Jakie są sposoby leczenia zapalenia zatok szczękowych?

3 odpowiedzi
Witam, aktualnie choruję na ostre zapalenie zatok, RTG wykazało zajęcie zatoki szczękowej lewej. Choroba występuje z gorączką i silnym bólem głowy i twarzy. Początkowo byłam leczona antybiotykami (Duracef, Sumamed) i leczenie nie wykazało żadnej poprawy, dlatego wykonano u mnie punkcję zatoki. Czy w moim przypadku nie było możliwości zastosowania mniej inwazyjnych metod leczenia? Przyznam, że zabieg był stresujący i bolesny – chciałabym uniknąć tego zabiegu w przyszłości, jeśli istnieją inne metody leczenia.
Witam
Czasami taka inwazyjna metoda leczenia zapalenia zatok jak punkcja czy nawet w skrajnych sytuacjach nawet operacja jest konieczna ale dzięki coraz nowszym i lepszym lekom stosowanie tych inwazyjnych metod leczenia znacznie się zmniejszyło; Obecnie jestem w zespole badawczym pracującym nad wdrożeniem nowego preparatu do leczenia zapalenia błony śluzowej nosa i zatok - obiecujące wstępne wyniki - proszę śledzić moją stronę - najprawdopodobniej po Nowym Roku będą pierwsze wiadomości na ten temat
pozdr
Stanisław Nitek

W zasadzie punkcja zarezerwowana jest do ostrych stanów zapalnych z poziomem płynu w zatoce szczękowej, aczkolwiek wskazania należy rozważyć indywidualnie analizując stan kliniczny oraz wyniki badań obrazowych. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć czy w tym przypadku jedynym, słusznym postępowaniem było wykonanie punkcji? Obecnie konieczne jest wykonanie badań uzupełniających mających na celu oceny drożności kompleksów ujściowo-przewodowych (Tomografia HRCT/endoskopia) . W przypadku pytań/wątpliwości proszę o kontakt.
Oczywiście jest kilka strategii postępowania w takim przypadku i każdy musi być rozpatrywany oddzielnie. Najważniejszą składową prawidłowego leczenia ostrego zapalenia zatok jest uzyskanie prawidłowego drenażu zatoki np poprzez leki obkurczające błonę śluzową podawane doustnie lub miejscowo, leki mukolityczne (upłynniające śluz) oraz skuteczna antybiotykoterapia. Ważne aby przed podjęciem decyzji o leczeniu zabiegowym wykorzystać wszystkie możliwości jakie daje nam nowoczesna farmakoterapia. Dla prawidłowej kwalifikacji zawsze należy zbadać pacjenta, gdyż tylko takie postępowanie chroni (pacjenta i lekarza) przed pochopnymi wnioskami o niezasadności danej terapii.