Jakie badania należy wykonać w przypadku zapalenia ucha?

4 odpowiedzi
Szanowni Państwo, proszę o podanie postępowania w przypadku wysiękowego zapalenia ucha u dwuletniego dziecka, które już raz na to chorowało. Czy niezbędny jest antybiotyk? Jakie badania należy przeprowadzić przed i po leczeniu?
Witam
1. Diagnostyka: tympanogram i jeśli bad wyjdzie nieprawidlowy to ustalenie przyczyny (rtg nosogardła, testy alergiczne)
2. Leczenie: w zależności od przyczyny (antyalergiczne, usunięcie III migdałka, w razie wskazań dreniki wentylacyjne)
pozdr
Stanisław Nitek

Witam serdecznie!
W pierwszej kolejności należy wykonać tympanometrię z oceną funkcji trąbek słuchowych + ewentualnie RTG nosogardła - w przypadku patologii wdrożyć odpowiednie leczenie donosowe + zmniejszające obrzęk błony śluzowej + zmniejszające wydzielanie śluzówkowe + steryd (nawet ogólnie).Jeżeli nie ma wykładników ostrego stanu zapalnego ucha środkowego antybiotyk jest zbędny!!!
Zapraszam na konsultację celem wdrożenia odpowiedniego leczenia!
Należy wykonać badanie - Tympanometria. O podaniu antybiotyku zdecyduje laryngolog po badaniu naocznym. zazwyczaj jednak tego typu zapalenia wymagają udroznienia trąbki słuchowej u dziecka (Otovent), a czasami założenia drenów usznych. ja często podaję PectoDrill 2 x dziennie po (połowa masy ciała dziecka w dwóch dawkach)
Wysiękowego zapalenia ucha środkowego nie leczy się antybiotykiem. Konieczna jest ocena wielkości migdałka gardłowego oraz wykonanie badania słuchu metodą TEOAE i badania impedancji. Dziecko powinno mieć wykonywane badania regularnie co 1-2 miesiące.Badania powinny być wykonane w okresie , kiedy dziecko jest zdrowe, nie ma kataru. Pozdrawiam.