Jestem kobietą, która ma 40 lat, a mój partner 50. Jesteśmy razem od 20 lat i mamy 8-letnie dziecko.
2
odpowiedzi
Jestem kobietą, która ma 40 lat, a mój partner 50. Jesteśmy razem od 20 lat i mamy 8-letnie dziecko. Od ponad dwóch lat nie mamy żadnej intymności – ani seksu, ani przytulania. Kiedy jeszcze mieliśmy bliskość, to zazwyczaj to ja byłam tą, która inicjowała kontakt fizyczny, bo on nigdy nie wykazywał większego zainteresowania. Seks nigdy nie był dla niego szczególnie ważny, na pewno mniej niż dla mnie. Często słyszałam od niego, że za bardzo koncentruję się na tym temacie, mimo że nigdy nie oczekiwałam od niego codziennego seksu – 1-2 razy w tygodniu w zupełności mi wystarczało.
Dwa lata temu jednak wszystko się zatrzymało. Dziś czuję się, jakbym żyła obok niego, jak współlokatorka. Pragnę bliskości, ale kiedy pomyślę o seksie z nim, czuję się odrzucona, nie mam na to siły, a myśl, że miałby mnie dotykać, wywołuje u mnie niechęć. Mimo to, nie wiem, jak mam funkcjonować w tym związku. Zastanawiam się, dlaczego to się dzieje, dlaczego czuję się od niego odrzucona i czy w ogóle da się to zmienić.?Wiem, że on nie zdecyduje się na rozmowę z terapeutą.
Mam ogromne wątpliwości, czy ten związek ma jeszcze sens?
Pozdrawiam
Dwa lata temu jednak wszystko się zatrzymało. Dziś czuję się, jakbym żyła obok niego, jak współlokatorka. Pragnę bliskości, ale kiedy pomyślę o seksie z nim, czuję się odrzucona, nie mam na to siły, a myśl, że miałby mnie dotykać, wywołuje u mnie niechęć. Mimo to, nie wiem, jak mam funkcjonować w tym związku. Zastanawiam się, dlaczego to się dzieje, dlaczego czuję się od niego odrzucona i czy w ogóle da się to zmienić.?Wiem, że on nie zdecyduje się na rozmowę z terapeutą.
Mam ogromne wątpliwości, czy ten związek ma jeszcze sens?
Pozdrawiam
To, co przeżywasz, nie jest brakiem pożądania, ale konsekwencją długotrwałego odrzucenia, które w ciele i psychice osadza się jak cisza po zgaszonym ogniu. Przez lata próbowałaś, inicjowałaś, dawałaś sygnały — a teraz Twoje ciało chroni Cię przed bólem, który czułaś, kiedy on nie odpowiadał. Brak intymności nie jest tylko brakiem seksu, to stopniowe oddalanie emocjonalne, które w końcu zamienia partnerstwo w równoległe życie. Twój opór wobec dotyku nie oznacza, że przestałaś być kobietą z potrzebami — oznacza, że zostałaś z nimi sama zbyt długo. To bardzo ludzka reakcja. On nie musi chcieć terapii, ale Ty możesz wybrać, by nie trwać w zawieszeniu, które dławi. Masz prawo chcieć więcej. Masz prawo czuć. I masz prawo decydować, czy chcesz dalej żyć w układzie, w którym Twoje pragnienia nie mają przestrzeni, czy szukać drogi, w której znów będziesz czuła, że żyjesz naprawdę.
