Jaki zabieg jest najlepszy przy usuwaniu przerośniętej małżowiny nosowej środkowej?

4 odpowiedzi
Jaka jest najlepsza metoda, bezpieczna, prócz precyzji by pozbyć się tej uciążliwości przerośniętej małżowiny nosowej środkowej na tyle ile to konieczne: tradycyjna, wysoka temperatura, radioterapia czy zamrażanie? Aby nie było większych spustoszeń w nosie. Czytałam o jakimś syndromie pustego nosa. Bardzo proszę o odpowiedż.
Proponuję rozważenie leczenia poprzez konchoplastykę metoda krochirurgii. Czyli prosto mówiąc - zamrażanie przerośniętej małżowiny. Ale kwalifikacja do zabiegu tylko po zbadaniu pacjenta.

Ja wykonuję ablacje małżowin nosowych i uważam tę metodę za korzystną dla Pacjenta.
Witam serdecznie!
Zmniejszenie małżowin nosowych (konchoplastyka) - wszystko zależy od ustawionej mocy danego urządzenia - celem mniejszej destrukcji proponowałbym działanie kilkuetapowe. Syndrom pustego nosa - może wystąpić przy bardzo szerokich jam nosa i zazwyczaj wiąże się z całkowitym usunięciem małżowin nosowych dolnych.
Małżowiny to struktury anatomiczne wychodzące z dolno-bocznej części jamy nosa i zbudowane ze szkieletu kostnego obudowanego błoną śluzową. Zabie
g polega na chirurgicznym zmniejszeniu masy przerośniętych małżowin nosowych dolnych. Zabieg ma na celu poprawę drożności nosa. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
Każdy zabieg chirurgiczny (operacja) może wiązać się:
- z następstwami, które są wynikiem choroby lub leczenia ( mogą wystąpić na każdym etapie diagnostyki i leczenia)
- z powikłaniami, które choć nie są wynikiem błędu to są zdarzeniami niepożądanymi (występują z różną częstością).
Po zabiegu konchoplastyki mogą wystąpić następujące następstwa lub powikłania
Częste lecz niegroźne
- Krwawienie wczesne (do 24h), może wymagać tamponady
- Krwawienie późne (najczęściej do 7 doby, rzadko-późniejsze), może wymagać tamponady
- Ból nosa
- Formowanie się strupów, skrzepów, ewakuacja fragmentów małżowiny, nieprzyjemny zapach
- Konieczność oczyszczania nosa i nakładania maści,
- Ponowny przerost małżowin
- Niedrożność otwarta (zespół pustego nosa), suchość w nosie
Wymieniono większość następstw i powikłań, które mogą wystąpić ale w medycynie zawsze może dojść do sytuacji jeszcze nieopisywanych w literaturze fachowej, związanych z nietypową anatomią lub nietypową reakcją organizmu pacjenta.
Pozdrawiam!
Co laryngolog to inne metody i inne doświadczenie. Ja osobiście preferuję krioablację (kriochirugię, krioterapię), dlatego że sama ją wykonuję i obserwuję bardzo dobre efekty w udrażnianiu nosa. Kilkumilimetrowa warstwa zamrożona ulega obumarciu i naturalnemu złuszczeniu. Pod spodem powstaje niezmieniona błona śluzowa. Według moich doświadczeń pacjentom wystarcza 2-4 mrożeń co 2 tyg i efekt jest trwały. Nie ma ryzyka syndromu pustego nosa, bo obserwuje się stopniowy efekt z zabiegu na zabieg i w odpowiednim momencie podejmuje się decyzję o zakończeniu terapii.