Jestem 3 lata po porodzie, podejrzewam u siebie rozstep mięśni prostych brzucha.Do jakiego lekarza powinnam się udać by to potwierdzić? Czy wystarczy do zwykłego rodzinnego by wystawił skierowanie do chirurga czy odrazu do fizjoterapeuty? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.
lek. Błażej Jasiuk
lek. Błażej Jasiuk
Flebolog, Chirurg, Proktolog
Wrocław
Dzień dobry
Lekarz rodzinny powinien być w stanie dokonać wstępnej diagnozy, jednak warto skontaktować się z chirurgiem.
Odpowiednio dobrane schematy ćwiczeniowe mogą zmniejszyć objawy jeżeli rozpoznaniem będzie jedynie rozstęp mięśni prostych.

Jasiuk

Leczenie rozstępu mięśni jest jedynie chirurgiczne i polega na zszyciu mięśni prostych brzucha za sobą co likwiduje poszerzoną kresę białą i wzmacnia przednią ścianę brzucha. Ściana brzucha po takiej operacji stanie się płaska. Efekt jest zależny też od tego ile jest tkanki tłuszczowej pod skórą. Oczywiście pewną poprawę mogą przynieść ćwiczenia na mięśnie proste brzucha oraz inne grupy mięśniowe ale nie spowoduje to obkurczenia poszerzonej kresy białej.

lek. Wojciech Kaczmarek
lek. Wojciech Kaczmarek
Chirurg, Biegły sądowy
Gdańsk
Niestety z moich doświadczeń proste zeszycie kresy białej może nie zaowocować poprawą wyglądu powłok jamy brzusznej po porodzie... Jesli ćwiczenia mięśni nie przyniosą zakładanego efektu ( a może tak być z powodu elastopatii poporodowej lub genetycznej wady elementów ścięgnistych) a dodatkowo spowodują powstanie przepukliny... to proponowałbym zabieg plastyki powłok jamy brzusznej z wszczepiniem siatki...

Podzielam opinię dr Dąbrowieckiego.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.