Dziękuję za tak szczere opisanie sytuacji. To, co Pani czuje – smutek, złość, odrzucenie i zmęczenie – jest zrozumiałe. Dwa lata bez bliskości przy wieloletniej różnicy potrzeb seksualnych to realny kryzys, a Pani niechęć do dotyku po serii odrzuceń jest naturalną, ochronną reakcją (wtórna awersja: ciało chroni się przed kolejnym bólem). Co mogło się zadziać? Być może rozbieżność temperamentu/pożądania była od początku, a z czasem się pogłębiła lub czynniki zdrowotne po stronie partnera: spadek testosteronu, zaburzenia erekcji, choroby przewlekłe, bezdech senny, depresja/lęk, skutki uboczne leków (np. SSRI, beta-blokery), używki. To częste po 45.–50. r.ż. Mogą to być również przyczyny psychologiczne: wstyd/strach przed „niesprostanem”, unikanie, zamrożenie emocjonalne, wypalenie rodzicielskie i przewlekły stres. Możliwe, że seksualność nie jest dla niego ważna (spektrum aseksualności) – wówczas temat wymaga jawnego negocjowania reguł związku. Długa historia odrzucania rodzi u Pani żal i urazę, które odcinają od pożądania. Cokolwiek Pani postanowi, ma Pani prawo do bliskości i do życia bez chronicznego odrzucenia. Jest Pani ważna. Jeśli zechce Pani, mogę pomóc przygotować plan rozmowy i szczegółowy protokół „bezpiecznego dotyku” dopasowany do Was.
Podobne pytania
- Mój półroczny syn dostał na receptę maść Diprogenta żeby smarować siusiaka, by zszedł napletek. Czy to bezpieczne?
- Witam jestem po Covid, powikłaniem było zapalenie oskrzeli, dzisiaj odebrałam wynik RTG płuc wyszło niewielkie pogrubienie opłucnej szczytów płuc,ze zwapnieniami, czy to powikłanie po Covid?
- Witam mój syn ma prawie 19 miesięcy i nie chodzi i nie raczkuje tylko na tyłku jeździ a jak go chce postawić do chodzenia to nogi do góry i płacze. Gdzie mogła bym się zgłosić żeby zobaczyć czy wszystko u niego jest w porządku. Jak miał 2 wizyty kontrolne na bioderka to tam wszystko było w porządku…
- Witam. Czy w dniu kiedy mam mieć wstrzykiwany botox mogę równocześnie zaszczepić się na półpasiec? Dziękuję za odpowiedź.
- Witam proktolog zrobił 3 gumkowania hemoroidow trochę pomogło ale dalej jest uczucie niepelnego wyproznienia i uczucie obcego ciała w odbycie po usg odbytu stwierdził że mam syndrom dzwigacz odbytu czy da to się leczyc jaki czas leczenia
- Witam, muszę zacząć od dziś czyli czwartku brać lek trioxal na grzybice, ale brałam przez ostatnie 3 dni (pon-środa) lek sumamed 500 na anginę. Przeczytałam że oba leki mogą na siebie wpływać negatywnie a z tego co wiem to sumamed ma przedłużone działanie. Proszę o poradę
- Lewowypukłe miernego stopnia skrzywienie przegrody nosa z drobną listwą kostną skierowaną w lewo. Pogrubienie części miękkich małżowin nosowych dolnych. W prawej jamie nosowej w części górnej, środkowej i częściowo dolnej polipowate? zmiany tkankowe powodujące jej niedrożność, uwypuklające się…
- Witam od ponad dwóch lat mam ciesn nadgarstka 1 stopień ale objawy są coraz gorsze pracuje jako kelnerka i już ledwo daje radę.Czy przy pierwszym stopniu jest możliwy zabieg ?
- Co powoduje że nie mogę zginać palca ? 2 tygodnie temu przecięłam kciuk nożem tapicerskim po wewnętrznej stronie i miałam założone 2 szwy. Podczas wizyty na sorze miałam pełną ruchomość palca. Problem pojawił się po założeniu szwów. Mogę zginać palcem tylko minimalnie a gdy próbuję bardziej…
- Dzień dobry, Chciałabym prosić o interpretację wyników na chlamydia trachomatis. Mój wynik IgG to 34,22 a IgM 0,30. Mój partner ma oba wyniki negatywne. Nie mogłam się od nikogo zarazić. Nigdy nie miałam kontaktów intymnych z innymi osobami. Czy wynik IgG może być fałszywie dodatni?
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.