezpiecznym lekiem. Niektóre osoby decydują się z korzystać wyłącznie z psychofarmakoterapii. Przynosi ona bowiem ulgę objawową szybciej niż leczenie psychologiczne (psychoterapia). Jeżeli dotychczas nie doświadczyła Pani skuteczności pracy psychoterapeutycznej to proponuję się nie poddawać jest to bowiem sposób pomocy zdecydowanie zalecany w zaburzeniach lękowych. Pewnie dobrze byłoby spróbować jeszcze raz i po konsultacji ze specjalistą (psychiatrą/psychoterapeutą) podjać decyzję o sposobie leczenia. Życzę powodzenia.