Jestem młodą osobą, ale od kilku dni zmagam się i biję z moimi myślami, cały czas miewam jakieś złe

3 odpowiedzi
Jestem młodą osobą, ale od kilku dni zmagam się i biję z moimi myślami, cały czas miewam jakieś złe myśli, których aż się boję. Od kilku dni tylko płacze i rozmyślam nad sensem życia, wmawiając sobie przy okazji wszystkie możliwe choroby psychiczne. Nigdy wcześniej nie występowało u mnie coś takiego, ale mam w rodzinie osobę, która jest chora. Co z tym zrobić? Czy powinnam skonsultować się z psychiatra/psychologiem?
Droga Pani,
epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Mamy bardzo ograniczony dostęp do innych ludzi oraz do różnych aktywności, które wcześniej robiliśmy. Część z nich miała z pewnością pozytywny wpływ na nasze funkcjonowanie - zdrowie psychofizyczne. Dziś zostało to ograniczone lub nawet uniemożliwione. Dochodzi do tego strach o siebie i bliskich przed chorobą, brak poczucia kontroli. To wszystko może powodować napięcie i pogorszenie naszego stanu psychicznego. Jeśli wcześniej mieliśmy zaburzenia lękowe, dziś one mogą się zintensyfikować. Jest dziś dostępnych wiele cennych porad na ten trudny czas, zachęcam do śledzenia np. informacji WHO. Jednak nie zawsze zbyt duża dawka newsów dot. COV-19 działa na nas pozytywnie. Jeśli w dalszym ciągu będzie miała Pani trudności w funkcjonowaniu, napięcie i lęk nie będą ustawały, proszę skonsultować się z psychologiem (lub psychiatrą - jeśli będzie Pani chciała włączyć farmakoterapię lub potrzebowała zwolnienia L4). Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog

Warto jak najszybciej skonsultować się z psychiatrą, by sobie pomóc. Jest też wiele darmowych ofert rozmowy z psychoterapeutami, często samo opowiedzenie o swoim problemie jest wielką ulgą.
Serdecznie pozdrawiam
Jak najbardziej konsultacja psychiatryczna może okazać się pomocna. Psychiatra oceni także czy są wskazania do wsparcia psychologicznego.