Jakie jest ryzyko zarażenia wirusem HIV, jeżeli pewna osoba miała na palcu skaleczenie od nakrętki s

2 odpowiedzi
Jakie jest ryzyko zarażenia wirusem HIV, jeżeli pewna osoba miała na palcu skaleczenie od nakrętki szklanego tymbarka i leciała z tego krew i przyłożyła tę krew do twarzy osoby, która miała rozcięcie wielkości około 2 do 3 mm na 8 mm i to rozcięcie też było świeże i leciała z niego krew. Jakie jest ryzyko, że ta osoba, która miała tę rankę na twarzy została zarażona przez tą która przyłożyła ten palec? Załóżmy że osoba z tym palcem miała na nim dużą kroplę krwi i w tym momencie przyłożyła. Czy istnieje realne zagrożenie wirusem HIV dla tej osoby która miała rozcięcie na twarzy? Czy jeśli 0,1 ml potrzebne do zarażenia to 100 mm3 to 3*7= 21 , potrzebne byłoby 4mm krwi na wysokość żeby się zarazić? Czy ta krew z tego palca mogłaby poprzez dotknięcie tego zranienia na twarzy wejść do krwiobiegu tej drugiej osoby? Jakie jest ryzyko że ta osoba która miała to rozcięcie na twarzy została zarażona? Dziękuję bardzo za odpowiedź
Sytuacja opisywana wydaje sie wysoce wydumana. Do przeniesienia zakażenia HiV potrzebny jest rzeczywisty, istotny kontakt materialu zakaźnego z uszkodzoną skórą lub śluzówkami. Zabrudzenie istotną ilością krwi rany na twarzy może stwarzać zagrożenie, ale nie wydaje mi się, żeby ktokolwiek - za wyjątkiem sytuacji bójki wkładał swój zakrwawiony palec w ranę twarzy dryugiego człowieka.

Witam. Proponowałabym zasięgnąć indywidualnej konsultacji w poradni chorób zakaźnych/poradni nabytych zaburzeń odporności, gdzie jest możliwość wykonania badań serologicznych oraz indywidualnej konsultacji. Pozdrawiam.