Jaka dieta jest najskuteczniejsza dla chorych na Cukrzyce typu 2 ?

6 odpowiedzi
Jaka dieta jest najskuteczniejsza dla chorych na Cukrzyce typu 2 ?
Dzień dobry. W przypadku cukrzycy typu II dieta powinna bazować przede wszystkim na produktach o niskim indeksie glikemicznym, dużej ilości świeżych warzyw oraz w mniejszej ilości owoców, a także produktach z pełnego przemiału. Posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane poprzez dodatek białka oraz dobrej jakości tłuszczy do posilku. Niestety nie ma jednego prostego schematu:), wszystko zależy od wyników badań oraz chorób współistnieniejących, jednak regularność posiłków, wykluczenie cukrów prostych i produktów z oczyszczonych mąk to na pewno duży krok w kierunku zdrowia. Proszę również pamiętać o aktywności fizycznej, która w przypadku zaburzeń gospodarki węglowodanowej odgrywa kluczową rolę! Pozdrawiam serdecznie, Karolina Kępczyńska.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, mówiąc najprościej: bardzo restrykcyjnie przestrzegane zasady zdrowego żywienia. Dużo będzie także zależało od sposobu leczenia, chorób współistniejących czy ogólnych wyników krwi - powinno się dostosować dietę pod te aspekty, dla każdego indywidualnie. Z poważaniem, S.K.
Dzień dobry, zasady żywienia dla osób chorujących na cukrzycę typu II opierają się na piramidzie zdrowego żywienia oraz na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Należy jednak pamiętać, że dieta powinna być zindywidualizowana dla pacjenta. Najlepiej zgłosić się do specjalisty zajmującego się żywieniem.

Pozdrawiam,
Izabela Nowak
Dzień dobry,
Nie istnieje dieta specjalistyczna dla chorych na cukrzycę typu II. Jest to zwyczajna, dobrze zbilansowana dieta dostosowana do danej osoby, opierająca się na zasadach racjonalnego odżywiania, ze szczególnym zwróceniem uwagi na dobre zbilansowanie węglowodanów w diecie.
W zaprzeczeniu tego, o czym piszą moi poprzednicy, nie zwracamy też uwagi na sam indeks glikemiczny produktów (doskonałym przykładem jest sernik, który ma bardzo niski indeks), a tak zwany ładunek glikemiczny posiłku... czyli znów wracamy do dobrego zbilansowania cukrów w diecie.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na aktywność fizyczną, choćby w minimalnej ilości. Dzięki temu dieta będzie miała więcej sensu.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,

dieta na osób z cukrzycą typu drugiego powinna być:
niskoprzetworzona, oparta o niskie indeksy glikemiczne i ładunki wszystkich potraw, powinna mieć wykluczone cukry proste: słodycze, przekąski, niektóre owoce. Osoba zmagająca się z cukrzycą typu 2 powinna być bardzo dobrze wyedukowana jak samodzielnie można obniżać indeksy glikemiczne, w jaki sposób łączyć ze sobą produkty. W diecie powinny znajdować się źródła owoców niskocukrowych, np. owoce jagodowe. Oprócz tego dobrze jest uwzględnić pieczywo żytnie zamiast pszennego, włączyć gruboziarniste kasze na przykład pęczak zamiast kuskusu. Oprócz tych wcześniej wymienionych dobrze jest zadbać o podaż tłuszczy czy to z oliwy z oliwek, czy orzechów. Dobrej jakości mięsa, nasiona roślin strączkowych dobrze uzupełnią dietę w niezbędne białko.
Posiłków nie powinno się nadmiernie rozgotowywać i wielokrotnie podgrzewać.

Z pewnością warto zaznaczyć, że dieta przy tym schorzeniu nie musi być nudna, a wręcz przeciwnie - smaczna, kolorowa, odżywcza! Dobre połączenia składników mogą spowodować, że produkt, który nie powinien znajdować się w takiej diecie, można sprytnie przemycić i nie będzie powodował on nadmiernego wyrzutu glukozy do krwi.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie na konsultację, pracuję online, Warszawie i Żyrardowie.
Celem postępowania dietetycznego w cukrzycy typu 2 jest :
- dostarczenie odpowiedniej ilości energii oraz składników pokarmowych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu
- osiągnięcie należnej masy ciała i utrzymanie jej na prawidłowym poziomie
- normalizacja wskaźników metabolicznych
- zapobieganie powikłaniom cukrzycowym.
Dieta w cukrzycy typu 2 ma charakter indywidualny, zależny od współistnienia innych chorób, co niestety jest bardzo częste.
Najważniejsze zasady diety w cukrzycy typu 2:
- regularne , zbilansowane posiłki oparte na zasadach zdrowego odżywiania, unikanie głodówek
- dieta oparta na produktach o niskim indeksie glikemicznym i niskim ładunku glikemicznym czyli niskim udziale węglowodanów w diecie
- ograniczenie podaży nasyconych kwasów tłuszczowych i podaży sodu
- stosowanie odpowiednich technik kulinarnych - gotowanie , pieczenie, duszenie
- rezygnacja z używek - alkohol, palenie tytoniu
- uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej np. regularne spacery.
Zapraszam na konsultację, specjalizuję się w dietach medycznych, także dla osób z cukrzycą typu 2 oraz insulinoopornością.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.