Jako dziecko bylam wykorzystywana... zaczęłam terapie... od dłuższego czasu zaczęły tez pojawiać sie

5 odpowiedzi
Jako dziecko bylam wykorzystywana... zaczęłam terapie... od dłuższego czasu zaczęły tez pojawiać sie flashbacki... czy one sa wyobrażeniem czy wspomnieniami?
Witam, aby odpowiedzieć wiążąco na to pytanie konieczna byłaby osobista wizyta u psychoterapety lub hipnoterapeuty. Pozdrawiam

Witam. Trudno odpowiedzieć na Pani pytanie, bo jest za mało danych. Jeśli jest Pani w terapii i zajmuje się właśnie tematem wykorzystania, to naturalne jest, że budzą się wspomnienia, być może pojawiają "flashbacki". Czy są to tylko wspomnienia, czy też dodatkowo wyobrażenie - może można to zweryfikować. A może będzie to trudne po latach, które minęły od jakiegoś zdarzenia. Ja jednak zastanawiam się, jakie to ma dla Pani znaczenie? Skąd to pytanie i do czego byłaby potrzebna Pani jasna odpowiedź? Czasami wspomnienia są tak bolesne, że nie chcemy im wierzyć. Wolimy nie wierzyć sami sobie, niż spotykać się ponownie z cierpieniem sprzed lat. To są jednak tylko moje spekulacje na temat krótkiego zdania, które Pani napisała. Może dobrze byłoby po prostu wnieść ten temat na terapię. Pozdrawiam.
Witam,
Zachęcam Panią do wniesienia tego pytania na terapię.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
jeśli jest Pani w trakcie psychoterapii, możliwe, że zostały poruszone wątki, które w jakiś sposób (niekoniecznie bezpośrednio) łączą się z wykorzystaniem z dzieciństwa. W tej sytuacji mogą pojawić się zarówno fałszywe wspomnienia, czyli wyobrażenia wypełniające luki pamięciowe, jak i przypominanie sobie autentycznych wydarzeń z przeszłości. Ważne jest, aby omówiła Pani tę kwestię podczas sesji, niezależnie od tego, czym te "flashbacki" są. Być może wspólnie uda Wam się znaleźć odpowiedź na Pani sytuację i przepracować ją. Życzę powodzenia, pozdrawiam, Zuzanna Bajsarowicz
Dzień dobry. Flashbacki to inaczej bardzo żywe wspomnienia, doświadczane w taki sposób, jakby wydarzenie z przeszłości działo się tu i teraz. To trochę tak, jakby nasz mózg nie do końca był w stanie przetworzyć traumę, i borykał się z nią po dziś dzień. Gorąco zachęcam, by na temat flashbacków porozmawiać ze swoim terapeutą. Być może konieczne będzie przeformułowanie dotychczasowej diagnozy w świetle tych nowych faktów. Pozdrawiam serdecznie.