Jak wygląda diagnoza zaburzeń osobowości, czy można taki test wypełnić online?

2 odpowiedzi
Jak wygląda diagnoza zaburzeń osobowości, czy można taki test wypełnić online?
Dzień dobry,

dobrej jakości diagnoza zaczyna się od zebrania wywiadu przez psychologa (również online). Może do tego użyć np. Ustrukturalizowanego Wywiadu Klinicznego do Badania Zaburzeń Osobowości SCID-5-PD lub wg własnego wzoru. Kolejnym krokiem jest badanie testowe, które najlepiej przeprowadzić za pomocą kwestionariusza MMPI-2. Aktualnie jest to najczęściej wykorzystywany test do badania zaburzeń osobowości. Badanie za pomocą testu MMPI-2 można przeprowadzić online. W trakcie uzupełniania kwestionariusza MMPI-2 osoba badana powinna mieć włączoną kamerę w komputerze. Ostatnim etapem jest przedstawienie wyników diagnozy i omówienie jej przez psychologa. W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu poprzez czat.

Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Tylek

Na diagnozę zaburzenia osobowości składają się wyniki wykonanych testów psychologicznych oraz informacje uzyskane przez specjalistę w trakcie konsultacji psychologicznych/psychiatrycznych (w tym także z bliskimi pacjenta), a także wnioski z obserwacji pacjenta. Diagnoza zaburzenia osobowości powinna być przeprowadzana starannie i w oparciu o złożony proces diagnostyczny, uwzględniający wiele aspektów funkcjonowania pacjenta. Przy dobrym kontakcie diagnostycznym (w tym także online) psycholog, który specjalizuje się w tematyce zaburzeń osobowości, powinien być w stanie przynajmniej wstępnie określić możliwość występowania danego zaburzenia osobowości u pacjenta.