Jaki nurt psychoterapii powinnam wybrać? Do wyboru mam nurt systemowy, psychodynamiczny, poznawczo-b

3 odpowiedzi
Jaki nurt psychoterapii powinnam wybrać? Do wyboru mam nurt systemowy, psychodynamiczny, poznawczo-behawioralny, egzystencjalny, humanistyczny, psychoanalityczny, Gestalt, ISTDP. Choruję na zespół lęku uogólnionego, fobię społeczną i depresję, a oto moje objawy:
- silne zamartwianie się sytuacjami społecznymi, martwienie się na kilka dni lub tygodni przed wydarzeniem
- katastrofizowanie
- rozpamiętywanie po fakcie rzeczy które w mojej opinii poszły źle
- unikanie sytuacji społecznych
- obawy że się ośmieszę w syt spot
- czasami czerwienienie się w syt. społ.
- biegunka przed wydarzeniem
- drżenie w syt. społ.
- trudności z möwieniem w syt. społ.
- czasami głośne bicie serca w syt. społ.
- strach przed byciem ocenianą przez innych lub upokorzeniem na ich oczach
- przesadna koncentracja na tym co robię i mówię w syt. społ.
- surowa samoocena
- pustka w głowie w syt. społ., niemożność wymyślenia co powiedzieć
- unikanie kontaktu wzrokowego
- kompleks niższości, uczucie nieprzystosowania, wstyd
- częste wspominanie nieprzyjemnych syt. społ. z przeszłości
- unikanie wykonywania różnych czynności przy innych, np. jedzenia w miejscach publicznych
- poczucie zagrożenia w syt. społ.
- postrzeganie sytuacji jako bardziej groźnych niż są w rzeczywistości, przejmowanie się rzeczami które u innych nie wzbudzają niepokoju
- trudności z koncentrają i uwagą
- niemożność pozbywa się zmartwień
- trudności ze snem
- drażliwość, nerwowość, myślenie za dużo, trudności ze zrelaksowaniem się
- zmęczenie, osłabienie, obniżona energia i motywacja
- biegunka, zaparcia, bóle brzucha
- skurcze
- świąd
- spocone dłonie
- łatwo mnie przestraszyć
- suchość w ustach
- dyskomfort na skórze w różnych częściach ciała, głównie na dekolcie i okolicach, ale też czasem na całym ciele, te miejsca są wtedy wrażliwe na dotyk, czasem dochodzi do tego lekkie kłucie na skórze dekoltu
- brak kontroli nad emocjami, impulsywność
- strach że zaraz coś mi się stanie gdy czuję się dziwnie, zaniepokojenie
- mocne trudności z oddychamem
- flegma, kaszel, kichanie
- zgaga, czasem trudności z przełykaniem
- perfekcjonizm
- natrętne myśli
- problemy z pamięcią, powolność w myśleniu, obniżenie sprawności intelektualnej, kłopoty z jasnym myśleniem
- obniżenie apetytu
- napięciowe bóle głowy
- niskie poczucie własnej wartości
- złe samopoczucie, smutek, obniżony nastrój
- pesymizm, złość, frustracja, poczucie beznadziejności, poczucie winy, irytacja
- utrata zainteresowania rzeczami które kiedyś cieszyły, obniżone odczuwanie przyjemności
- trudności w podejmowaniu decyzji
- ograniczenie aktywności życiowej, trudności w podejmowaniu różnych czynności, np. ubranie się czy umycie
- podejrzliwość wobec innych
- wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, wiem że to nieprawda ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego
- trudności w adekwatnym nazwaniu tego co czuję
- fantazjowanie
- uczucie że wszystko wokół staje się zbyt wyraźne, przez co trudno się skupić
Dzień dobry,
wybór nurtu psychoterapii determinuje formę pracy na rzecz zmiany, poprawy funkcjonowania i przywrócenia równowagi psychicznej oraz długość jej trwania. Na dzień dzisiejszy nie ma wątpliwości, że psychoterapia działa - niezależnie od nurtu przynosi efekty w postaci zmiany. Jest ogromna ilość badań, która to potwierdza i w związku z tym odchodzi się już od takiego kategoryzowania, że dana terapia jest lepsza do danego zaburzenia niż inna. Zatem przy wyborze nurtu, warto zadbać sobie pytanie: jak chciałabym pracować nad zmianą i jak długo. Są nurty długoterminowe takie jak psychoanalityczny czy psychodynamiczny, gdzie proces trwa nawet kilka lat oraz nuty krótkoterminowe takie jak ISTDP, TSR czy poznawczo-bihewioralny, gdzie na ogół proces trwa około kilka miesięcy. Może oczywiście trwać dłużej, jeśli jest taka potrzeba. Decydując się na nurt psychoanalityczny oprócz długiego czasu powinniśmy być przygotowani na spotkania do kilku razy w tygodniu. W innych nutach jest to na ogół raz w tygodniu. W terapii TSR spotkania mogą być rzadziej, w zależności od potrzeby.
Jeśli chodzi o formę pracy to np. w nurcie psychoanalitycznym uwaga jest skupiona na konfliktach wewnętrznych, w nurcie psychodynamicznym wraca się do wydarzeń z wczesnego dzieciństwa, w nurcie poznawczo-behawioralnym praca jest osadzona w zasadzie w tu i teraz (ważnym elementem są zadania do wykonania na rzecz zmiany pomiędzy sesjami), w nurcie TSR uwagą skupia się w preferowanej przyszłości.
Z badań wynika, że bardzo ważnym czynnikiem leczącym w każdym nurcie jest relacja terapeutyczna. Wydaje się zatem, że wybór psychoterapeuty jest kluczowym elementem. Powinna to być osoba, która budzi zaufanie i daje poczucie bezpieczeństwa.
Pozdrawiam serdecznie
Ewelina Prigan

