Jąkanie u trzyletniego dziecka.

9 odpowiedzi
Witam, mam trzyletniego synka. Od dwoch tygodni zauważyłam, że się jąka. Wcześniej nie było takiego problemu, mówił ładnie i wyraźnie, tworzył zdania i zadawał mnóstwo pytań. Bardzo mnie to martwi i zastanawiam się co może być przyczyną.
Witam,
Należy się zastanowić czy w życiu syna w ostatnim czasie nastąpiły jakieś zmiany, sytuacje przełomowe lub stresujące, jednak w tym wieku raczej nie należy mówić o jąkaniu. W większości przypadków jest to jąkanie fizjologiczne. Mówiąc kolokwialnie aparat mowy nie nadąża nad tym co mózg by chciał powiedzieć. Oczywiście może Pani to skonsultować na wizycie u logopedy aby rozwiać wszelkie wątpliwości a logopeda pokaże Państwu ćwiczenia jakie można wykonywać aby pomóc dziecku.
Pozdrawiam
Katarzyna Sudoł

Przyczyn może być wiele, ale niestety bez konsultacji i rozmowy nie jestem w stanie powiedzieć co jest przyczyną w tym przypadku. Najważniejsze to zgłosić się na diagnozę, rozpocząć stymulację i wyłączyć wszystkie prawopółkulowe stymulacje. Pozdrawiam, Maria Kmiecik
Dzień dobry, przyczyny niepłynności synka mogą być różne, a do ich stwierdzenia potrzebny jest szczegółowy wywiad. Przede wszystkim pragnę Panią uspokoić - dość często zdarza się, że u małych dzieci występują niepłynności, których wcześniej nie było. Dzieje się tak ze względu na zwiększającą się świadomość językową dziecka, powiększanie słownika leksykalnego, coraz większą chęć mówienia i kontaktu z otoczeniem wobec niepełnej jeszcze sprawności aparatu artykulacyjnego i fonacyjnego, który wciąż się rozwija i nie może jeszcze w pełni sprostać zadaniom jakimi mały człowiek chciałby go obarczyć. Mówiąc prościej, aparat mowny i oddechowy (ściśle związany z mownym) nie nadąża za myślami i komunikatami dziecka.
Przede wszystkim radziłabym Pani konsultację logopedyczną, podczas której logopeda przeprowadzi diagnozę mowy dziecka i udzieli wskazówek do pracy z maluchem. W przypadku niepłynności wczesnodziecięcej (żeby się nie pogłębiała i nie przekształciła w uświadomione jąkanie) bardzo dużo zależy od pracy rodziców i opiekunów. Na początek radzę ograniczyć telewizję i inne bodźce elektroniczne. Ważne, żeby podczas zabawy malucha telewizor i radio były wyłączone, a komunikaty kierowane do syna były jasne, mówione wolno, prostym językiem, twarzą w twarz. Wskazane są też rytuały wieczorne - masowanie i gładzenie plecków, nóżek i rączek malucha, wspólne oglądanie książeczek, opowiadanie bajki, wyciszanie przed snem. Dobre efekty przynosi też ograniczenie cukrów prostych oraz rytmika i basen.
Powodzenia!
Szanowna Pani,
niepłynność mówienia u dziecka trzyletniego może przybierać charakter:
1) fizjologicznej niepłynności mówienia (FNM), które nie jest zaburzeniem tylko zjawiskiem rozwojowym. Objawem FNM jest między innymi występowanie niepłynności najczęściej na słowach pomocniczych, np. przyimkach. FNM jest nieuświadomiona i ma tendencję do zanikania, objawy są coraz mniej intensywne.
2) jąkania rozwojowego, które jest zaburzeniem mowy i wymaga terapii. W tym przypadku dziecko ma świadomość niepłynności mówienia, traci pewność siebie. W jąkaniu rozwojowym niepłynność występuje w różnych częściach wyrazów czy zdania, dziecko wygląda jakby nie mogło wymówić głoski lub np. wielokrotnie powtarza spółgłoskę.

Często niepłynność mówienia pojawia się w momencie wystąpienia zmiany w życiu dziecka, np. nowe przedszkole, przeprowadzka itp.

Niestety niemożliwa jest ocena formy niepłynności mówienia bez diagnozy logopedycznej. Logopeda przeprowadza szczegółowy wywiad z rodzicem i badanie dziecka. Wnikliwa diagnoza pozwala uzyskać jednoznaczną odpowiedź dotyczącą dalszego postępowania.
Witam serdecznie, przyczyn może być mnóstwo. Należy niezwłocznie skonsultować się z logopedą, który oceni problem. Pozdrawiam, Gabriela Dykas
Dzień dobry,
najprawdopodobniej nie jest to jąkanie, tylko fizjologiczna niepłynność mowy, bardzo często występująca u dzieci właśnie w tym wieku. Jest to czas, w którym dziecko ma bardzo dużo spostrzeżeń i chce bardzo dużo powiedzieć, nie mając jeszcze do tego odpowiednich narzędzi, tzn. dziecko nie na tyle swobodnie korzysta z gramatyki i słownictwa, na ile by chciało. Dlatego zaczyna się zacinać, powtarzać sylaby i słowa. Należy za każdym razem pozwolić dziecku dokończyć zdanie, jeśli zbyt długo nie może dokończyć, należy mu pomóc, jednak bardzo taktownie. Przede wszystkim nie stresować dziecka, nie okazywać zniecierpliwienia. Musi się czuć bezpiecznie i mieć świadomość, że ze swoim przekazem nie musi "pędzić", żeby zostać wysłuchanym. W żadnym wypadku proszę też nie przedrzeźniać synka i nie śmiać się z niego. Jeśli mimo tych zabiegów, sytuacja się nie poprawi lub jeśli nadal będzie dla Państwa niepokojąca, na wszelki wypadek proszę się udać do gabinetu logopedycznego, gdzie synek zostanie profesjonalnie zdiagnozowany. Pozdrawiam i życzę powodzenia:)
Witam. Przyczyny mogą być różne. Ale pierwsza, która się nasuwa to to jąkanie rozwojowe. Może minąć samo, ale również może potrzebować specjalisty. Warto umówić się na wizytę i skonsultować.
jąkanie może być związane z faktem iż syn chce przekazać dużo informacji jednym czasie i dlatego następuje zacinanie. Czy podczas zacinana występują dodatkowe odruchy jak spinanie się obręczny barkowej, rąk, zaciskanie oczu , trzęsąca broda ? jeśli takie wspólruchy występują radzę się skontaktować z logopedą w celu diagnozy dziecka. pozdrawiam
Dzień dobry Pani! W 3 roku życia często u dziecka występuje tzw. jąkanie rozwojowe. Z punktu widzenia logopedii najczęściej samo przemija i nigdy nie wraca. Aby mieć jednak pewność i wykluczyć u Pani syna drugi typ jąkania ( jąkanie wczesnodziecięce) logopeda powinien zdiagnozować dziecko ( Poobserwować ewentualne skurcze mięśni).- jeśli takowe występują. Ważna jest sytuacja psychospołeczna dziecka i całej rodziny. zalecam szybką konsultację u logopedy, aby niczego nie zaniedbać! Pozdrawiam!