Proponuję zacząć od wyboru terapeuty według Pani odczucia, niezależnie od jego nurtu terapeutycznego. Jest to dużo ważniejsze od samego nurtu. Natomiast nurt definiuje np. to na ile terapeuta będzie mógł pokazywać emocji, pokazać się z "ludzkiej" strony. Jako osoba pracująca w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach polecam szczerze ten nurt - przynajmniej na początek.
Dzień dobry,

Rzeczywiście, różnorodność nurtów psychoterapeutycznych oferuje wiele możliwości pracy nad osobistym rozwojem i zdrowiem psychicznym. Choć liczne badania potwierdzają skuteczność psychoterapii w ogóle, to warto zastanowić się, które podejście najlepiej odpowiada Pani/Pana osobistym potrzebom i oczekiwaniom.

Psychoterapia może przybierać różne formy i trwać różnie długo. Na przykład, nurty takie jak psychoanaliza czy psychoterapia psychodynamiczna zazwyczaj wymagają dłuższego czasu i mogą obejmować częstsze spotania. Z kolei podejścia takie jak terapia poznawczo-behawioralna, Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (TSR), czy Intensive Short-Term Dynamic Psychotherapy (ISTDP) są zwykle krótsze, często skoncentrowane na pracy nad konkretnymi problemami.

Każdy z nurtów ma swoją specyfikę – na przykład w terapii poznawczo-behawioralnej kluczowe jest skupienie na teraźniejszości i pracę z zadaniami domowymi, podczas gdy w TSR uwaga koncentruje się na wizji przyszłości i poszukiwaniu rozwiązań. W nurcie psychoanalitycznym główną rolę odgrywają wewnętrzne konflikty, a psychoterapia psychodynamiczna często eksploruje wpływ wczesnych doświadczeń dziecięcych na obecne funkcjonowanie.

Nie można jednak zapominać, że niezależnie od wybranego nurtu, kluczowym elementem skutecznej terapii jest relacja z terapeutą. Ważne, by była to osoba, która budzi zaufanie i przy której czuje się Pan/Pani bezpiecznie. Dobra relacja terapeutyczna jest fundamentem, na którym można budować zmianę.

Warto również wspomnieć, że niektórzy terapeuci oferują pierwsze spotkanie konsultacyjne bezpłatnie. Jest to świetna okazja do tego, aby zobaczyć, z kim czuje się Pan/Pani najlepiej rozmawiając i kto wydaje się być najlepszym wsparciem w procesie terapeutycznym.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą w podjęciu decyzji, która najlepiej odpowiada Pani/Panu potrzebom. Zachęcam do rozmowy z potencjalnymi terapeutami, aby znaleźć osobę, która najlepiej będzie Pani/Panu odpowiadać.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Ługowska